الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

آرشان تور

الفبا

وسواس چیست و چه کسانی به بیماری وسواس مبتلا می گردند؟

وسواس چیست و چه کسانی به بیماری وسواس مبتلا می گردند؟

وسواس چیست و چه کسانی به بیماری وسواس مبتلا می گردند؟

 

عضو انستیتو روانکاوی تهران در گفت و‌گو با خبرنگار سماتک:

لطفا با وسواس زیادی این مصاحبه را بخوانید / نقش همسر در درمان وسواس نقش اساسی و مهمی است.

 

عضو انستیتو روانکاوی تهران گفت: نقش همسران افراد مبتلا به بیماری وسواس بسیار مهم و مورد توجه است و در روند درمانی این نوع اختلال بسیار تاثیر مثبت دارد و ما بارها در جلسات درمان از همسران این نوع افراد خواسته ایم که در روند طول مدت درمان به ما کمک کنند.

 

گلنوش صفاریه، عضو انجمن روانشناسی ایران و دانشجوی دکتری تخصصی مشاوره ، چند سالی است که در عرصه مشاوره و درمان به خصوص درمان بیماران دچار وسواس و ام اس به طور حرفه ای تحقیق و درمان می‌کند. این دانشجوی دکتری روانشناسی به مشاوره و درمان بسیاری از بیماران وسواس پرداخته است و در این رابطه گفت و‌گویی با وی در مورد بیماری وسواس در سماتک پرداخته ایم:

وسواس چیست و چه کسانی به بیماری وسواس مبتلا می گردند؟

وسواس ریشه در اضطراب و تشویش دارد و بیماری محسوب می‌شود
وسواس ریشه در کلمه وسوسه دارد و به این معنا است که فرد مدام در حال میل و وسواس برای انجام کار‌های تکراری است تا اضطراب و تنش ناشی از افکار هولناک خودش را کاهش دهد. وسواس ریشه در اضطراب و تشویش دارد و به همین دلیل این نوع اختلال یک بیماری محسوب می‌شود که مراجعه به مشاور و رواشناس الزامی است.وسواس انواع مختلفی دارد که مدل شست و‌شوی مداوم و تکراری بیشتر برای افراد جامعه شناخته تر شده است.

 

آدم‌های وسواسی را خیلی تمیز و مرتب تصور نکنید
متاسفانه برخی‌ها چنین تصور غلطی دارند که وسواس را نوعی فضیلت برای خود و دیگران می‌دانند و معتقدند طرفی که وسواس دارد حتما فرد بسیار تمییزی است و همه چیز را سر جای خودش به طور منظم و مرتب قرار می‌دهد در حالی که این نوع طرز تفکر اشتباه است و همین نوع تفکر موجب شده تا خیلی‌ها برای درمان وسواس خود اقدامی نکنند.

 

وسواس خانم و آقا ندارد
خانم‌ها به دلایل فیزیولوژیک بدن و احساساتی که دارند و همچنین به دلیل اینکه بسیاری از خانم‌ها خانه دار هستند و زیاد با شست و‌شو سر و کار دارند به همین دلیل وسواس عملی به خصوص وسواس در شست و‌شو بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود اما این دلیل نمی‌شود که آقایان از این بیماری دور بمانند و آقایان هم همانند خانم‌ها ممکن است به وسواس عملی و فکری مبتلا شوند.

 

وسواس اختلال جدی است که نیاز به درمان از سوی روانشناس دارد
ما گاهی مشغولیت‌های ذهنی‌مان را با وسواس اشتباه می‌گیریم وفکر می‌کنیم این نوع رفتارمان همان وسواس فکری است در حالی که وسواس فکری یک اختلال جدی و طاقت فرساست که فرد را در زمینه‌های مختلف زندگی فلج می‌کند و احتیاج به درمان جدی دارد.

 

وسواس جنبه ارثی و ژنتیکی دارد
وسواس بیشتر جنبه ارثی و ژنتیکی دارد که با وارد شدن استرس‌های زیاد به فرد، بیماری نمود پیدا می‌کند یا اینکه فرزندی مدام با وسواس مادرش روبرو است و از او الگوبرداری می‌کند و همین رفتار می‌تواند زمینه ساز وسواس باشد.

 

وسواس زندگی خیلی‌ها را فلج ساخته است
من بواسطه تخصص و علاقه ای که در زمینه وسواس داشته ام مراجعین زیادی در این حیطه کاری داشته ام که متاسفانه بیماری وسواس در رفتار آن‌ها تاثیر بدی گذاشته و به نوعی زندگی آن‌ها را فلج ساخته است که بعد از طی مدتی درمان و مشاوره رو به بهبودی رفته اند و زندگی را با کیفیت بهتری ادامه داده اند.

 

ناآگاهی مهمترین دلیل برای درمان نکردن وسواس در افراد است
متاسفانه خیلی از افراد برای بیماری وسواس خود به مشاور مراجعه نمی‌کنند و یکی از مهمترین عوامل عدم مراجعه این نوع افراد به مشاوره ناآگاهی این افراد است و شاید افراد دچار بیماری وسواس نمی‌دانند که درمان تا چه حد می‌تواند باعث بهبودی زندگی آن‌ها شود.

وسواس چیست و چه کسانی به بیماری وسواس مبتلا می گردند؟

نقش همسر در درمان بیماری وسواس مهم است
نقش همسران افراد مبتلا به بیماری وسواس بسیار مهم و مورد توجه است و در روند درمانی این نوع اختلال بسیار تاثیر مثبت دارد و ما بارها در جلسات درمان از همسران این نوع افراد خواسته ایم که در روند طول مدت درمان به ما کمک کنند بنابراین توصیه ما این است که حتما همسران این افراد خودشان به تنهایی نقش درمانگر را بازی نکنند و به جای خوددرمانی با مشاور درمان همکاری‌های لازم را ترتیب دهند.

انتهای پیام/

 

گزارشگر: حامد کوماهی

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری