سفر

نیم نگاهی به گذشته

الفبا
الفبا
ضرب المثل های قرآنی زیبا با ترجمه فارسی

ضرب المثل های قرآنی زیبا با ترجمه فارسی   قرآن کامل ترین کتاب برای انسان ها است که حتی ضرب المثل هم می توان از این کتاب آسمانی الهام گرفته شود. در اینجا زیباترین ضرب المثل های قرآنی زیبا با ترجمه فارسی را گردآوری کرده ایم. «و جاء اخوة يوسف فدخلوا عليه فعرفهم و هم […]

تجارت بوق حمام (ضرب المثل)

مجموعه : ضرب المثل
تجارت بوق حمام (ضرب المثل)

حتما تاکنون ضرب المثل جالب تجارت بوق حمام را شنیده اید اما آیا می دانید به چه علت این ضرب المثل را به کار می برند؟

 

در زمان های قدیم بازرگان ثروتمندی زندگی می کرد که بسیار درتجارت موفق بود و پسری داشت که بسیار تنبل و تن پرور بود و دنبال کسب روزی نمی رفت. تاجر دوست داشت به پسرش راه و رسم تجارت را بیاموزد اما پسر هر بار طفره می رفت و می گفت همه چیز را در باره تجارت می داند و تمام فوت و فن تجارت در این خلاصه می شود که ارزان بخری و گران بفروشی و از پدرش خواست که سرمایه ای به او بدهد و او را با کاروانی به تجارت بفرستد.

 

پدر قبول کرد و سرمایه ای به پسرش داد و تاکید کرد که حواسش جمع باشد و پول را از کف ندهد. پسر قول داد که موفق شود و با کاروانی راهی سفر شد. چند روز گذشت تا اینکه به شهری رسیدند. مردی که بوق حمام می فروخت نوجه او را به خود جلب کرد.

 

در شهر پسر وقتی آب حمام عمومی گرم می شد صاحب حمام به بلندی می رفت و بوق می زد تا مردم بفهمند به حمام بیایند. پسر قیمت بوق را پرسید. فروشنده گفت: 1 سکه نقره. پسر گفت: 5 کیسه بوق حمام می خواهم و مبلغ آن را پرداخت و خوشحال و خندان با کاروان به شهر برگشت و نزد پدر رفت و گفت: یک شبه ثروتمند خواهم شد.

 

پدر گفت: چه تجارت کردی؟

 

پسر گفت: 5 کیسه بوق حمام خریدم.

 

پدر فریادی زد و شکه شد. همه به سمتش دویدند و مادر پسر به پدر آب قند خورانید.

 

پدر که به هوش آمد با صدای نالان گفت: آخر ای پسر نادان مگر شهر ما چند حمام دارد؟

 

پسر گفت: یک حمام

 

پدر گفت: تا کی میخواهی صبر کنی آن بوق خراب شود؟

 

از آن زمان به بعد در مورد کسی که در تجارتی ضرر می کند می گویند: طرف تجارت بوق حمام کرده است.

 

 

 

زیبایی و تناسب اندام


بینی
گونه
آرایشی
زنان
کرم چربی سوز
قطره زاندروکس
سفر
نوترینو

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

مجله خبری

آموزش درست کردن مینی ساندویچ مرغ با نان تست طرز تهیه پیتزا سیب زمینی و پنیر طرز تهیه کیک کلاسیک با توت فرنگی خواص دارویی زیره برای درمان میگرن آموزش تارت نارنگی با طعم فوق العاده کلکسیون عکس شیک ترین تزیینات شیرینی و کیک طرز تهیه خوشمزه ترین پیتزای رژیمی مارگاریتا خواص انگور سیاه و سبز طرز تهیه خورشت قیمه بادمجان غذای سنتی ایرانی روش تهیه و طبخ قورمه سبزی گیاهی خواص و ویژگی های سیب زمینی ترشی آموزش درست کردن اسموتی انبه مناسب برای لاغری