الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

آرشان تور

الفبا

قدیمی ترین لباس زنانه با قدمت پنج هزار ساله (عکس)

مجموعه : تاریخ و تمدن
قدیمی ترین لباس زنانه با قدمت پنج هزار ساله (عکس)

قدیمی ترین لباس زنانه با قدمت پنج هزار ساله

 این لباس که به عقیده باستان شناسان بسیار قدیمی نیز است مربوط به یک خانم لاغر اندام و سایز مانکنی است . به گفته باستان شناسان این لباس برای مجالس و مهمانی های خاص استفاده می شده است.

 

قدیمی ترین لباس جهان مورد بررسی تاریخی قرار گرفت و قدمت آن تعیین گردید . به گزارش سایت سماتک این لباس که زنانه به نظر میرسد قدمتی پنج هزار ساله دارد .

 

باستان شناسان با استفاده از روش تاريخ‌گذاري راديوکربن، موفق به تاييد قدمت 5 هزارساله قديمي‌ترين لباس جهان شدند.بررسي و آزمايشات بر روي نمونه‌اي کوچک از يک لباس کهن مصري نشان داد، اين لباس که در سال 1913 از گورستان باستاني «تارخان» در جنوب قاهره کشف شده بود، در واقع بين سال 3484 تا 3012 پيش از ميلاد ايجاد شده است.

 

ابعاد اين لباس قديمي حاکي از آن است که متعلق به دختر نوجوان و يا زني لاغر اندام بوده و پيش از سوزانده‌ شدن مورد استفاده قرار مي‌گرفته است.

 

«اليس استونسون» متصدي موزه باستان‌شناسي مصر در کالج دانشگاهي لندن در اين‌باره گفت: بقاي يک بافت بسيار ظريف و آسيب‌پذير در باستان‌شناسي استثنائي است و بقاي کامل يا تقريبا کامل لباس کشف شده در گورستان «طارخان» از اين هم قابل ملاحظه‌تر است.

 

ما هميشه مشکوک بوديم که اين لباس متعلق به اولين سلسله مصر باستان است، اما نمي‌توانستيم آن را تائيد کنيم و آزمايشات پيش از تاريخ‌گذاري راديو کربن مستلزم آسيب رسيدن جدي به لباس بود.

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

تشریفات ملل

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
تشریفات ملل
مبلمان اداری