سفر

نیم نگاهی به گذشته

الفبا
الفبا

نخستین رایانه آنالوگ ساخته دست دانشمندان یونانی

نخستین رایانه آنالوگ ساخته دست دانشمندان یونانی

نخستین رایانه آنالوگ ساخت دست دانشمندان یونانی است که لاشه این رایانه کهن و قدمی به تازگی در کف اقیانوس پیدا شده است و شیوه کارکرد این رایانه قدیمی برای داشنمدان امروزی مبهم و نهفته است.

 

یکی از عجیب‌ترین یافته‌های عصر حاضررایانه آنالوگ است، سیستم محاسباتی پیچیده‌ای که برای هزاران سال در اعماق اقیانوس مدفون باقی مانده بود. این وسیله که درون جعبه‌ای چوبی قرار داشت، در سال 1900 و در آب‌های اطراف جزیره‌ی یونانی آنتی کیثیرا کشف شد.

نخستین رایانه آنالوگ ساخته دست دانشمندان یونانی

از نظر ظاهری ساختار این وسیله شبیه به ساعت بوده و دست کم 30 چرخ دنده‌ی برنزی در ساخت آن به کار رفته‌اند که البته در گذر زمان تخریب و اکثر آنها خرد و به چند تکّه تقسیم شده‌اند. بزرگ‌ترین چرخ دنده‌ی آن که تقریباً به صورت یک تکّه و کامل کشف شده ، 140 میلیمتر قطر دارد و به نظر می‌رسد که 223 دندانه داشته است.

 

نحوه‌ی عملکرد و ساز و کار پیچیده‌ی چرخ دنده‌های به کار رفته در آن به همراه موارد استفاده از این وسیله، هنوز هم برای بشر چندان واضح و روشن نیست، اما گفته می‌شود این وسیله به شکلی اولین رایانه آنالوگ و ماشین حساب ساخت دست بشر به شمار می‌رود که در ساخت آن دقت، ظرافت و پیچیدگی‌های زیادی لحاظ شده است.

نخستین رایانه آنالوگ ساخته دست دانشمندان یونانی

به نظر می‌رسد دانشمندان یونانی مسئولیت طراحی و ساخت آن را برعهده داشته‌اند. گروهی بر این باورند که شاید استفاده‌ی اصلی این مکانیسم برای تعیین خسوف و کسوف بر اساس دنباله‌ی تصاعد عددی بابلی‌ها بوده است، ضمن آنکه برای تعیین سالنامه نیز مورد استفاده بوده که عمدتاً برای تعیین زمان آغاز بازی‌های المپیک  به کار می‌رفته است، اما البته عملکرد واقعی آن هنوز هم در هاله‎ای از ابهام قرار دارد. بقایای کشف شده‌ی این مکانیسم اکنون در موزه‌ی ملّی باستان شناسی آتن نگهداری می‌شود.

سفر
نوترینو

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

مجله خبری

آموزش درست کردن میلک شیک قهوه آموزش درست کردن پوره سیب زمینی با سبزی و تخم مرغ آموزش درست کردن باقلوای یزد طرز تهیه کتلت بادمجان با سویا مواد غذایی مناسب برای تقویت حافظه و پیشگیری از آلزایمر خواص سیرابی برای بدن انسان سس کچاپ را خودتان درست کنید (آموزش) طرز تهیه سالاد خوشمزه با سبزیجات کبابی آموزش تصویری درست کردن کالباس در خانه طرز درست کردن کوفته کباب تاریخچه و دانستنی هایی درباره شکلات فوت و فن پخت خورش قیمه نذری خوش رنگ