الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

آرشان تور

الفبا

ذخیره‌سازی انرژی الکتریسیته با فیلتر سیگار

مجموعه : علمی
ذخیره‌سازی انرژی الکتریسیته با فیلتر سیگار

ذخیره‌سازی انرژی الکتریسیته با فیلتر سیگار فیلتر سیگار با استفاده از یک فرآیند ساده، از قابلیت تبدیل شدن به ماده مبتنی بر کربن برخوردار است که روشی دوستدار محیط زیست برای تولید و ذخیره‌سازی انرژی محسوب می‌شود.از این ذخیره سازی می‌توان در تولید رایانه، خودروهای برقی و توربین‌های بادی استفاده کرد.

به گزارش پایگاه سماتک فیلتر سیگار یکی از زباله‌های متداول در کف خیابان‌ها محسوب شده و سالانه 766 هزار تن از این زباله – معادل 5.6 تریلیون ته سیگار – در سراسر جهان تولید می‌شود. کشورهای متعددی در حال توسعه مقررات سختگیرانه برای ممنوعیت استفاده از فیلترهای سمی و غیرقابل تجزیه در طبیعت هستند و دستاورد جدید محققان، یکی از راه‌های دستیابی به این هدف محسوب می‌شود.

محققان دانشگاه ملی سئول معتقدند، فیلتر سیگار از قابلیت تبدیل شدن به ماده‌ای برخوردار است که عملکردی بسیار بهتر از کربن، گرافن و نانولوله‌های کربنی مورد استفاده در دستگاه‌های ذخیره‌سازی انرژی دارد.

پروفسور «جانگهوپ یی» یکی از نویسندگان مطالعه تأکید می‌کند: فیلتر سیگار با استفاده از یک فرآیند ساده، از قابلیت تبدیل شدن به ماده مبتنی بر کربن برخوردار است که روشی دوستدار محیط زیست برای تولید و ذخیره‌سازی انرژی محسوب می‌شود.

کربن ماده سازنده ابر خازن‌ها بشمار می‌رود که علاوه بر کم هزینه بودن، از رسانایی بالای الکتریکی و پایداری دراز مدت برخوردار است.

در این مطالعه محققان دریافتند، الیاف استات سلولز که بخش عمده فیلتر سیگار را تشکیل می‌دهند، از طریق روش موسوم به گرماکافت یا پیرولیز (pyrolysis) می‌توانند به ماده مبتنی بر کربن تبدیل شوند؛ این ماده حاوی نانو حفره‌هایی است که کارآیی ابرخازن را بشدت افزایش می‌دهد.

از این ماده می‌توان برای پوشش دادن الکترودهای ابرخازن – ترکیباتی برای ذخیره‌سازی مقادیر بالای انرژی الکتریسیته – استفاده کرد.

 

 

 

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

تشریفات ملل

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
تشریفات ملل
مبلمان اداری