سفر

نیم نگاهی به گذشته

الفبا
الفبا
دندان های شیری چگونه پوسیده می شوند؟

دندان های شیری چگونه پوسیده می شوند؟   والدین باید به پاکیزگی دندان های شیری کودکان خود اهمیت بسیاری دهند چرا که آمار نشان می دهد که بیشترین پوسیدگی دندان در بین کودکان رایج می باشد. این تصور اشتباهی است که بسیاری از والدین می پندارند دندان های شیری اهمیتی ندارند و با دندان های […]

واکسن های لازم و ضروری برای کودکان و نوزادان

مجموعه : سلامت کودکان
واکسن های لازم و ضروری برای کودکان و نوزادان

واکسیناسیون کودکان و نوزادان امر مهمی است که اگر در دوران کودکی فرد مورد توجه قرار نگیرد و واکسن های لازم تزریق نشود در دوران بزرگسالی فرد دچار بحران و بیماری های متعددی می شود. در حال حاضر كلیه كودكان كشور علیه بیماری های دیفتری، سیاه سرفه، كزاز، فلج اطفال، سرخك، سرخجه، اوریون، سل و هپاتیت B واكسینه می شوند. 

 

سالانه حدود ۱۱ میلیون كودك در جهان قبل از پنج سالگی می‌میرند و حداقل یك چهارم این موارد با واكسن قابل پیشگیری است. رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، با بیان این مطلب اظهار كرد: بنابر تأیید سازمان جهانی بهداشت و صندوق كودكان ملل متحد، ایمن سازی مؤثرترین اقدام بهداشتی شناخته شده بعد از تأمین آب آشامیدنی سالم در تأمین سلامت جامعه است و واكسن ها و ایمن سازی نقش بسیار مهمی در سلامت جوامع در یك قرن اخیر داشته است.

 

وی افزود: در منطقه مدیترانه شرقی در سال ۲۰۰۸ حدود ۱/۳ میلیون كودك زیر پنج سال فوت كرده اند و ۲۰ درصد این موارد به علت بیماری های قابل پیشگیری با واكسن رخ داده است. بر اساس پیش بینی سازمان جهانی بهداشت، با بكارگیری واكسن های رایج و مورد استفاده در جهان، سالانه از بیش از دو میلیون مرگ جلوگیری می شود واكسن ها علاوه بر پیشگیری از مرگ، سبب بهبود كیفیت زندگی از طریق پیشگیری از ناتوانی از بیماری ها می شوند.

 

گویا اضافه كرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به موازات شكل گیری شبكه های بهداشتی درمانی در كشور و تربیت و به كارگیری كاركنان بهداشتی، افزایش پوشش ایمن سازی كودكان زیر یك سال كشور به بیش از ۹۰ درصد در سال ۱۳۶۹ و بالای ۹۵ درصد در سال ۱۳۷۵ بود.

 

رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ابراز داشت: در حال حاضر كلیه كودكان كشور علیه بیماری های دیفتری، سیاه سرفه، كزاز، فلج اطفال، سرخك، سرخجه، اوریون، سل و هپاتیت B واكسینه می شوند.

 

دكتر گویا ادامه داد: بیماری سرخك، سرخجه مادرزادی و كزاز نوزادی در مرحله حذف قرار دارد و ۱۱ سال است كه كشور عاری از فلج اطفال است و بیماری های دیفتری، سیاه سرفه و اوریون كنترل شده اند.

 

 

منبع: ایسنا

 

 

سفر
نوترینو

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

مجله خبری

طرز تهیه چای زرچوبه و خواص آن آموزش درست کردن چیپس خرمایی در خانه + خواص آموزش درست کردن کوکو سبزی گیاهی رژیمی 9 ترفند و فوت و فن درست کردن کباب کوبیده بازاری آموزش پخت خوراک مرغی خوشمزه طرز تهیه انواع دسرهای رژیمی سبزیجاتی که اگر پخته شوند خاصیت بیشتری دارند مواد غذایی مناسب برای تقویت حافظه و پیشگیری از آلزایمر طرز تهیه و نکاتی برای خوشمزه تر شدن کباب بره آموزش درست کردن کیک لامینگتون ارزش غذایی و خواص میوه گیلاس آموزش غذای چینی مرغ سرخ شده با برنج