سفر

نیم نگاهی به گذشته

الفبا
الفبا

خطر ناباروری در کمین مردان چاق

خطر ناباروری در کمین مردان چاق

با پیشرفت زندگی ماشینی چاقی در افراد رو به افزایش است و طبق بررسی های سماتک مردان چاق و دارای اضافه وزن بیشتر در معرض خطر ناباروری و نازایی هستند. یک بررسی جدید نشان می‌دهد که چاقی مردان ممکن است اثر منفی بر اسپرم آنان داشته باشد.

 

محققان در ملبورن استرالیا بر روی موش‌های آزمایشگاهی، لقاح آزمایشگاهی (IVF) انجام دادند تا از موش‌های با وزن طبیعی و همچنین موش‌های چاق فرزند متولد شود. در این مطالعه موش‌های نر چاق‌ به مدت 10 هفته با غذایی تغذیه شده بودند که معادل فست فود در غذای انسان‌ بود. هدف این مطالعه بررسی اثرات چاقی پدر بر جایگزینی و رشد جنین بود.

 

نتایج نشان‌دهنده تاخیر رشد در جنین‌‌های متولد شده از پدرهای چاق بود همچنین میزان جایگزینی جنین در رحم و رشد جنینی در این گروه از موش‌ها تا 15 درصد کاهش پیدا کرده بود.

 

نتایج این پژوهش به خصوص برای استرالیایی‌ها مهم است زیرا 75 درصد مردان در استرالیا اضافه وزن دارند یا چاق هستند. مطالعات قبلی نشان داده بودند که مردان چاق در معرض خطر ناباروری هستند و با احتمال بیشتری نسبت به مردان با وزن طبیعی ممکن است تعداد اسپرم پایین داشته باشند.

 

 

منبع: سیمرغ

 

 

سفر
نوترینو

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

مجله خبری

آموزش درست کردن انار پلو ویژه شب چله آموزش درست کردن کرم فندق آموزش درست کردن سوپ باقالا با خامه طرز درست کردن سیر ترشی شمالی در خانه آموزش درست کردن آش دوغ طرز تهیه سوپ ماکارونی مناسب برای فصل تابستان ترفندهای رستورانی برای خوشمزه و نرم تر شدن جوجه کباب دستور تهیه نان و پنیر و سبزی به روش مدرن سرکه سیب را خودتان درست کنید طرز درست کردن پیراشکی مارچوبه با سس آلو سیاه طرز درست کردن نان خرمایی خوشمزه خواص شربت خاکشیر بهترین نوشیدنی روزه داران