الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

آرشان تور

الفبا

گپی کوتاه با الهام کردا + تصاویر

گپی کوتاه با الهام کردا + تصاویر

یکی از بهترین بازیگران زن سینمای ایران الهام کردا است که این بازیگر جوان در سال 1357 چشم به جهان گشود. وی در سال 1380 وارد حرفه تئاتر شد و پس از مدت کوتاهی به عنوان بازیگر سینما و تلویزیون انتخاب شد.

 

الهام کردا
زمینه فعالیت : تئاتر، سینما و تلویزیون
تولد : 1357
ملیت  : ایران
پیشه : بازیگر و کارگردان تئاتر
سال‌های فعالیت : از 1380 (14 سال)
مدرک تحصیلی : کارشناسی رشته نمایش

 

الهام کردا (زاده 1357) بازیگر و کارگردان تئاتر است. وی کارشناسی خود را در رشته نمایش دریافت کرده و از سال 1380 فعالیت در تئاتر را آغاز کرد؛ و بیش از 14 سال است که به فعالیت در زمینهٔ نمایش و بازیگری مشغول است.

 

قسمتی از گفتگو با «الهام کردا» بازيگر سينما و تئاتر
«الهام کردا» بازيگر جوان و خوش‌آتيه‌اي که بي‌ترديد پيشينه حضور او در عرصه نمايش و ايفاي نقش در آثاري چون «خنکاي ختم خاطره»، «دو ليتر در دو ليتر صلح»، «17‌دي کجا بودي؟» و «هم‌هوايي» در يادماندني است، مسيري جدي را در بازيگري طي کرده است. او با ورود به حوزه سينما و حضور در نقش‌هاي جدي و تأثيرگذار استعداد خود را در پرده سينما هم نمايان کرده است.

 

– يک سري عوامل براي پيشرفت هر انساني در حرفه خود وجود دارد که خارج از فاکتورهاي اوليه است، اما به شدت در مسير حرفه‌اي تأثير‌گذار است. شما چه اقداماتي براي رسيدن به جايگاه مطلوب خود در بازيگري و حفظ آن انجام مي‌دهيد؟
به عنوان يک بازيگر در تئاتر و در سال‌هاي اخير در سينما هميشه تلاش کردم براي خودم اعتبار کسب کنم. در اين راه بايد از لحاظ اطلاعات بروز باشي، که به صورت مطلق اين اتفاق نمي‌افتد، چون بايد مدام در سفر باشي و از طرفي ما کمبود منابع ترجمه شده داريم و از لحاظ زبان هم در سطح مطلوبي نيستيم که از منابع معتبر دنيا استفاده کنيم. طبيعي است که چند قدم از دانش روز بازيگري در دنيا عقب‌تر هستيم، اما بايد تلاش کرد و با مطالعه و تحقيق و تماشاي فيلم و تئاتر خود را رساند به سطحي که جهاني است. من اين کار را در حد توان انجام مي‌دهم.

 

– از ديدگاه شما و به طور مشخص مطالعه و کسب دانش و آگاهي در چه سطحي و با چه ديدگاهي بايد دنبال شود؟
هر چيزي که به ارتقاء دانش و روشنفکري هنرمند کمک کند به کار مي‌آيد. روشنفکر از اين منظر که به دنبال حواشي و جايگاه کاذب و عکس روي بيلبورد و از اين دست مسائل به اصطلاح زرد نباشد و در کنار اين مسائل ضمن آگاهي از موضوعات مختلفي مانند تاريخ و ادبيات جهان‌بيني خاص خود را داشته باشد. اين مربوط به تمام آرتيست‌ها مي‌شود که در نهايت به استقلال فکري برسند و در يک مورد خاص نظر خودشان را داشته باشند. اين امتياز با يک سفر، کتاب و يا هر طريق ديگري هم به دست مي‌آيد و در کنار اين‌ها اگر شخص با‌هوش خود کاربرد صحيح اين دانش و اطلاعات را بداند نتيجه بهتري به دست مي‌آيد.

 

– براي هر انساني شهرت يک عامل جذب‌کننده و خوشايند است. شما زماني که وارد اين حرفه شديد چقدر به جنبه شهرت در اين حرفه توجه داشتيد؟
شهرت با خودش چيزي به همراه دارد و آن اينکه در هر جا و مکاني آدم‌ها تو را مي شناسند که اين جريان به شخصه از جايي به بعد جوابگوي درونيات من نيست و روح من را ارضاء نمي‌کند. من اعتقاد دارم که بايد در اين عرصه به جايگاه اجتماعي و فرهنگي خود بيانديشي و اينکه در مراودات روزمره انسان‌ها چگونه با تو رفتار مي‌کنند و حضور تو چقدر براي آن‌ها مهم است. در صورتي که شايد در حال حاضر چنين افرادي کم باشند و شهرتي که امروز با آن مواجه هستيم سبب شده انسان‌ها به خودشان اجازه ورود به حريم شخصي تو را بدهند و در مورد همه مسائل تو نظر بدهند که اين صحيح نيست. اگر اين‌طور پيش بروي جايگاهت حفظ نخواهد شد و لااقل بايد ضمن توجه به حريم‌ها بدانند چطور وارد اين مسائل شوند. 

 

– براي انتخاب نقش‌ها و آثاري که به شما پيشنهاد مي‌شود‌، با کسي مشورت هم مي‌کنيد؟
خيلي زياد مشورت مي‌کنم و اولين نفر همسرم «سعيد چنگيزيان» است که در بسياري از کارها و انتخاب‌ها وقتي دچار ترديد مي‌شوم به من کمک مي‌کند. از آنجايي که در مسير فعاليت من پيشنهادهاي کاري از طرف دوستان جوان و ناآشنا براي من مي‌شود، دوستاني دارم که با لطف و با حال خوب اطلاعاتي را در مورد اين هنرمندان به من مي‌دهند و فکر مي‌کنم بدون مشورت نمي‌شود کار کرد و بايد از فکر و تجربه اطرافيان استفاده کرد.

 

– در مورد بازي سعيد چنگيزيان فارغ از اينکه همسر شماست به عنوان يک بازيگر چه نظري داريد؟
به جرأت بايد بگويم که سعيد يکي از بهترين پارتنرهايي بوده که من تا به حال در مقابلش بازي کردم. در نمايش‌هاي زيادي خوشبختانه اين تجربه را داشته‌ام.  

 

جدیدترین تصاویر الهام کردا

گپی کوتاه با الهام کردا + تصاویر

گپی کوتاه با الهام کردا + تصاویر

گپی کوتاه با الهام کردا + تصاویر

گپی کوتاه با الهام کردا + تصاویر

گپی کوتاه با الهام کردا + تصاویر

گپی کوتاه با الهام کردا + تصاویر

گپی کوتاه با الهام کردا + تصاویر

گپی کوتاه با الهام کردا + تصاویر

loading...

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

تشریفات ملل

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
تشریفات ملل
مبلمان اداری