الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

آرشان تور

الفبا

اسکناس 5000 تومانی با طرح جدید + عکس

مجموعه : اخبار گوناگون
اسکناس 5000 تومانی با طرح جدید + عکس

به تازگی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با کاهش ارزش پول تصمیم به تغییر طرح اسکناس های 5000 تومانی کرده است و اسکناس های جدید 5000 تومانی در دانشگاه تهران رونمایی شده است. طرح جدید اسکناس 50 هزار ریالی با موضوع سر در دانشگاه تهران به مناسبت هشتادمین سالگرد تصویب قانون تاسیس دانشگاه تهران در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران رونمایی شد.

 

در طراحی این اسکناس، از دو دهنه میانی از چهار دهنه سر در دانشگاه تهران استفاده شده است. در پایین سر در، تصویری از نقوش اسلیمی برگرفته از معماری ایرانی – اسلامی به کار رفته است.

اسکناس 5000 تومانی با طرح جدید + عکس

در میان فضای خالی دو سر در، بیت معروف «‌توانا بود هر که دانا بود ز دانش دل پیر برنا بود» از حکیم ابوالقاسم فردوسی به همراه ترجمه لاتین آن نقش بسته که توسط استاد جلیل رسولی خوشنویسی شده است. در تصویر پس زمینه سر در، نمادهایی از علوم ریاضیات، پزشکی، شیمی و فیزیک جهت تبیین و روشن تر کردن نقش دانشگاه تهران به عنوان مرجع و نماد علمی کشور قرار داده شده است.

 

ابعاد این اسکناس 79×166 میلی‌متر می‌باشد و تمام ویژگی‌های امنیتی لازم در طراحی و چاپ آن لحاظ شده است. پس از رونمایی اسکناس جدید 50 هزار ریالی، سعی و تلاش کارکنان سازمان تولید اسکناسی و مسکوک بانک مرکزی بر آن است که این اسکناس در بهار سال 1394 انتشار یابد.

 

 

 

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

تشریفات ملل

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
تشریفات ملل
مبلمان اداری