الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

آرشان تور

الفبا

معرفی مواد غذایی ضد نفخ شکم

مجموعه : رژیم و تغذیه
معرفی مواد غذایی ضد نفخ شکم

معرفی مواد غذایی ضد نفخ شکم

نفخ شکم در اثر خوردن بعضی از مواد غذایی باعث می شود و یا شکم خود به خود نفخ ایجاد می نماید و در خیلی از مجالس و مکان های از این نفخ شکمتان زیاد خوشتان نمی آید چون باعث میشود اندامتان نامتناسب دیده شود برای از بین رفتن نفخ شکم تان در این مقاله تا انتها با ما همراه باشید تا در مورد نداشتن نفخ شکم مواردی که باعث از بین رفتن نفخ شکم می شود را بدانید.

 

یکی از اتفاقاتی که برای همه ما و خصوصا پس از خوردن وعده سنگین غذا، تند غذا خوردن به دنبال گرسنگی طولانی و یا خوردن غذاهای چرب اتفاق می افتد این است که نفخ کنیم. با اینکه نفخ کردن زمان طولانی را به همراه ما نخواهد بود با این حال و در همان زمان نه چندان طولانی هم نامطلوب است.

 

برای پیشگیری از این نفخ می توانید بخش اول و دوم مقاله «چگونه با تنظیم برنامه غذایی، از نفخ جلوگیری کرده و شکم تخت تری داشته باشیم؟» را مطالعه کنید.

 

اما در مواقعی این اتفاق افتاده و به شدت نفخ کرده اید، برای اینکه بتوانید این زمان را به حداقل کاهش دهید می توانید در سبد خرید خود، موادی را که در ادامه این نوشته برخواهیم شمرد را نیز قرار دهید. با هم این فهرست را مرور و با چگونگی مصرف آنها در زمان نفخ کردن شکم آشنا خواهیم شد.

 

زنجبیل

معرفی مواد غذایی ضد نفخ شکم

یکی از موادی که در این حالت می تواند بسیار مفید باشد، زنجبیل است. «دبرا اورلیک» متخصص تغذیه در این باره می گوید: “زنجبیل به هضم کمک می کند و در از بین بردن گازهای شکمی موثر است.” می توانید در تهیه غذاهایی که می پزید از زنجبیل تازه استفاده کنید. همچنین می توانید از آبنبات زنجبیل و چای زنجبیل هم استفاده کنید. به علاوه می توانید به ماست روزانه خود هم کمی از آن را اضافه کنید.

 

مارچوبه

معرفی مواد غذایی ضد نفخ شکم

زمانی که احساس نفخ می کنید خوب است که دفع ادرار بیشتری هم داشته باشید. مارچوبه با دارا بودن «پروبیوتیک» می تواند نقش مهمی در هضم داشته باشد که به همراه خاصیت دفع ادرار می تواند در از بین بردن نفخ بسیار موثر باشد.

 

آب

معرفی مواد غذایی ضد نفخ شکم

شاید تعجب کنید اگر بدانید زمانی که نفخ کرده اید می توانید با نوشیدن آب به بهبود آن وضعیت کمک کنید. اگر از خوردن نوشیدنی های گازدار هم پرهیز کنید می تواند بسیار مفید باشد چرا که نفخ را کاهش می دهد. می توانید برای اثربخشی بهتر، کمی خیار، لیمو یا پرتقال را به آبی که می نوشید، اضافه کنید.

 

کرفس

معرفی مواد غذایی ضد نفخ شکم

جویدن کرفس نه تنها می تواند برای آرواره ها مفید باشد بلکه برای جلوگیری از نفخ شکم هم موثر است.

 

شیرنارگیل

معرفی مواد غذایی ضد نفخ شکم

برخی از افراد هستند که نمی توانند از محصولات لبنی استفاده کنند و به لاکتوز موجود در آن حساسیت دارند. بر اساس مطالعات انجام پذیرفته توسط پروفسور «مارتیکا هینر» در مرکز تغذیه «هانتر کالج» نیویورک این نتیجه بدست آمده که لبنیات سنتی که پایه گیاهی دارند می توانند برای برطرف کردن نفخ موثر باشند.

 

شکر یا گلوکز موجود در شیر می تواند ایجاد نفخ کند اما ضافه کردن پروتئین به محصولات لبنی می تواند در درمان نفخ مفید باشند.

 

سبزیجاتی با برگ های سبز رنگ

معرفی مواد غذایی ضد نفخ شکم

سبزی هایی که برگ های سبز دارند به دلیل وجود نیترات در آنها سبب افزایش گردش خون می شوند و به همین دلیل هم در کاهش میزان نفخ شکم موثر هستند.

 

این برگ های سبز سرشار از مگنزیم و پتاسیم هستند که در مواد معدنی بدن تعادل به وجود می آورند. همچنین مانع از دریافت سدیم بیش از اندازه در داخل بدن می شوند.

 

کفیر و ماست

معرفی مواد غذایی ضد نفخ شکم

اگر هیچ گونه حساسیتی به لبنیات ندارید، هیچ مشکلی وجود ندارد که از کفیر، شیر و ماست که همگی حاوی «پروبیونیک» هستند استفاده کنید. این ماده می تواند در برطرف کردن نفخ شکم موثر باشد.

 

کفیر و ماست، باکتری مفیدی را در بدن رشد می دهد که به هضم بهتر و موثرتر مواد غذایی کمک می کند.

 

خیار

معرفی مواد غذایی ضد نفخ شکم

خیار با دارا بودن ۹۰ درصد آب، می تواند باعث برطرف کردن نفخ معده شود. همچنین خیار سرشار از فیبر نیز است که می تواند روند هضم غذا را تسهیل کند. تنها برای درست کردن سالاد از خیار استفاده نکنید بلکه تلاش کنید آن را در ساندویچ های معمولی و خالی هم به کار گیرید.

 

گوجه فرنگی

معرفی مواد غذایی ضد نفخ شکم

مهم نیست که در هر فرهنگ و هر نقطه ای از جهان این میوه چگونه تلفظ می شود اما اهمیت فراوانی دارد که باعث از بین بردن نفخ معده می شود. گوجه فرنگی سرشار از پتاسیم است که سبب می شود حجم مایع کمتری در بدن باقی بماند.

 

پاپایا (نوعی میوه استوایی)

معرفی مواد غذایی ضد نفخ شکم

این میوه ظاهری زیبا و مزه خوبی هم دارد. از آنجایی که در رفع نفخ معده بسیار تاثیرگزار است اجازه ندهید بوی نه چندان خوب آن مانع از مصرف این میوه شود.

 

در مطالعه مختصری که در مرکز «کاهش وزن و تغذیه» در کلینیک «بورلی هیلز» کالیفرنیا انجام شده، نشان داده شده که این میوه در از بین بردن گازهای شکمی بسیار مفید است.

 

کیمچی

معرفی مواد غذایی ضد نفخ شکم

این ماده که در کنار ظرف های غذایی مردم کُره سرو می شود که متشکل از پروبیوتیک است و در سلامت روده ها نقش داشته و باکتری های شکمی را با عملکرد بهتری روبرو می کند و درنتیجه سبب بر طرف کردن نفخ شکمی می شود. اگر این ماده به راحتی در دسترس شما قرار ندارد می توانید از کلم ترش به جای آن استفاده کنید.

 

رازیانه

معرفی مواد غذایی ضد نفخ شکم

سبزیجات میدیترانه ای همواره برای دارا بودن خواص مفیدشان معروف اند. دانه های رازیانه را خالی میل کنید یا اینکه چای آن را بعد از صرف وعده های غذایی خود دم و میل کنید. مطالعات علمی فراوانی نقش برطرف کننده نفخ و گاز شکم را در این ماده برشمرده است.

 

نعناع

معرفی مواد غذایی ضد نفخ شکم

این گیاه برای مردم سرزمین ما به عنوان شناخته شده ترین خوراکی یا نوشیدنی در زمان نفخ کردن است، برای شروع وعده غذایی مفید و می تواند در هضم غذا بسیار موثر باشد درنتیجه در نفخ شکم هم مفید است.

 

مطالب مرتبط:

 

نفخ شکم را با این مواد غذایی درمان کنید

 

خوراکی های مناسب برای از بین بردن نفخ شکم

 

علت نفخ زیاد شکم و راه درمان آن

 

بهترین مواد غذایی برای داشتن شکمی صاف‎ و تخت

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

تشریفات ملل

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
تشریفات ملل
مبلمان اداری