الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

آرشان تور

الفبا

به کودک نوپا چه غذاهایی بدهیم؟

مجموعه : تغذیه کودکان
به کودک نوپا چه غذاهایی بدهیم؟

در این مطلب به غذاهای مناسب و مضر برای کودکان نوپا اشاره می کنیم:

 

غذاهای فرآوری شده:  اغلب غذاهای فرآوری شده که از سوپرمارکت ها خریداری می کنید، حاوی نمک، چربی و شکر زیاد بوده و جزء غذاهای ضعیف هستند. این نوع غذاها، طعم طبیعی ندارند و حتی گاهی اوقات حاوی ترکیباتی هستند که روی برچسب شان عنوان نمی شود.

 

صبحانه های بسیار شیرین: بیشتر صبحانه هایی که به کودکان داده می شود، بسیار شیرین است، بنابراین باید به اجزای تشکیل دهنده مواد غذایی توجه کنید.

 

فست فودها: طی سال های اخیر تعداد رستوران های فست فود در سطح دنیا چند برابر شده و به همین ترتیب تعداد کودکانی که فست فود می خورند نیز بسیار افزایش یافته است. فست فودها از نظر مواد مغذی بسیار ضعیف هستند و فقط کالری بالایی دارند. در ضمن زیاده روی در مصرف آنها به کبد آسیب می رساند.

 

کافئین: کافئین نوعی محرک موجود در قهوه، چای و نوشیدنی های کولا است که سبب تحرک بیش از اندازه کودکان می شود و مصرف آنها باید برای کودکان محدود شود. می توان نوشیدنی هایی سالم تر مثل آب و شیر را جایگزین کرد.

 

گوشت
به هنگام دادن گوشت به کودک بسیار دقت کنید. هرگز به یک کودک هشت ماهه، هات داگ یا سوسیس و غذاهایی از این قبیل ندهید. اگر می خواهید به کودک خود گوشت پخته بدهید، حتماً آن را به صورت پوره و کاملاً له درآورید. رشته های گوشت با دندان های اندک و کوچک کودک خردسال شما آسیاب نمی شوند و ایجاد خفگی می کنند.

 

تخم مرغ و شیر گاوی
معمولاً گفته می شود که دادن تخم مرغ به کودک هشت ماهه هیچ ضرری ندارد و هیچ گونه حساسیتی ایجاد نمی کند. پزشکان توصیه می کنند که تخم مرغ باید کاملاً پخته باشد و هیچ قسمت خامی نداشته باشد؛ زیرا تخم مرغ نیم پز حاوی ارگانیسم هایی است که ایجاد عفونت می کند. دادن شیر گاوی نیز به کودک هشت ماهه ایجاد آلرژی شیر نمی کند؛ ولی از آنجا که شیر مادر با تمام مواد مغذی اش برای کودک بسیار مفیدتر است، پزشکان توصیه می کنند کودکان دست کم تا یک سالگی از شیر مادر تغذیه شوند.

 

غذاهایی که موجب خفگی کودک می شوند
استفاده از مقادیر زیاد کره بادام زمینی باعث می شود به سقف دهان بچسبند و بلعیدن آن برای کودک دشوار است. شیرینی های خمیری، مثل مارش مالو نیز هنگام بلع ایجاد مشکل می کنند. برای دادن انگور و هندوانه به کودک حتماً آن را به بخش های بسیار کوچک تقسیم کنید تا جویدن و بلعیدن آنها آسان تر شود. مواد غذایی غیر لغزنده و خشک مثل گردو، ذرت و کشمش نیز به صورت عادی برای کودکان مناسب نیستند و شکل آسیاب شده آنها باید مصرف شود. در هشت ماهگی می توان پوره غذاها را تهیه کرد و به کودک داد.

 

در این ماه ها او احتمالاً چند دندان کوچک دارد و می تواند از انگشتانش برای برداشتن غذاها کمک بگیرید. اما نمی توان از غذاهایی که سایر افراد خانواده می خورند، به او داد. غذای کودک باید کاملاً پخته شود. از دادن آجیل ها و روغن های آجیل در این سن به کودک خودداری کنید؛ زیرا موجب خفگی او می شود. قبلاً گفته می شد که می توان به کودک زیر یک سال کره بادام زمینی داد، ولی اخیراً پزشکان اعلام کرده اند که می تواند در سنین بسیار کم (چندماهگی) ایجاد آلرژی بادام زمینی کند.

 

مرکبات
از دادن مرکبات به نوزاد خودداری کنید. اسید موجود در مرکبات موجب سوختگی پوست کشاله ران کودک (در قسمتی که پوشک او را می بندید.) می شود. علاوه بر آن، روی سیستم گوارش او نیز اثر می گذارد. مرکبات مثل پرتقال، لیمو، لیموترش و گریپ فروت حتی نباید به شکل آب میوه نیز به کودک زیر یک سال داده شود.

 

غذاهای سفت و سخت
نوزاد شما تا شش ماهگی فقط باید شیر بخورد؛ زیرا دستگاه گوارش او هنوز رشد نکرده است و توانایی هضم غذاهای جامد و سفت را ندارد و این نوع غذاها باعث بیماری اش می شود. با افزایش سن (حدود 10-12 ماهگی) کم کم دادن غذاهای سبک را می توان شروع کرد.

 

نمک، شکر و ادویه جات
با اینکه نمک، شکر و ادویه جات باعث می شوند غذاها طعم بهتری داشته باشند، اما نوزادان و کودکان به طعم طبیعی غذاها نیاز دارند؛ پس اجازه دهید با طعم طبیعی آنها آشنا شوند.

 

تکه های درشت میوه جات و سبزیجات
این تکه های بزرگ ممکن است باعث خفگی شوند. در هشت ماهگی بهتر است از میوه ها به شکل پوره استفاده کرد. پوست میوه ها را حتماً جدا کنید و هسته آنها را درآورید. میوه هایی مثل انگور را به همان اندازه طبیعی شان به کودک ندهید و آن ها را به تکه های کوچک تر تقسیم کنید.

 

 

 

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

تشریفات ملل

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
تشریفات ملل
مبلمان اداری