سفر

نیم نگاهی به گذشته

الفبا
الفبا

درمان و پیشگیری از سرماخوردگی در کودکان

مجموعه : سلامت کودکان
درمان و پیشگیری از سرماخوردگی در کودکان

سرماخوردگی یکی از بیماری های شایعی است که اکثر کودکان به علت ضعف در سیستم دفاعی بدنشان به آن دچار می شوند. سیستم ایمنی ضعیف زمینه هر بیماری و سرماخوردگی را فراهم می‌کند. بنابراین زمانی که کودک به عفونت شدید دچار می‌شود و سیستم ایمنی ضعیفی دارد، بهتر است در منزل استراحت کند و با رعایت اصول درمانی، بهبودی لازم را به دست آورد.

 

مواد غذایی سرشار از ویتامین C، میوه و سبزی‌های تازه، لبنیات و پروتیین در پیشگیری و درمان سرماخوردگی بسیار موثرند. رعایت بهداشت شخصی نظیر شست‌وشوی مکرر دست‌ها، استفاده از وسایل شخصی، تغذیه مناسب، خوردن صبحانه، بررسی و درمان عوامل زمینه‌ای و دوری از استرس و تقویت سیستم ایمنی در پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها به‌ویژه سرماخوردگی تأثیر بسزایی دارد.

 

با آغاز فصل پاییز بیشتر افراد به‌ویژه کودکان در معرض سرماخوردگی قرار می‌گیرند. این درحالیست که با آشنایی با روش‌های پیشگیری و آگاهی از اصول بهداشتی و تغذیه‌ای می‌توان از میزان شدت آن کاست. آسم و آلرژی جزو بیماری‌های زمینه‌ساز سرماخوردگی است که باید جدی گرفته شوند. در پاییز بیشتر کودکان دچار عفونت‌های ویرال ویروسی می‌شوند. در فصل پاییز کودکان کمتر به عفونت‌های باکتریایی دچار می‌شوند و عفونت ویروسی بیشتر با علایمی نظیر آبریزش از بینی، چشم و تب مختصر مشاهده می‌شود.

 

اگر سرماخوردگی درحد عفونت ویرال ساده باشد، با رعایت بهداشت، تغذیه مناسب و خوردن سوپ مرغ و سبزیجاتی نظیر کرفس، هویج و پیاز و استراحت، سریع‌تر بهبودی حاصل می‌شود.  سیستم ایمنی ضعیف زمینه هر بیماری و سرماخوردگی را فراهم می‌کند. بنابراین زمانی که کودک به عفونت شدید دچار می‌شود و سیستم ایمنی ضعیفی دارد، بهتر است در منزل استراحت کند و با رعایت اصول درمانی، بهبودی لازم را به دست آورد. مصرف مایعات فراوان، رعایت بهداشت، استفاده از ماسک و بخور و مصرف به موقع داروهای تجویز شده در بهبودی سریع کودک تأثیر بسزایی دارد. استفاده از ماسک در کودکانی که به سرماخوردگی مبتلا هستند در مکان‌های مختلف به منظور پیشگیری از انتقال ویروس ضروری است.

 

 

منبع: shahrvand-newspaper.ir

 

 

زیبایی و تناسب اندام


بینی
گونه
آرایشی
زنان
کرم چربی سوز
قطره زاندروکس
سفر
نوترینو

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

مجله خبری

آموزش درست کردن آش قلیه گیلانی پوست موز | فواید و خواص پوست موز آموزش درست کردن کوفته قلقلی فرنگی آموزش اصولی و نحوه تهیه سالاد برنج قهوه ای طرز تهیه ساندویچ تن ماهی در 5 دقیقه طرز تهیه ادویه مکزیکی تاکو طرز تهیه اسموتی آناناس و نعناع خوشمزه در منزل گیاه زنجبیل با خاصیت ضد تهوع و التهاب طرز تهیه کیک شکلات تلخ حاوی کره بادام زمینی و خامه طرز تهیه خورش آلو و قیسی خوشمزه در منزل طرز تهیه و روش درست کردن فرنی خوشمزه با نشاسته روش های اصولی پخت گوشت به شکل های مختلف