الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

آرشان تور

الفبا

فرهنگ و تاریخچه کشور چین

مجموعه : تاریخ و تمدن
فرهنگ و تاریخچه کشور چین

در سال ۲۰۱۰ چین از نظر اقتصادی از ژاپن پیشی گرفت و اکنون نیز در ردۀ دوم بعد از ایالات متحده قرار دارد. البته تعجبی هم ندارد، زیرا مردم این کشور ساعات بسیاری از هفتۀ خود را به کار می‌پردازند. نتیجۀ آن هم این بوده که قهوه در این کشور طرفداران بسیاری پیدا بکند.

 

چین سرزمینی دیدنی و مرموز است که همواره برای گردشگران جذابیت داشته است. این کشور با مساحت ۹,۶۰۰,۰۰۰ کیلومتر مربع به عنوان سومین کشور بزرگ دنیا شناخته می‌شود.

 

چین دارای تنوع بالای آب و هوایی بوده و از نظر منابع معدنی و همچنین گونه‌های گیاهی و حیوانی کشوری غنی به حساب می‌آید. البته جمعیت این کشور نیز کم از مساحت بالای آن ندارد. طبق آمار رسمی این سرزمین ۱.۳ میلیارد انسان را در خود جای داده است. این یعنی یک پنجم از جمعیت جهان در این کشور زندگی می‌کنند.

 

یکی از بزرگترین گنجینه‌های کشور چین تاریخچۀ کهن و غنی آن است. تاریخی با ۵,۰۰۰ سال قدمت که افت و خیزهای بسیاری را به خود دیده است: اوج و افول پادشاهی‌ها، دوران‌های طلایی، دوران‌های هرج و مرج، انقلاب و … تاسیس نخستین دودمان شاهنشاهی این کشور، دودمان شیا، به ۲۱ قرن قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد.

 

تا ۴,۰۰۰ سال بعد از آن نیز نظام فئودالیسم بر اقتصاد و فرهنگ این کشور حکمفرما بود. تا اینکه در سال ۱۹۱۱ انقلابی که توسط سان یات-سن هدایت می‌شد به حکومت سلطنتی پایان داد. در سال  ۱۹۴۹ نیز بنای جمهوری چین گذاشته شد. از آن پس این کشور بصورت مستقل و به سرعت در حال پیشرفت بوده است.

 

در حال حاضر چین با یک ترقی سریع اقتصادی توانسته است جایگاه خود را به عنوان یکی از ملت‌های پیشگام جهان دوباره بدست آورد. در سال ۲۰۱۰ این کشور از نظر اقتصادی از ژاپن پیشی گرفت و اکنون نیز در ردۀ دوم بعد از ایالات متحده قرار دارد.

 

البته تعجبی هم ندارد، زیرا مردم این کشور ساعات بسیاری از هفتۀ خود را به کار می‌پردازند. نتیجۀ آن هم این بوده که قهوه در این کشور طرفداران بسیاری پیدا بکند.

 

چینی‌ها به جمعیت زیاد، تاریخچۀ طولانی، فرهنگ متنوع و رسوم بخصوص خود افتخار می‌کنند. از میان بزرگترین دستاورد‌های این کشور برای جهان می‌توان به “چهار اختراع بزرگ” (کاغذ، باروت، پرینت و قطب‌نما) اشاره کرد.

 

هنرها و صنایع دستی چینی که شامل نقاشی، خطاطی، قلاب‌دوزی و ابریشم می‌شوند بسیار متفاوت با دیگر نقاط و مخصوص خود این کشور هستند. هنرهای رزمی نیز که در سال‌های اخیر در دیگر نقاط جهان محبوبیت پیدا کرده‌برای قرن‌ها بخشی از فرهنگ این کشور بوده است. ادبیات چین نیز نمایانگر تاریخ و تمدن غنی آن است. و البته، فنون آشپزی چینی نیز کم کم در نقاط مختلف جهان رواج پیدا می‌کنند.

 

تمدن و جغرافیای متنوع چین باعث شده است که دیدنی‌های بسیاری در این کشور وجود داشته باشد. شهر ممنوعه در مرکز پکن یکی از این دیدنی‌ها است. جایی که شاه‌های این کشور از ۱۴۲۰ تا سال ۱۹۱۲ که آخرین امپراتور چین از سلطنت پائین کشیده شد در آن زندگی می‌کردند.

 

دیوار بزرگ چین نیز یک بنای باستانی دیگر است که احتمالا کسی نباشد که در مورد آن نشنیده باشد. دیواری که ۸,۸۵۰کیلومتر طول دارد. ساخت این دیوار از ۲,۰۰۰سال پیش آغاز شده است و در طول سال‌ها شاه‌ها و اربابان مختلف قسمت‌های مختلفی از آن را کامل کرده‌اند.

 

چین یک پنجم جمعیت جهان را شامل می‌شود. تنوع غذایی بالای چین نیز یکی دیگر از جاذبه‌های این کشور است. هر منطقه غذاها و سلیقه‌های غذایی مختص به خود را دارد. در شانگهای شیرینی غذا است که حائز اهمیت است در حالیکه سیچوان به خاطر غذاهای تند معروف است.

 

 

 

loading...

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

تشریفات ملل

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
تشریفات ملل
مبلمان اداری