الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

آرشان تور

الفبا

در اولین روز سرماخوردگی این کارها را انجام دهید

مجموعه : پزشکی و سلامت
در اولین روز سرماخوردگی این کارها را انجام دهید

در اولین روز سرماخوردگی این کارها را انجام دهید تا سلامتی و بهبودتان زودتر حاصل شود.

 

در خواب خوب شوید

دکتر چاملرز می‌گوید: «زود به تختخواب بروید و استراحت کنید، البته نه آنقدر زود که خواب‌تان نبرد یا وسط شب بیدار شوید، حداکثر یک تا 2 ساعت قبل از وقتی که به طور معمول می‌خواهید بخوابید تا یک خواب خوب داشته باشید و طی خواب بیدار نشوید، بهترین کار این است که حداقل 8 ساعت بخوابید، اینگونه بدن شما فرصت خواهد داشت تا هورمون‌های لازم مثل ملاتونین و هورمون رشد را ترشح کند و اینطوری فردا صبح که بیدار می‌شوید دیگر بیمار نیستید.»

 

خنده بر هر دردی دواست

تا به حال شنیده‌اید که خنده برای آدم سرماخورده خوب است؟ خب، اگر نشنیده‌اید حالا بشنوید. دکتر جوناس می‌گوید: «خندیدن فقط حال روح‌تان را خوب نمی‌کند، بلکه در بدنتان آنتی‌بادی‌هایی ترشح می‌کند که علیه میکروب‌ها می‌جنگد، در ضمن باعث ترشح سروتونین هم می‌شود که حالی بهتر را در شما به وجود می‌آورد. داشتن خنده و شادی همین‌طور باعث ترشح اندورفین‌ها در بدن می‌شود که آنها هم گرفتگی و کوفتگی عضلات را برطرف می‌کنند، برای همین به تماشای یک فیلم یا نمایش کمدی بنشینید یا مطالب کمدی بخوانید تا خوب شوید.»

 

یک توصیه نسبتا عجیب

اگر احساس می‌کنید نسبت به صبح بهتر هستید، می‌توانید برای یک پیاده‌روی 10 دقیقه‌ای اقدام کنید. دکتر آنجلا چاملرز، متخصص بهداشت و سلامت در دانشگاه وست‌مینستر می‌گوید: «یک پیاده‌روی کوتاه می‌تواند به بدن شما کمک کرده و درواقع عملکرد بدن‌تان را تنظیم کند. بهتر این است که مثلا با پوشیدن یک لباس و کفش مناسب تا مغازه نزدیک بروید و برگردید، سرعت راه رفتن شما باید نه زیاد باشد و نه کم.»

 

خوابیدن به نفع شما نیست

اگرچه بدن‌تان به استراحت نیاز دارد، اما اگر تمام روز را بخوابید شب نمی‌توانید بخوابید و اینگونه روز بعد حال بدتری خواهید داشت. اگر بدن‌تان به استراحت نیاز دارد چرت بزنید اما این چرت نباید بیشتر از 45 دقیقه باشد. اینگونه می‌توانید شب خوب استراحت کنید و برای فردا انرژی بیشتری داشته باشید. اگر خسته هستید دراز بکشید اما نخوابید، خودتان را سرگرم کنید، اما سعی کنید کار نکنید که خسته شوید.

 

سوپ مادربزرگی

احتمالا آنقدر کم‌اشتها هستید که اصلا دوست ندارید غذا بخورید اما مطمئن باشید بدن‌تان به انرژی نیاز دارد. دکتر جوناس می‌گوید: «شما باید به سیستم ایمنی‌تان ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز را برسانید. باور کنید در این یک مورد خاص باید به نصیحت‌های مادربزرگ‌تان گوش کنید و سوپ مرغ بخورید.» پروتئین مرغ به بازسازی سیستم ایمنی کمک می‌کند، سیر و پیاز داخل این سوپ هم با میکروب‌ها مبارزه کرده و کل سوپ هم باعث می‌شود سلول‌‌های مرده و میکروب‌ها از بدن خارج شود. اگر معده‌تان حتی سوپ مرغ را هم تحمل نکرد، می‌توانید یک موز بخورید که منبعی غنی از پتاسیم است و سیستم ایمنی بدن‌ را تقویت می‌‌کند.

 

قرص سرماخوردگی بخورید

یادتان باشد که قرص نخوردن همیشه کار خوبی نیست، باید بدانید که به تنهایی نباید با عفونت بجنگید. دکتر جوناس می‌گوید: «داروهایی مثل پاراستامول و ایبوپروفن می‌تواند تب شما را پایین بیاورد و در عین حال باعث شود شما کمتر مایعات از دست بدهید. در عین حال این داروها سیستم ایمنی شما را هم تقویت می‌کند و اینگونه بدن‌تان بهتر می‌تواند با بیماری بجنگد. می‌توانید یک قرص را در ساعت 10 صبح و یک قرص دیگر را 4 تا 6 ساعت بعد بخورید. در کل روزی 3 عدد از این داروها را مصرف کنید.»

 

آب پرتقال آب روی آتش

باید سعی کنید تا می‌توانید بدن‌تان را هیدراته کنید. در واقع رساندن مایعات کافی به بدن یکی از بهترین راهبردهای ممکن برای مقابله با سرماخوردگی و آنفلوآنزاست. دکتر استیون لاکر، متخصص عفونی در پنسیلوانیا می‌گوید: «بهترین کار این است که با یک لیوان آب پرتقال شروع کنید تا به بدن تان ویتامین C برسانید، اینگونه سیستم ایمنی‌تان تقویت می‌شود. سپس یک لیوان آب بخورید، طی روز هم حداقل 8 لیوان دیگر مایعات بخورید. مایعات سم‌ها را از بدن شما دفع می‌کند و به شما کمک می‌کند با عفونت بجنگید. اگر تب دارید چون با تعریق و تنفس آب از دست می‌دهید میزان نوشیدن‌تان را بیشتر هم کنید.»

 

مرخصی می‌خواهید یا نه؟

شک دارید که امروز استراحت کنید یا سر کار بروید؟ دکتر جیسون جوناس، متخصص داخلی در بیمارستان لیرز نافیلد می‌گوید: «اگر تب دارید (درجه حرارت شما بیشتر از 5/37 درجه است) یا به‌شدت سرفه می‌کنید یا به شدت دچار ضعف و بی‌حالی و درد بدن و سردرد هستید یا اگر اسهال دارید به خودتان مرخصی بدهید و استراحت کنید. همه اینها نشانه این هستند که بدن شما مشغول جنگیدن با میکروب‌ها و عفونت است. اگر به خودتان استراحت ندهید اوضاع را بدتر خواهید کرد و حتی ممکن است به چند روز استراحت نیاز پیدا کنید. استراحت امروز می‌تواند باعث شود که شما شرایط بهتری برای فردا داشته باشید.»

 

loading...

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

تشریفات ملل

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
تشریفات ملل
مبلمان اداری