الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

آرشان تور

الفبا

بوستر تامین کننده قدرت ترمز در خودروهای سواری

بوستر تامین کننده قدرت ترمز در خودروهای سواری

شاید بسیاری از افراد که ماشین سواری دارند با بوستر ترمز که در کاپوت خودروها قرار گرفته است آشنایی داشته باشند. وظیفه بوستر در خودرو تامین قدرت و توان سیستم ترمز است.

 

اگر شما کاپوت خودرویتان را بالا زده باشید احتمالاً بوستر ترمز (تقویت کننده نیروی ترمز) را دیده باشید. یک قطعه گرد سیاه رنگ است که در پشت موتور در طرف راننده قرار دارد. در ترمزهایی که از نوع کاسه‌ای هستند نیازی به تأمین توان از قبل نیستند. ولی در ترمزهای دیسکی که در خودروهای امروزی حداقل در محور جلو کاربرد دارد، نیاز به تأمین توان دارند (یا نیاز به تقویت توان ترمزی دارند). تقویت کننده ترمز از خلاء استفاده می‌کند تا نیروی فشاری پای شما را بر روی پدال چند برابر کند و به سیلندر بزرگ بفرستد.

بوستر تامین کننده قدرت ترمز در خودروهای سواری

تقویت کننده خلاء:
بوستر خلاء یک قوطی آهنی است که شامل سوپاپ و دیافراگم است. میله‌ای از مرکز این بوستر عبور می‌کند که از یک طرف به پیستون سیلندر بزرگ متصل است و از طرف دیگر با یکسری میله اتصال به پدال متصل است.

 

یکی دیگر از اجزاء مهم در تولید توان ترمزی سوپاپ چک می‌باشد. سوپاپ چک یک سوپاپ یک‌طرفه است که به اجازه می‌دهد تا هوا داخل بوستر خلاء را بیرون مکیده شود. اگر موتور خاموش باشد یا نشتی در محفظه خلاء وجود داشته باشد، سوپاپ چک از داخل نشدن هوا به داخل بوستر خلاء اطمینان حاصل پیدا می‌کند.

 

این عمل خیلی مهم است چون بوستر خلاء باید توانایی داشته باشد تا نیروی ترمزی کافی را برای راننده جهت توقف وسیله نقلیه خود حتی زمانی که موتور خاموش است، ایجاد کند. ممکن است شما در اتوبان بنزین تمام کنید و موتور به طور ناگهانی خاموش شود، در صورت عدم وجود سوپاپ چک ترمز خودرو شما نیروی کافی برای ایستادن را نمی‌تواند تولید کند.

 

نحوه عملکرد بوستر:
بوستر خلاء خیلی ساده و زیبا طراحی شده است. این وسیله به منبع خلاء برای کار کردن نیاز دارد. در خودروهای بنزینی، موتور خلاء مناسب برای تقویت کننده را تولید می‌کند. در حقیقت اگر شما یک محفظه‌ای را به یک قسمت از موتور وصل کنید، می‌توانید مقداری هوا از داخل محفظه به بیرون بکشید یعنی در آن خلاء ایجاد کنید. خودروهای دیزل چون خلاء نمی‌سازند معمولا برای ترمز چنین خودروهایی یک پمپ خلاء نیاز است.

loading...

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

تشریفات ملل

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
تشریفات ملل
مبلمان اداری