سفر

نیم نگاهی به گذشته

الفبا
الفبا
کرامات امام رضا علیه السلام از زبان بزرگان

کرامات امام رضا علیه السلام از زبان بزرگان    گلچینی از کرامات امام رضا علیه السلام از زبان بزرگان دینی و اهل سنت برای شما عزیزان بازدیدکننده در سایت سماتک قرار داده ایم کرامات امام رضا علیه السلام زیاد می باشد کرامات ایشان را زبان بزرگان در ادامه مطالعه فرمایید….   امام هشتم (ع) و […]

خواستگاری و ازدواج حضرت علی(ع) با حضرت فاطمه(س)

مجموعه : بزرگان دین
خواستگاری و ازدواج حضرت علی(ع) با حضرت فاطمه(س)

در ادامه این مطلب سماتک شرح مختصر و مفیدی از خواستگاری و ازدواج حضرت علی(ع) با حضرت فاطمه(س) را آماده کرده است.

 

پیوند نور با نور
در شب اول ذیحجه که هلال ماه با کرشمه خودنمایی می‏کرد، خورشید به خانه علی علیه ‏السلام وارد شد. باد صبا همه را خبر رسانید که: زیور ببندید؛ نور با نور پیوست و جهان روشن شد. درختان شکوفه‏های خود را بر زمینیان ارزانی داشتند. ابرها مُشک بر زمین باریدند و از خاک صد هزار لاله بر آمد. هلهله‏ ای از شادی و پایکوبی برخاست و جهان یکسره در شور و ولوله شد.

 

ازدواجی ساده با ساز و برگی اندک، اما صفا و صمیمیتی بسیار، صورت گرفت که تحسین همگان را بر انگیخت و اسوه‏ای برای آیندگان شد. آن پیوند ساده و بی‏ریا جز پیوند دو معصوم و برگزیده، علی و فاطمه، نبود.

 

نوید یاری
چنان‏که از آیات و روایات بر می‏آید ازدواج کردن مستحب مؤکد و حتی فراتر از آن، در مواردی خاص، واجب شده است. اسلام بیش از همه‏ ی ادیان برای تسهیل در امر ازدواج رسوم غلط و خرافات دست‏وپاگیر را از میان برداشته است. ازدواج ‏ساده حضرت زهرا علیه االسلام و حضرت علی علیه ‏السلام و رفتار و گفتار پیغمبر صلی‏ الله‏ علیه ‏و‏ آله‏ و سلم در خلال قضایای این ازدواج، خود به تنهایی گواه روشنی بر این مدعاست و بر همه لازم است که چگونگی‏ های آن را بشناسیم تا شاید در امر مهم ازدواج راهی تازه و آسان فرا روی جوانان قرار دهیم و زندگی‏شان را هر چه زودتر پر از ترنّم ترانه و شور عاشقانه کنیم.

 

مراسم خواستگاری علی علیه ‏السلام از فاطمه علیه االسلام
علی علیه ‏السلام سر به زیر انداخته و از نهایت حیا با سرانگشتان خود زمین را لمس می‏کند و از گفتن درخواست خود خجالت می‏کشد تا این‏که رسول خدا سکوت را می‏شکند و از او می‏خواهد درخواستش را بر زبان آورد. علی علیه‏السلام در حالی که عرق شرم بر جبین مبارکش چون شبنمی‌بر گُل نشسته بود، با خجلت و کم‏رویی و با جملاتی زیبا و سرشار از ادب، فاطمه علیهاالسلام را از پدرش خواستگاری کرد. بدین سان مولای شیعیان برای امر مهم ازدواج قدم پیش گذاشت تا به سنّت پایدار اسلام و پیامبرخدا صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم عمل‏ کند؛ زیرا هیچ‏کس بیش از او به سنّت رسول‏خدا صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم پایبند نبود تا جایی که حتی خواسته خود را هیچ‏گاه بر خواسته پیامبر صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم مقدّم نداشت. پیامبر صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلمازدواج را سنّت خود معرفی کرد و هم او بود که ازدواج نکردن را روی گردانی از سنت خویش، یعنی خروج از اسلام، می‏دانست. و همواره به ازدواج جوانان امّت خویش می‏بالید و خطاب به آنان می‏فرمود: «ازدواج کنید و خانواده تشکیل بدهید که من در روز قیامت به شما مباهات می‏کنم».

 

در میان گذاشتن خواسته علی علیه ‏السلام با فاطمه علیه االسلام
وقتی رسول گرامی‌اسلام صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم تقاضای امیرالمؤمنان علیه‏السلام را شنید فرمود: «علی جان خواسته تو را با فاطمه در میان می‏گذارم و نظرش را پرسیده، به تو جواب می‏دهم». آن‏گاه نزد فاطمه صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم رفت و فرمود: «دخترم فاطمه، می‏دانی که من تو را دوست دارم و پسر عمویم علی را هم خوب می‏شناسی، که در فضل و تقوی و صدق و صفا و اخلاص هیچ‏کس به پای او نمی‏رسد. اینک او برای خواستگاری تو آمده است. آیا اجازه می‏دهی به او پاسخ مثبت بدهم؟

 

این رفتار پسندیده پیامبر صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم الگویی است زیبا برای همه پدران و مادران، تا در ازدواج فرزندان خویش، ابتدا نظر آنان را بخواهند و از اجبار و اکراه فرزندان بپرهیزند که پیامدهای ناگوار بسیار به همراه دارد.

 

پاسخ فاطمه زهرا علیه االسلام به خواستگاری علی علیه‏ السلام
مسلّم است که فاطمه خواستگاران بسیاری داشت. گروهی از مهاجران و انصار و بسیاری از ثروتمندان از جمله عبد الرحمن بن عوف‏ـ که ثروتمندترین مرد منطقه بودـ از خواستگاران فاطمه علیهاالسلام بودند. اما حضرت فاطمه زهرا علیه االسلام که شایسته‏ترین بانوی هستی است به ملاکی جز تقوا و فضیلت، در انتخاب همسر نمی‏اندیشد؛ از این رو وقتی پدر بزرگوارش نظر او را درباره ازدواج با علی علیه ‏السلام جویا شد. سکوت سراپای فاطمه علیهاالسلام را فرا گرفت و از شرم و حیا هیچ نگفت. پیامبر خدا صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم رضایت دخترش را از حالت او دریافت و در حالی که خنده نمکینی بر لبانش نقش بسته بود، علی را از سکوت فاطمه که در حقیقت نشانه رضایت او بود خبر داد.

 

مراسم عقد
در مراسمی ‌ساده و دور از هر گونه هیاهو و با نیکوترین کلام، خطبه عقد جاری شد و فاطمه علیهاالسلام به همسری علی علیه‏السلام در آمد. سپس پیامبر صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم خطاب به مردم فرمودند: «شما را گواه می‏گیرم که من بر طبق سنّت پایدار اسلام فاطمه را همسر او می‏گردانم. امیدوارم خداوند در بین آن‏ها مهر و محبّت قرار داده، پراکندگی‏شان را سامان دهد و این وصلت را برایشان فرخنده گرداند و از لطف خویش به آنان فرزندان پاک و پاکیزه مرحمت فرماید و نسلشان را سبب رحمت و برکت و گنج علم و حکمت و موجب امنیّت ملّت اسلام قرار بدهد. از خداوند برای خود و دخترم و دامادم و شما آمرزش می‏طلبم». سپس علی علیه‏السلام نیز خطبه ‏ای ایراد کرد و دوباره پیامبر آنان را دعا کرد و همه آمین گفتند. پیامبراکرم صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلمکه از پیوند مبارک فاطمه علیهاالسلام و علی علیه ‏السلام موجی از شادی در دلش جاری بود به نزد دختر دل بندش آمد و او را با این جملات تبریک گفت: «دخترم، تو را به عقد مردی در آورده‏ام که بهترین مردان عالمیان است و تمام امتیازات خوب را داراست. دخترم او اولین کسی است که به من ایمان آورده و با من نماز خوانده در شب هجرتِ من جان بر کف نهاده، در بستر من خوابید و خداوند بر فداکاری او بر من و بر فرشتگان مباهات نمود. او علیّ مرتضی است».
راستی چه‏کسی غیر از علی بن ابی طالب علیه‏السلام لیاقت همسری فاطمه زهرا علیهاالسلام را داشت؟ و چه کسی غیر از او می‏توانست قدر فاطمه علیهاالسلام را بداند؟ و چه کسی جز فاطمه(علیهاالسلام) شایسته همسری علی علیه‏السلام بود؟

 

جهیزیه فاطمه زهرا علیه االسلام
حضرت علی علیه‏السلام درباره جهیزیه حضرت زهرا علیهاالسلام چنین می‏فرماید: «روزی پیامبر بزرگوار صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم به من فرمود: زره خود را به بازار برده، بفروش تا با پول آن وسایل عروسی و جهیزیه‏ای برای فاطمه تهیّه کنیم. من نیز به دستور پیامبر چنین کرده، بهای آن را به پیامبر تقدیم کردم . پیامبر مقداری از پول را به ابوبکر و سلمان فارسی و بلال داد و فرمود: مقداری اسباب و لوازم یک زندگی ساده رابرای فاطمه تهیّه کنند و مقداری از آن پول را نیز به همسرش امّ‏سلمه داد که عطر و چیزهای زینتی برای فاطمه خریداری کند. بدین گونه جهیزیه‏ای ساده تهیه شد که چیزی جز شانزده یا نوزده قلم جنس نبود که فقط شانزده عدد آن اسباب و وسیله ‏ی مختصری یک زندگی کوچک بود. وقتی چشمان مبارک رسول ‏خدا صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم به آن جهاز مختصر افتاد، سرش را به جانب آسمان بلند کرد و فرمود: خداوندا  زندگی را بر کسانی که بیشتر ظروف و وسایلشان گلی و سفالین است مبارک گردان».

 

مهمانی عروسی
روز جمعه فرا رسید. عدّه بسیاری به مهمانی عروسی دعوت شدند و طعام نیکویی فراهم شد که گوشت و نان آن را پیامبر صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم داد و به دستور پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم روغن و خرما را علی علیه‏السلام فراهم آورد. پیامبر آستین خود را بالا زد و در پخت غذا همکاری کرد. در آن جشن با شکوه وتاریخی عباس و حمزه، عموهای پیامبر و علی، و عقیل، برادر امیر المؤمنین علیه‏السلام، از مهمانان پذیرایی می‏کردند و رسول خدا صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم با دستان مبارک و پر برکت خود، غذا را از دیگ بیرون می‏آورد. مهمانی عروسی حضرت علی علیه‏السلام و فاطمه علیهاالسلام هم مثل مراسم عقد با سادگی و صفا و آرامش انجام گرفت.

 

شکوهی جاودانه
در پایان مراسم عروسی در خانه‏ی پیامبر، ایشان فرمودند پارچه‏ای زیبایی بر زین هموارترین مرکب او انداختند و خود آن حضرت صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم، دست فاطمه علیهاالسلام را گرفت و او را روی زین استر نشاند و افسار آن را به دست سلمان فارسی، که پیرمردی بود، داد و به زنان و دختران عبد المطلب و زنان مهاجر و انصار فرمود به آرامی ‌پشت سر مرکب عروس راه بیفتند و به آنان دستور داده بود «سخنی که خدای راناخشنود می‏کند بر زبان نیاورند» و فقط سپاس خدا را بگویند و بس. بدین‏سان با صلوات و تکبیر و اشعاری پرمحتوا دختر پیامبر را تا خانه‏ی بخت بدرقه کردند. سادگی و صفای ازدواج برترین بانوی هستی که افتخار فرزندی بزرگ‏ترین پیامبر الهی را نیز دارد، شکوهی جاودانه آفرید که تا کرانه‏های روزگار همه نگاه‏های حقیقت جو را به‏تحیّر و تحسین وا می‏دارد.

 

دعای پیامبر
نوشته ‏اند بعد از مراسم شادی و سرود خوانی در پایان مراسم، رسول گرامی‌اسلام صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم خود وارد حجله عروس شد و علی علیه‏السلام را به آن جا خواند و دست دخترش فاطمه علیهاالسلام را گرفت و در دست علی علیه‏السلام گذاشت و این چنین دعا کرد: «خداوندا این دو تن، نزد من از همه محبوب‏ترند. پروردگارا، تو نیز ایشان را دوست بدار و نسل‏شان را با برکت و فرخنده فرما او از سوی خود محافظتی برایشان بگمار. من این دو و فرزندانشان را از شرّ شیطان در پناه تو قرار می‏دهم. بارالها، پلیدی را از آنان بزدای و این عروسی و وصلت را برایشان فرخنده ساز».

 

سفارش‏ های پیامبر به حضرت‏ علی علیه‏ السلام و فاطمه علیه االسلام
سه روز پس از عروسی، پیامبر اسلام صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم به خانه‏ی فاطمه علیهاالسلام آمد و احوال او را جویا شد و از او پرسید: «شوهرت را چگونه یافتی؟» حضرت فاطمه فرمود: «پدر جان شوهرم را بهترین شوهر یافتم، ولی جمعی از زنان قریش نزد من آمدند و به من گفتند: رسول خدا تو را به ازدواج مردی تهی دست در آورده است. پیامبر صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏ آله‏ و سلم فرمود: «سوگند به خدا در خیر خواهی تو کوتاهی نکردم، شوهر تو در تقدّم به اسلام از همه پیش‏تر است و در علم، از همه عالم‏تر، و در حلم از همه بردبارتر است».

 

سپس به حضرت فاطمه علیهاالسلام سفارش کرد: «دخترم شوهر تو نیکو شوهری است درهمه‏ی امور او را اطاعت کن» و رو به علی علیه‏السلام کرد و فرمود: «با همسرت مدارا و مهربانی کن».

 

حضرت‏ علی علیه‏السلام می‏گویند: «سوگند به خدا، هیچ‏گاه او را خشمگین و مجبور به کاری نکردم تا آن زمان که خداوند روح او را به سوی خود قبض کرد و او نیز هیچ‏گاه مرا ناراحت نکرد و از من نافرمانی ننمود و من هر زمان به او نگاه می‏کردم همه‏ی اندوه‏ها و رنج‏هایم برطرف می‏شد».

 

منبع: سایت حوزه

سفر
نوترینو

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

مجله خبری

چگونه یک پیتزای متفاوت بپزیم؟ طرز تهیه و طعم قهوه در کشورهای مختلف جهان چگونه یک مایه لازانیا و ماکارونی خوشمزه درست کنیم؟ آموزش درست کردن شیرینی کره ای عصرانه آموزش درست کردن اکبر جوجه با رب انار آموزش درست کردن سالاد پرتقال و لبو طرز تهیه خوشمزه ترین آبمیوه تابستانی روش صحیح طبخ و پختن حبوبات زردآلو فشار خون را کاهش میدهد صحیح یا غلط؟ طرز تهیه پیتزا رژیمی در 3 دقیقه آموزش درست کردن ترشی مخلوط آموزش درست کردن پیتزا سیب زمینی با مرغ