سفر

نیم نگاهی به گذشته

الفبا
الفبا

آیا کاشت ابروی مصنوعی مانع وضو می شود؟

مجموعه : مذهبی و دینی
آیا کاشت ابروی مصنوعی مانع وضو می شود؟

آیا ابروی مصنوعی که به جای ابروی طبیعی کاشته می شود، مانع وضو محسوب می شود؟

 

آیة الله اراکی(ره):
اگر مانع رسیدن آب به بشره است باید بر طرف شود.

 

آیة الله بهجت(ره):
اگر آب به پوست ابرو برسد، اشکال ندارد.

 

آیة الله تبرزی(ره):
اگر مو را کاشته باشد مانعی ندارد ولی باید آب را در وضو مثل غسل به زیر موها برساند و شستن موها و مسح بر آنها کافی نیست.

 

آیة الله خامنه ای(دام ظلّه):
اگر مانع رسیدن آب به پوست صورت نیست وضو صحیح است.

 

آیة الله صافی گلپایگانی(دام ظلّه):
اگر کاشتن مو به نحوی باشد که مو به بدن متصل می شود و رشد می کند مانند موی طبیعی، در این صورت غسل و وضو هر دو صحیح است ولی چنانچه مو روی حاجبی بافته شده باشد و آن را به وسیله چسب و غیر ذلک به سر بچسبانند، جایز نیست و در صورت چسباندن اگر قابل کندن نباشد باید علاوه بر وضو و غسل جبیره ای، تیمم بدل از غسل یا وضو نیز بنماید.

 

 آیة الله فاضل لنکرانی(ره):
اگر به نحوی باشد که عرفاً جزء بدن شود اشکالی ندارد والا مانع غسل و وضو می باشد. اگر مو عرفا جزء بدن شده و به صورت طبیعی موی او شمرده می شود مثل بقیه افراد می باشد اما اگر موها را به وسیله ای چسباندند به طوری که بشره زیر چسب قرار گرفته و برداشتن آن مشکل است روی همان چسب یا به بیخ موها وصل نماید و احتیاطاً تیمم هم بکند.

 

آیة الله مکارم شیرازی(دام ظلّه):
اگر منظور از ترمیم کاشتن مو است و آب به پوست بدن برای وضو و غسل می رسد اشکالی ندارد و اگر منظور خال کوبی با رنگ است که زیر پوست قرار می گیرد آن هم اشکالی ندارد در غیر این صورت حکم جبیره را دارد.

 

آیة الله نوری همدانی(دام ظلّه):
در فرض سوال، وضو صحیح است، اگر فعلاً جزء صورت محسوب می شود.

 

آیة الله وحید خراسانی(دام ظلّه):
اگر در جای وضو و غسل چیزی چسبیده که برداشتن آن ممکن نیست یا موجب حرج است بنابر احتیاط واجب جمع کند بین وضو یا غسل جبیره ای و تیمم.

 

برای چه اعمالی باید وضو بگیریم؟
برای شش چیز وضو گرفتن واجب است: 1. برای نمازهای واجب غیر از نماز میت. 2. برای سجده و تشهد فراموش شده. 3. برای طواف واجب خانه‌ی كعبه. 4. اگر نذر یا عهد كرده یا قسم خورده باشد كه وضو بگیرد.5 . اگر نذر كرده باشد كه جائی از بدن را به خط قرآن برساند. 6. برای آب كشیدن قرآنی كه نجس شده و… (توضیح المسائل دوازده مرجع, م316)

 

 

منبع: تبیان

 

 

زیبایی و تناسب اندام


بینی
گونه
آرایشی
زنان
کرم چربی سوز
قطره زاندروکس
سفر
نوترینو

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

مجله خبری

آموزش درست کردن بلو ولوت كاپ كیك آموزش درست کردن شیرینی کره ای عصرانه آموزش درست کردن سبزی پلو ترش با مرغ خوراکی های مشکی چه خواص و فوایدی را دارند؟ آموزش درست کردن پنکیک لیمو و پنیر خامه ای طرز تهیه بستنی یخی با طعم توت فرنگی غذایی خوشمزه مخصوص برای بیماران دیابتی (قلیه مرغ) آموزش طبخ جوجه کباب رژیمی کاکتوس و خواص آن برای بدن فرد آموزش درست کردن خیارشور سریع السیر روش درست کردن گرانول کره بادام زمینی و شکلات