الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

آرشان تور

الفبا

ایجاد سوراخی بزرگ در زمین برای ساختن یک برج + تصاویر

مجموعه : اخبار گوناگون
ایجاد سوراخی بزرگ در زمین برای ساختن یک برج + تصاویر

ایجاد سوراخی بزرگ در زمین برای ساختن یک برج در آمریکا بسیاری از مهندسان و معماران جهان را حیرت زده کرده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، پی این برج عظیم که اکنون مراحل پایانی انجام خود را سپری می کند، قرار است که از 1070پا شیشه و فولاد در بنای این برج عظیم حمایت کند و پس خیلی دور از ذهن نیست که بدانید، این سازه عظیم، دارای یک دال بتنی به ضخامت 14 فوت است.

 

وقتی که برج SALESFORCE در سن فرانسیسکو به پایان رسد، این برج، بلندترین ساختمان فرانسیسکو خواهد بود. البته تا زمانی که ساخته شود، زیرا فعلا در حال حاضر، مراحل فونداسیون این سازه عظیم به پایان رسیده و تنها در محل کارگاه این پروژه عظیم، با یک سوراخ بسیار بزرگ برروی زمین رو به رو هستیم.

ایجاد سوراخی بزرگ در زمین برای ساختن یک برج + تصاویر

با سماتک در ادامه مطلب همراه باشید، تا نگاهی بیندازیم به این سازه عظیم و مراحل ساخت آن.

 

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، پی این برج عظیم که اکنون مراحل پایانی انجام خود را سپری می کند، قرار است که از 1070پا شیشه و فولاد در بنای این برج عظیم حمایت کند و پس خیلی دور از ذهن نیست که بدانید، این سازه عظیم، دارای یک دال بتنی به ضخامت 14 فوت است.

 

ریختن بتن این دال بتنی عظیم در پی ریزی این سازه، که در روز یک شنبه انجام شد، بیش از 18 ساعت زمان برد، که در طی این عملیات، کامیون های بونکر حمل سیمان، نزدیک به 49 میلیون پوند بتن را برای این پروژه، به محل احداث سازه آورده و تحویل دادند. پمپ های ریختن بتن هم که توسط ارتش کوچکی از کارگران هدایت می شد، بر سر پروژه حاضر بود تا عملیات بتن ریزی را به انجام برسانند. همه این ها با هم باعث شد تا این سازه، لقب بزرگ ترین و طولانی ترین بتن ریزی سازه ای تاریخ را به نام خود رقم بزند.

ایجاد سوراخی بزرگ در زمین برای ساختن یک برج + تصاویر

لئونارد یوسف، مهندس سازه شرکت تورنتون توماسی در لس آنجلس، در مورد این پروژه می گوید:

 

این ها همه به نگه داشتن سازه ای راست قامت کمک می کنند. آسمان خراش ها، اساسا سازه هایی با میله هایی بیرون آمده از زمین هستند، بنابراین، بدیهی است که یکی از بزرگ ترین نگرانی ها پیرامون این سازه ها، سقوط آن ها باشد.

 

او می گوید که باد بالا و در ارتفای سازه به همراه بادهای لرزان زمین، می تواند منجر به خم شدن و یا لول خوردن آسمان خراش ها شود، که اگر منجر به افزایش جرم در مزکز سازه شود، می تواند موجب خسارت هایی از پایین سازه به بالای آن شود. این جریان که به اصطلاح “لولا زدن” نامیده می شود، برای چنین آسمان خراش هایی که به سمت سقوط کردن لولا می شوند، بسیار بسیار بد و خطرناک است.

 

برای پیشگیری از چنین اتفاقی، باید سازه های آسمان خراشی چون این مورد را، به چیزی بزرگ، جامد و زیرزمینی متصل کرد. در مکان هایی مانند منهتن، سازندگان چنین سازه هایی می توانند، با اضافه کردن سازه به سنگ بستر کم عمق این جزیره، این کار را به خوبی انجام دهند اما، سنگ بستر در سن فرانسیسکو که زمین تا عمق 300 فوتی از خشت و گل ساخته شده، به گونه ایست که باید در این شهر، اقدام متفاوتی انجام داد که به همین دلیل، مهندسان برج های SALESFORCE، ساخت یک سنگ بزرگ جعلی در عمق کم با استفاده از بتن و فلز را، برای حل این موضوع انجام داده اند.

 

این سنگ بزرگ که زیربنای این آسمان خراش عظیم را تشکیل می دهد، به اندازه 12,000 یارد مکعب بتن است که به اندازه کافی می تواند، چهار استخر شنای المپیک را پر کند. این بتن از 7,900,000 پوند سیمان، 9,000 یارد مکعب شن و ماسه، 54,000 گالن آب تشکیل شده است.

ایجاد سوراخی بزرگ در زمین برای ساختن یک برج + تصاویر

در طول زمان 18 ساعته بتن ریزی که در نیمه شب یک شنبه 17 آبان امسال (7 نوامبر) انجام شد، 1300 دستگاه بونکر حمل سیمان، به محل احداث سازه در مرکز سان فرانسیسکو آمدند و به نوبت، بتن های حمل کرده خود را، در هفت کامیون پمپاژ بتن خالی کردند. باید گفت که این کامیون های پمپاژ، بسیار عالی هستند. آن ها دارای طول لوله ای 150 تا 190 فوت هستند، که به اندازه کافی، می توانند از لبه ساخت ساز سازه، این بتن را به درون گودال انتقال دهند.

 

اما اگر فکر می کنید که این ها، تمام مراحل انجام پروژه فونداسیون این سازه است، اشتباه می کنید. در هفته هایی پیش از شروع بتن ریزی برای فونداسیون، گارگران، یک شبکه زیرزمینی از میلگردهای با لایه 12 به بالا با 6 اینچ جدا در هر لایه را، در این گودال ایجاد کردند.

ایجاد سوراخی بزرگ در زمین برای ساختن یک برج + تصاویر

تایموف در این زمینه می گوید:

 ما حدود 5 میلیون پوند از میلگردهای شماره 18 را که از بزرگ ترین اندازه های موجود است را در این فونداسیون استفاده کردیم.

 

مهندسان طراح که فکر همه جا را کرده اند، در طراحی این فونداسیون، راهروهایی را برای محل عبور کارگران و شلینگ های پمپاژ سیمان ایجاد کردند تا بتوانند به راحتی، عملیات بتن ریزی را در لایه های اولیه به انجام برسانند.

 

این دال سخت، در واقع تمامی عظمت این سازه را در خود دارد، که نیمی از حفاظت سازه از زلزله را نیز بر عهده دارد. این باعث خواهد شد که در هنگام زلزله، از سقوط یک طرفه سازه جلوگیزی شود. اما در هنگام حرکات کشویی جلو و عقب در زلزله چه تدابیری اندیشیده شده است؟ زیرا یک زمین لرزه بزرگ، تمامی تلاش خود را در چند جهت، برای لغزش سازه انجام خواهد داد.

ایجاد سوراخی بزرگ در زمین برای ساختن یک برج + تصاویر

در این زمینه جوزف می گوید:

شما نیاز به چیزی برای نگه داشتن سازه در این نیروهای عظیم چندجهته دارید. که آن چیزها شمع نامیده می شوند.

 

در اصل، شمع ها، اتصالی از ساختمان با سنگ بستر هستند. در زمین های پست منطقه مالی در سن فرانسیسکو، سنگ بستر در 300 فوتی زیر خیابان است. تایموف می گوید که ما 42 شمع را تا عمق 15 تا 25 پا به سمت سنگ بستر قرار دادیم.

 

وی ادامه می دهد: حالا که پی ریزی و فونداسیون کامل گشته است، اقدام بعدی در این پروژه، گاراژ و پارکینگ و سپس لابی و پس از آن، 61 طبقه از فضای دفتریست. پس از آن، این آسمان خراش، بزرگ ترین ساختمان غرب شیکاگوست که تا به حال ساخته شده است.

loading...

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

تشریفات ملل

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
تشریفات ملل
مبلمان اداری