الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

آرشان تور

الفبا

آیا ورزش کردن برای بدن افراد روزه دار مفید است؟

مجموعه : ورزش درمانی
آیا ورزش کردن برای بدن افراد روزه دار مفید است؟

ورزش کردن در هنگام روزه داری ماه مبارک رمضان خوب است یا بد؟ آیا ورزش کردن برای بدن افراد روزه دار مفید است؟ برخی افراد در هنگام روزه داری ورزش می کنند و برخی نیز به دلیل کاهش وزن روزه  گرفته و ورزش می کنند.باید بدانید که این کار درست نیست و تاثیر منفی بر بدن شما می گذارد شما برای ورزش کردن وکاهش وزن باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید که نیاز های متابولیسمی  بدن را تهیه کند.

 

آیا ورزش کردن برای بدن افراد روزه دار مفید است؟

روزه گرفتن برای افراد مختلف، متفاوت است. برخی از افراد به دلایل فرهنگی یا مذهبی روزه می‌گیرند، در حالیکه بقیه بخاطر کاهش وزن یا پاکسازی بدنشان این کار را انجام می‌دهند. روزه، برای برخی به این معناست که بجز آب، چیز دیگری نخورند، اما برای بعضی دیگر، میوه‌ها و سبزیجات تازه نیز مجاز است، بعضی‌ها هم کلا نه چیزی می‌نوشند و نه می‌خورند. روزه، بسته به نوع آن، می‌تواند از چند ساعت تا چند روز طول بکشد.

 

مصرف نکردن غذا در طول روز می‌تواند بر سطوح انرژی و توانایی کلی شما برای انجام کارهای خاص، تاثیر منفی بگذارد. بعلاوه، شما بداخلاق خواهید شد. با اینحال، این که آیا روزه خطرناک است یا نه، بستگی به این دارد که روزه‌ی شما چقدر طول بکشد.

 

در واقع، تحقیقات زیادی وجود دارد که از غذا نخوردن قبل از ورزش برای به حداکثر رساندن پتانسیل چربی سوزی شما، حمایت می‌کنند. این کار، «کاردیوی ناشتا» نامیده می‌شود، و معمولا اولین کاری است که در صبح انجام می‌شود (قبل از آنکه چیزی خورده باشید). گمان می‌رود که این نوع ورزش برای چربی سوزی مفید است. زیرا ذخایر گلیکوژن بعلت اینکه در هنگام خواب چیزی نخورده‌اید خالی هستند، و بدنتان مجبور است چربی را بعنوان انرژی بسوزاند. بعد از این تمرین، صبحانه‌ای سرشار از پروتئین برای بازسازی عضلات و کربوهیدرات برای پرکردن مجدد ذخایر سوختتان بخورید، تا در بقیه روز، احساس سستی و ضعف نکنید.

 

با اینحال تفاوت زیادی بین تمرین کردن ناشتا و تمرین کردن در زمانیکه روزه دارید، وجود دارد.

 

برای هر فرد بالغی که کاملا سالم است، روزه گرفتن برای یک دوره ۲۴ تا ۷۲ ساعته، احتمالا تاثیر زیادی بر انقباضات عضلانی ندارد. یک مطالعه در سال ۱۹۸۷ نشان داد در طول یک روزه ۷۲ ساعته، یک فرد بالغ سالم، می‌تواند به انجام تمرینات شدید برای مدت زمان کوتاهی (۳۰ دقیقه یا کمتر) ادامه دهد. تمرینات با شدت متوسط می‌توانند برای مدت طولانی‌تری (۳۰ تا ۴۵ دقیقه) انجام شوند. با اینحال اگر روزه‌ی شما آب را نیز محدود می‌کند، شما فقط باید استراحت کنید، زیرا ورزش کردن در زمان کم آبی، خطرناک است.

 

هنگامیکه شما برای دوره‌های زمانی طولانی‌تر (بیش از ۷۲ ساعت) روزه می‌گیرید، باید از ورزش اجتناب کنید. شما در بدنتان، سوخت کافی ندارید تا در طول تمرین از آن استفاده کنید. حتی اگر احساس می‌کنید که از نظر جسمی توانایی ورزش کردن را دارید، هرگونه فایده مثبتی که می‌توانستید از تمرینتان ببرید، به شدت کاهش خواهد یافت.

 

بدن شما در حالت «قحطی» است. این یعنی تمام سیستم‌های بدن شما کند شده‌اند، بنابراین شما به اندازه زمانیکه به درستی تغذیه می‌کردید، کالری نمی‌سوزانید، و هرگونه نتایج تمرینات قدرتی که انجام می‌دهید، تا حد زیادی کاهش خواهد یافت، زیرا شما پروتئینی که بعد از ورزش کردن برای بازسازی بافت‌های عضلانی مورد نیاز است را، مصرف نمی‌کنید.

 

بنابراین اگر کمتر از ۷۲ ساعت است که روزه دارید و حالتان خوب است، می‌توانید ورزش کنید. شما بدنتان را بهتر از هر کس دیگری می‌شناسید. اما اگر روزه هستید، احساس نکنید که باید خودتان را مجبور به ورزش کردن کنید. استراحت کنید، آرام باشید، و هنگامیکه دوباره شکمتان را پر کردید، سخت تمرین کنید

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

تشریفات ملل

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
تشریفات ملل
مبلمان اداری