الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

آرشان تور

الفبا

عجیب ترین و نادرترین بیماری های دنیا

عجیب ترین و نادرترین بیماری های دنیا

لیستی از عجیب و غریب ترین بیماری هایی که تا کنون انسان ها با آن مبتلا شده اند.

 

در طول زندگی انسان ها هزاران نوع بیماری گریبان گیر انسان ها شده است که یا در نهایت منجر به مرگ آنها شده و یا اینکه انسن ها توانسته اند بر آنها غلبه کنند. اما ما امروز میخواهیم بیماری هایی را به شما معرفی کنیم که شاید تا کنون حتی اسم آن هم به گوشتان نخورده و شاید ندانید که صد ها نفر هم به آن مبتلا شده اند.

 

1.بیماری فیل پایی

عجیب ترین و نادرترین بیماری های دنیا

اولین مورد از بیماری های عجیب این لیست ، فیل پایی نام دارد. 120 میلون نفر به این بیماری آلوده هستند، و 40 میلیون نفر نیز به شدت با این بیماری درگیر هستند. این بیماری توسط نوعی انگل از دسته نماتودها به نام بروگیا مالایی ایجاد می‌شود، که از طریق نیش پشه، منتقل می‌شود. انگل میکروفیلاریا ممکن است از طریق نیش پشه ماده آلوده ، به انسان منتقل شده، و وارد جریان خون شود. این انگل به سرعت در بدن تکثیر شده، و در تمام رگ‌های خونی انسان پخش می‌شود که حتی ممکن است سال‌ها در بدن شخص زنده بماند. تا سال‌ها علائم این بیماری، بعد از عفونت ظاهر نمی‌شوند. با انباشه شدن این انگل‌ها در رگ‌های خونی، دستگاه گردش خون دچار اختلال و باعث تولید مایعی در بافت‌های پیرامون آن می‌شود. این بیماری عجیب در نواحی: پاها، اندام تناسلی و سینه ها، بسیار شایع‌تر از دیگر مناطق بدن است.

 

2. بیماری پیری زود رس:

عجیب ترین و نادرترین بیماری های دنیا

پیری زودرس یکی دیگر از بیماری های عجیب جهان بوده که یک اختلال ژنتیکی در کودکان است. این بیماری بسیار نادر است و تنها 48 نفر به این بیماری در جهان مبتلا هستند. ریزش مو، چروک‌های روی پوست، پوکی استخوان، و بیماری‌های قلبی از علائم این بیماری هستند که باعث افزایش روند پیری در مبتلایان به این بیماری می‌شود، که اغلب در سنین 13 سالگی می‌میرند.

 

3. سندرم گرگینه:

عجیب ترین و نادرترین بیماری های دنیا

نام سندرم گرگینه «Werewolf»، برخاسته از افسانه‌های اساطیری است. این بیماری می‌تواند به صورت موضعی باشد و یا به صورت فراگیر کل بدن و اندام‌های یک شخص را درگیر کند.

 

تقریبا همه سطح پوست بدن انسان به جز کف دست، پاها و چشم از مو پوشیده شده است ولی تعداد موها و نیز ضخامت، رنگ، سرعت رشد مو و میزان پیچ‌خوردگی مو در هر منطقه بدن با منطقه دیگر تفاوت دارد و از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. سندرم گرگینه می‌تواند خفیف یا شدید باشد. درحال حاضر فقط 50 نفر در دنیا به این بیماری مبتلا هستند.

 

4. بیماری پوست آبی:

عجیب ترین و نادرترین بیماری های دنیا

استفان بیبوروسکی «Stephan Bibrowski»، که در سال ۱۸۹۱ در لهستان به دنیا آمد، یکی از مبتلایان به این بیماری بود. مادر او تصور می‌کرد که بیماری او ناشی از مجروح شدن شوهرش به وسیله یک شیر می‌باشد. مادر استفان او را موجود پلیدی می‌دانست. و به همین خاطر وقتی استفان ۴ ساله بود، او را به یک گروه نمایشی آلمانی داد. در سال ۱۹۰۱ او به آمریکا رفت و در آنجا هم مشغول نمایش و اجرای حرکات ژیمناستیک شد.

 

با وجود بیماری و وضعیت محدودکننده ظاهر، از او به عنوان یک جنتلمن خوش‌پوش و کسی که قادر بود به پنج زبان مختلف صحبت کند، یاد می‌شود. در سال ۱۹۲۰ او به آلمان رفت و سرانجام در سال ۱۹۳۲ بعد از یک سکته قلبی درگذشت. بیماری‌‌ های عجیب‌

 

در سال 1960 در ایلات کنتاکی آمریکا خانواده‌ای زندگی می‌کردند که پوست بدن آن‌ها به رنگ آبی بود. از این رو این خانواده به نام «خانواده آبی» معروف بودند. این ویژگی نسل به نسل در این خانواده انتقال یافت. این بیماری زمانی بروز می‌کند که فرد بیش از اندازه در معرض ترکیبات شیمیایی نقره قرار گیرد و یکی از بدترین علائم آن آبی شدن پوست یا متمایل شدن رنگ آن به خاکستری است.

 

5. بیماری هرزه‌ خواری یا پیکا:

عجیب ترین و نادرترین بیماری های دنیا

افرادی که به این بیماری عجیب مبتلا هستند علاقه‌ی زیادی به خوردن مواد غیر خوراکی مانند: خاک، کاغذ، گچ، یخ، چسب و رنگ دارند. هرزه‌خواری «Pica» به خوردن مواد بدون ارزش غذایی همچون خاک، گچ، یخ و رنگ گفته می‌شود که حداقل به مدت یک ماه ادامه داشته باشد. این اختلال دلایل مختلفی مانند کم خونی فقر آهن، اختلالات روانی، کمبود روی و… دارد. پیکا به معنای زاغ است و از آنجایی که این پرنده به خوردن چیزهای گوناگون مشهور است، این اختلال را به این نام، نامگذاری کرده‌اند.

 

این عارضه معمولا کودکان سنین ۶-۱ سال و خانم‌های باردار را گرفتار می‌سازد. این اصطلاح در مورد شیرخواران زیر ۱۸ ماه که هر چیزی را در داخل دهان خود می‌گذارند به کار نمی‌رود زیرا در این سن این کار طبیعی محسوب می‌شود. پیکا بیشتر در کشورهای با وضعیت اقتصادی-اجتماعی ضعیف و دربین زنان باردار و کودکان وجود دارد. این مشکل، در افرادی هم که دچار بیماری‌های خاص مثل صرع، عقب ماندگی ذهنی، اوتیسم (در خود ماندگی) یا بیماریهای روانی هستند، اتفاق می‌افتد. البته در بعضی کشورها مثل اوگاندا که خاک مخصوص خوردن به فروش می‌رسه این مسئله یک فرهنگ قابل قبول است.

 

6. بیماری پورفیری :

عجیب ترین و نادرترین بیماری های دنیا

پورفیری گروهی از اختلالات پورفیرین ها است که بر سیستم عصبی یا پوست یا هر دو اثر می‌گذارد. تمام پورفیری ها، ناشی از کمبود یکی از آنزیم‌های مورد نیاز در تولید هم ( heme) است.که به صورت ارثی یا اکتسابی در بدن فرد نمود پیدا می‌کند و در نهایت می‌تواند منجر به رشد تاول و زخم‌هایی در بدن شود. دردهای شکمی، تهوع و اختلالات روانی، را می‌توان از جمله اصلی‌ترین علائم این بیماری ذکر کرد. این بیماران معمولا نمی‌توانند در معرض نور خورشید قرار بگیرند و به همین دلیل بخش‌هایی از پوست آنها شکلی خونی و قرمز رنگ به خود می‌گیرد. پورفیریا درمان ندارد اما هرکدام از بیماری‌های درون آن به صورت مجزا قابل درمان هستند.

 

7. سندرم آلیس در سرزمین عجایب:

عجیب ترین و نادرترین بیماری های دنیا

هفتمین مورد از بیماری های عجیب لیستمان ، نام هم عجیب است؛ آلیس در سرزمین عجایب!

 

میکروسپیا «AIWS»، نوعی اختلال عصبی است که با تاثیر روی بینایی، باعث کوچک دیده شدن حیوانات، انسانها و اشیاء دیگر می‌شود. به عنوان مثال، این افراد سگ را به اندازه‌ی سک موش می‌بینند. علائم این بیماری خطرناک نیستند و خوشبختانه با گذر زمان از بین می‌روند. بیماری‌‌ های عجیب‌

 

8. بیماری خطوط بلاسکو:

عجیب ترین و نادرترین بیماری های دنیا

در سال 1901 دکتر آلفرد بلاشکو، “پزشک متخصص پوست آلمانی” برای نخستین بار خطوطی را که به طور طبیعی روی پوست همه‌ی افراد وجود دارند، مورد بررسی قرار داد و مشاهده کرد این خطوط به شکل طبیعی و قرینه در دو سوی بدن گسترش یافته‌اند و در هر قسمت بدن روند و ترتیب خاصی دارند؛ مثلاً در ناحیه‌ی تنه شکل عرضی داشته، و در کناره تنه شبیه حرف S بوده و در میانه کمر مانند حرف V می‌باشند. بیماری‌‌ های عجیب‌

این خطوط در افرادی که به این بیماری دچار هستند، بیرون زده و بر روی ستون فقرات، شکم و سینه به صورت خطوطی ظاهر می‌شوند. های عجیب

 

9- سندروم خود مرده‌ پنداری

عجیب ترین و نادرترین بیماری های دنیا

سندروم خود مرده‌ پنداری ، یکی از بیماری های عجیب روانی نادر است که در آن بیمار تصور می‌کند که مرده است (به طور واقعی و یا نمایشی)، وجود ندارد، بدنش متعفن می‌شود، و یا خون در بدنش وجود ندارد. در موارد پیشرفته بیمار حتی ممکن است فکر کند که نامیراست. بیماری‌‌ های عجیب‌

 

سال ۱۸۸۲ این عصب شناس فرانسوی به نام ژولز کوتارد، بیماری را ویزیت کرد که از او به نام مادمازل ایکس در یادداشت‌هایش نام برده است. این بیمار باور داشت که نه مغزی دارد، نه سیستم اعصابی و نه معده و روده‌ای. با همه این کمبودها او اعتقاد داشت که وجودش جاودانی و نامیراست. به خاطر همین اعتقاد، او نیازی نمی‌دید که غذا بخورد و حتی زمانی که برای وی غذا می‌آوردند، از خوردن امتناع می‌کرد. پس مدتی به خاطر گرسنگی مفرط مرد. از این رو سندروم مرده متحرک به افتخار ژول کوتارد کاشف این بیماری، «کوتارد» نامگذاری شد.

 

عجیب ترین و نادرترین بیماری های دنیا

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

تشریفات ملل

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
تشریفات ملل
مبلمان اداری