سفر

نیم نگاهی به گذشته

الفبا
الفبا

آمار نگران کننده مصرف میوه در ایران

مجموعه : اخبار گوناگون
آمار نگران کننده مصرف میوه در ایران

آمار نگران کننده مصرف میوه در ایران

یکی از مهم ترین ماده های غذایی برای بدن انسان میوه ها و سبزیجات است که متاسفانه میزان مصرف آن در کشئر از سرانه جهانی بسیار پایین تر است. سرانه مصرف میوه در ایران 134 کیلوگرم است که این میزان در کشورهای دیگر 75 کیلوگرم می باشد.

 

رمضان روئین تن روز یکشنبه در بجنورد مرکز خراسان شمالی همچنین سرانه تولید میوه در ایران را 200 کیلوگرم عنوان کرد و افزود: این سرانه در جهان 97 کیلوگرم است.

 

وی سطح باغ های کشور را دو میلیون و 600 هزار هکتار عنوان کرد و اظهار کرد: از مجموع این میزان 390 هزار هکتار دیم و دو میلیون و 21 هکتار نیز آبی است. وی مجموع تولیدات محصولات باغی را 16 میلیون تن عنوان کرد و گفت: از نظر تولید میوه در دنیا رتبه یازدهم را داریم.

 

مدیرکل میوه های سردسیری و خشک وزارت جهادکشاورزی کل میزان صادرات میوه را نیز یک میلیون و 100 هزار تن عنوان کرد و گفت: ارزش این میزان نیز 2.8 میلیارد دلار است.

 

وی اظهار کرد: از این میزان 180 هزار تن پسته به ارزش 1.6 میلیارد دلار است که بیشترین سهم را در صادرات محصولات باغی دارد.

 

وی افزود: سالانه 470 هزار تن انواع میوه گرمسیری به ارزش 700 میلیون دلار وارد می شود، این در حالی است که نیاز کشور تنها 250 هزار تن است.

 

روئین تن گفت: این میوه ها شامل موز، آناناس و انبه است که در کشور به میزان کم و محدود تولید می شود.

 

وی با بیان اینکه واردات موز و دیگر میوه های گرمسیری به کشور ممنوع نیست، در عین حال گفت: واردات آن بی رویه است.

 

وی اظهار کرد: ممنوعیت سایر میوه به دلیل حمایت از تولید کننده و جلوگیری از شیوع آفات است.

 

این مسئول اظهار کرد: واردات میوه نه تنها موجب پایین آمدن قیمت نمی شود بلکه گرانی را به دنبال دارد زیرا که میوه های خارجی بیش از سه برابر قیمت میوه های بازار ایران است.

 

وی کیفیت میوه های ایران را نیز بالا دانست و افزود: اقلیم و شرایط کشور ما به نحوی است که میوه هایی با کیفیت بالا در آن تولید می شود.

 

مطالب مرتبط:

 

میوه‌های لاغر کننده و چربی سوز در فصل پاییز

 

آیا مرکبات و میوه ها را رنگ می کنند؟

 

خواص میوه آناناس برای بدن انسان

 

با میوه ها یا غذای کپک زده چه کار کنیم؟

زیبایی و تناسب اندام


بینی
گونه
آرایشی
زنان
کرم چربی سوز
قطره زاندروکس
سفر
نوترینو

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

مجله خبری

آموزش درست کردن شامی رودباری آموزش کاچی چهار مغز خوراکی بسیار مفید طرز درست کردن سیر ترشی شمالی در خانه خوراکی های مشکی چه خواص و فوایدی را دارند؟ پوست موز | فواید و خواص پوست موز آموزش حرفه ای دم کردن قهوه خاصیت قره قروت میان وعده بسیار ترش و خوشمزه طرز تهیه بیسکویت خوشمزه پاییزی بدون نیاز به فر آموزش درست کردن عدس پلو نذری ویژه مجالس طرز تهیه باترمیلک خانگی برای استفاده در کیک طرز تهیه غذاهای محلی و بومی شهرهای اصفهان ، رامسر و مشهد فیبر چیست و انواع فیبرها کدامند؟