الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

آرشان تور

الفبا

هیپوگلیسمی چیست؟ / علل ، علائم و راه درمان هیپرگلیسمی

مجموعه : پزشکی و سلامت
هیپوگلیسمی چیست؟ / علل ، علائم و راه درمان هیپرگلیسمی

هیپوگلیسمی چیست؟ / علل ، علائم و راه درمان هیپرگلیسمی 

هیپوگلیسمی یک نوع بیماری است که در زنان باردار و کودکان و نوزادان هم به وجود می آید. نام دیگر هیپوگلیسمی ، هیپرگلیسمی است و در ادامه با نشانه ها و راه درمان هیپرگلیسمی آشنا خواهید شد.

 

هیپرگلیسمی چیست؟
هیپرگلیسمی ( افزایش قند خون) به حالتي گفته می شود که در آن قند خونتان خيلي بالا رفته (به 240 ميلي گرم در سي ليتر يا بيشتر ار آن مي رسد.) و بالا نيز باقي مي ماند. وقتي که هیپرگلیسمی اتفاق مي افتد نشان ميدهد که مرض قند شما از کنترل خارج شده است. معمولا هیپرگلیسمی به آرامي ايجاد مي شود و در بيشتر مواقع مشکل فوريت داري نمي باشد.

 

علائم هیپوگلیسمی عبارت است از:احساس ضعف یا گرسنگی – رنگ پریدگی – عرق سرد – تپش قلب – سرگیجه – گیجی – خواب آلودگی در صورتی که به این علائم توجه نشود و عوارض ادامه پیدا کند نهایتاً باعث بیهوشی و مرگ می‌شود.

 

اما اگر قند خون شما مدت زمان طولاني باقي بماند ممکن است چندين مشکل بسيار خطرناک ايجاد کند. بسياري از پزشکان عقيده دارند که هیپرگلیسمی طول کشيده ممکن است ايجاد مشکلاتي در چشم، قلب و کليه بکند و اگر مرض قند شما از نوع 1 است هیپرگلیسمی مي تواند منجر به کتواسيدوز بشود. کتواسيدوز وضعيت بسيار خطرناک پزشکي است.

 

هیپرگلیسمی چه علائمی دارد؟
در عارضه هیپرگلیسمی در برخی موارد ممکن است تا زمانی که قند خون بسیار بالا نرفته، هیچ علامتی بروز نکند. با این حال شایع ترین علائم هیپرگلیسمی عبارتند از:

 

– افزایش تشنگی و خشکی دهان از علائم هیپرگلیسمی هستند.
– در هیپرگلیسمی معمولا نیاز به دفع ادرار مکرر وجود دارد.
– تاری دید و خستگی از نشانه های هیپرگلیسمی هستند.
– از دیگر علائم هیپرگلیسمی می توان به کاهش وزن ناخواسته اشاره کرد.
– عفونت های مکرر مانند برفک، عفونت مثانه و عفونت های پوستی نیز از نشانه های هیپرگلیسمی هستند.

هیپوگلیسمی چیست؟ / علل ، علائم و راه درمان هیپرگلیسمی

 از نشانه های هیپرگلیسمی می توان به تاری دید و خستگی اشاره کرد

 

چه چيزي باعث هیپرگلیسمی مي شود؟
هیپرگلیسمی مي تواند در مواقع زير اتفاق بيافتد:
 هنگامي که غذاي بيش از حد مصرف نمائيد.
ورزش و فعاليت کافي انجام ندهيد.
به مقدار کافي انسولين يا داروهاي خوراکي مصرف نکنيد.
به بيماري ديگري مبتلا شويد.
تحت فشار روحي بيش از حد قرار بگيريد.
يک يا چند  تا از اين عوامل مي تواند باعث بالا رفتن قند خون شما بشود.

 

به همين علت است که بکار بستن يک روش روزانه مستمر و اندازه گيري قند خون توسط خودتان بطور منظم اهميت دارد. به اين ترتيب شما خواهيد توانست  تعادل صحيحي بين  رژيم غذائي، فعاليت فيزيکي و داروهاي خود ايجاد کنيد.

 

در عارضه هیپرگلیسمی چه زمانی نیاز به مراقبت های فوری پزشکی هست؟
اگر شما همراه با هیپرگلیسمی هر کدام از علائم زیر را تجربه کردید، باید به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشید:

 

– احساس مریضی
– شکم یا معده درد
– تنفس سریع
– نشانه های کم آبی بدن مانند سردرد، پوست خشک و ضعیف و ضربان قلب سریع
– مشکلات خواب
این علائم می توانند نشانه ای از ابتلا به کتواسیدوز دیابتی یا سندرم هیپراسمولار باشند.

 

پیشگیری از هیپرگلیسمی
– برای پیشگیری از هیپرگلیسمی برنامه رژيم غذائي را بطور دقيق اجرا کنيد. وعده هاي غذائي را همانطور که از قبل براي شما برنامه ريزي شده است رعايت کنيد. هيچوقت خوردن صبحانه را به اميد آنکه در ناهار جبران خواهيد کرد به تاخير نيندازيد. به ياد داشته باشيد بدن شما موقعي انسولين را بهتر مصرف مي کند که در هر وعده، غذاي کمتري مصرف کنيد ولي تعداد وعده ها را افزايش دهيد.

 

– برای پیشگیری از هیپرگلیسمی برنامه فعاليت بدني روزمره خود را بطور مرتب انجام دهيد و تمام احتياطات لازم را حين ورزش بکار ببنديد. قند خون خود را قبل و بعد ورزش آنگونه که پزشک دستور داده اندازه گيري کنيد.

– اگر دیابت شما از نوع يک است درباره اينکه آيا وقتي قند خونتان بالاتر از 240 ميلي گرم در دسي ليتر است ورزش کردن صلاح است يا نه با پزشک خود مشورت کنيد.

– داروهاي خود را آنگونه که توصيه شده، به مقدار مناسب و در زمان مناسب مصرف کنيد. قند خون خود را بطور منظم اندازه گيري کنيد. برنامه منظمي را که توسط پزشک تعيين شده اجرا کنيد. نتايج آزمايشات قند خون توسط خودتان را يادداشت کنيد و الگوي قند خون هاي بالا را ملاحظه کنيد.
– اگر بيمار شده ايد برنامه روز بیماري را بکار ببنديد. براي پيدا کردن مهارت بيشتر در چگونگي کنترل مرض قند خود به فرا گررفتن آموزش هاي لازم ادامه دهيد.

 

درمان مناسب حملات هیپوگلیسمی در موارد اورژانس و اگر بیمار هنوز هوشیار است در دهان گذاشتن دو قاشق شکر و یا محلول آن در آب است. در صورتی که بیمار هوشیاری خود را از دست داده باید مقدار ده میلی‌لیتر گلوکز درون ورید تزریق گردد. در موارد غیر اورژانس مصرف کربوهیدرات‌های ساده و با جذب سریع است که به سرعت تبدیل به قند (گلوکز) شده و جذب خون می‌گردند. از جمله این انتخاب‌های مناسب می‌توان به حبه قند، آب میوه و نوشابه گازدار اشاره کرد.

 

مصرف شکلات یا بیسکویت مناسب نیست چون این غذاها حاوی چربی فراوان هستند که باعث دیر جذب شدن قند موجود در آن‌ها می‌شود. نکته قابل ذکر دیگر رعایت تعادل در مصرف غذاهای شیرین هنگام هیپوگلیسمی است زیرا مصرف بیش از حد و پشت سرهم این غذاها باعث بالا رفتن قند خون می‌شود. بهترین کار این است که مقدار مناسبی از این غذاها (۵-۴ حبه قند و یا یک لیوان آب میوه یا نوشابه) خورده شود و اگر پس از گذشت ۱۵ دقیقه هنوز علائم هیپوگلیسمی باقی‌مانده بود همین تعداد دوباره مصرف شود.

 

منابع :

iec.behdasht.gov.ir

eazphcp.tbzmed.ac.ir

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

تشریفات ملل

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
تشریفات ملل
مبلمان اداری