الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

آرشان تور

الفبا

گذر متروی اصفهان از یک کاخ تاریخی + عکس

مجموعه : اخبار گوناگون
گذر متروی اصفهان از یک کاخ تاریخی + عکس

متروی اصفهان چند سال است که به دلایل باستانی به تعویق می افتد. رئیس اداره باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: کشف پایه‌های کاخ جهان‌نما با احداث ایستگاه قطار شهری اصفهان هیچ منافاتی ندارد. در سال جاری بیش از پنج حفاری باستان‌شناسی در استان اصفهان انجام شد که نتایج هر کدام بخشی از تاریخ پنهان این مرز و بوم را آشکار کرد.

 

رئیس اداره باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در این باره گفت: در سال‌ جاری پنج برنامه حفاری موفقیت‌آمیز در استان اصفهان انجام گرفت.علمدار علیان گفت: پروژه حفاری کل منطقه «مش‌کریم» شهرستان سمیرم با حمایت مالی یک موسسه مالی خصوصی انجام شد.او گفت: در این پروژه به بقایای تدفین و سفال‌هایی رسیدیم که اظهار نظر درباره آنها تا زمان تکمیل مطالعات نهایی امکان‌پذیر نیست.

 

رئیس اداره باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان حفاری شهر زیر زمینی نوش‌آباد را از دیگر پروژه‌های انجام شده در این زمینه عنوان کرد و ادامه داد: در این حفاری‌ها نیز فضاهای جدیدی از شهر زیر زمینی نوش‌آباد شناسایی، خاکبرداری، لایروبی و آواربرداری شد.او باستان شناسی در محدوده شهر سفید‌شهر شهرستان آران و بیدگل را از دیگر پروژه‌های این نهاد دانست.علیان گفت: در این حفاری‌ها آثاری از دوره‌های اسلامی و حتی پیش از اسلام به دست آمده که به طور کامل مستندنگاری شده است.او با اشاره به پروژه حفاری شهر گز در شهرستان برخوار و میمه گفت: در این پروژه بقایای معماری خشتی از دوران ساسانیان کشف شده است.

 

رئیس اداره باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان مطالعات باستان‌شناسی چهارباغ عباسی اصفهان را از دیگر پروژه‌های انجام شده در این محور دانست و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم پایه‌های کاخ جهان‌نما در فاز دوم مطالعات باستان شناسی کشف شود.

 

او با اشاره به شواهد معماری کشف شده در مرحله نخست مطالعات باستان‌شناسی در محور چهارباغ عباسی گفت: احتمال کشف پایه‌های کاخ جهان‌نما در این محور بالاست.علیان گفت: به احتمال زیاد از پایه‌های این کاخ به جز جرز چیزی باقی نمانده است.او گفت: سازمان قطار شهری تعهد کرده است در صورت کشف این پایه‌ها، کاخ جهان‌نما احیا و به عنوان ورودی و خروجی ایستگاه مترو و همچنین ورودی چهارباغ عباسی احیا شود.

 

 

منبع: فارس

 

 

loading...

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

تشریفات ملل

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
تشریفات ملل
مبلمان اداری