سفر

نیم نگاهی به گذشته

الفبا
الفبا

مریخ، موشک باران می شود

مجموعه : علمی
مریخ، موشک باران می شود

مریخ، موشک باران می شود. دانشمندان امیدوارند موشک‌هایشان در آینده توسط یک فضاپیما به مریخ برده شوند و تحقیقاتی عمیق درباره حیات را روی سیاره سرخ آغاز کنند.این ماموریت موسوم به ExoLance ،‌ شیوه‌ای ساده و ارزان برای یافتن مولفه‌های پنهان در زیر سطح مریخ ارائه می‌دهد.

 

شرکت Explore Mars در ماساچوست این طرح پیشنهادی را ارائه کرده و محققان آن امیدوارند یک بار برای همیشه ثابت کنند مریخ زیست‌پذیر است. در صورت تامین بودجه، تیم علمی همچنین امیدوار است نمونه موردی‌ این موشک‌ها را ظرف 12 تا 14 ماه آینده بسازد و آن‌ها را در صحرای نیومکزیکو آزمایش کند. بسیاری از نواحی این بیابان مشخصه‌های مریخ‌مانند دارند.

 

این آزمایش‌ها، عمق متوسط نفوذ و همچنین پارامترهای لازم برای شناسایی حیات را ارزیابی می‌کنند. زمانی که چنین مفاهیمی با موفقیت آزمایش شوند، شرکت آمریکایی از ناسا و دیگر آژانس‌های فضایی خواهد خواست موشک‌ها را در یکی از ماموریت‌هایشان به مریخ حمل کنند.

 

ماموریت Exolance دارای یک سیستم پرتاب است که در اصل برای اهداف نظامی طراحی شده‌ است. این ماموریت از کاوشگرهای تیرمانند سبک‌وزن کوچک و نفوذکننده استفاده می‌کند که تجهیزات شناسایی حیات را به زیر سطح مریخ می‌برند. آن‌ها پس از شلیک‌شدن از فضاپیمای حامل با برخورد به سطح مریخ در سرعت‌های بالا به عمق نفوذ می‌کنند.

 

تعدادی از این کاوشگرها که شرکت سازنده آن‌ها را Quiver خوانده، داخل یک فرودگر جاسازی می‌شوند و هنگام فرود‌ آن روی سطح شلیک خواهند شد. در درون هر یک از این کاوشگرهای تیر مانند، تجهیزات آزمایشگاهی و ارتباطاتی وجود دارند تا اطلاعات دریافتی را به یک فضاپیمای مدارگرد ارسال و سپس آن را به زمین بفرستد.

 

تیرهای مزبور همچنین دارای قابلیت حفاری هستند و این امر به آن‌ها امکان حفر تا پنج متر را می‌دهد. تیم علمی امیدوار است در مرحله نخست، آزمایشات خود را در صحرای موجاوه آغاز کند و در مرحله دوم نیز تجهیزات شناسایی حیات میکروبی آزمایش خواهند شد.

 

گفته می‌شود تعدادی از ماموریت‌ها از جمله ماموریت Insight سال 2016 ناسا و ماموریت ExoMars سال 2018 آژانس فضایی اروپا می‌توانند Exolance را حمل کنند.

 

مریخ، موشک باران می شود

 مریخ، موشک باران می شود

مریخ، موشک باران می شود

 

 

 

سفر
نوترینو

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

مجله خبری

طرز درست کردن فراستینگ در 10 دقیقه تخم بلدرچین سرشاز از مواد مغذی طرز تهیه خمیر فوندانت کشدار فواید و مضرات بادام و پسته برای بدن آموزش بستنی نارگیلی و انبه بسیار خوشمزه آموزش درست کردن سالاد انار با اسفناج آموزش درست کردن ماست موسیر خانگی آموزش درست کردن شربتی رژیمی برای ماه رمضان آموزش درست کردن پنیر خانگی طرز تهیه کیک انار مخصوص شب چله انواع پاستا (ماکارونی) ایتالیایی ها + تصاویر آموزش پخت اسنک گوجه فرنگی خوشمزه!