سفر

نیم نگاهی به گذشته

الفبا
الفبا

سیاره ای دارای آب و اکسیژن در خارج از منظومه شمسی کشف شد

مجموعه : علمی
سیاره ای دارای آب و اکسیژن در خارج از منظومه شمسی کشف شد

سیاره ای دارای آب و اکسیژن و قابلیت حیات موجودات زنده در خارج از منظومه شمسی کشف شد. این سیاره همانند زمین است و قابلیت زندگی کردن روی آن وجود دارد. گروهی بین المللی از دانشمندان اخترشناس برای نخستین بار، سیاره ای خارج از منظومه شمسی کشف کردند که تقریبا اندازه کره زمین است و در آن احتمالا آب به صورت مایع وجود دارد.

 

به گزارش سماتک به نقل از خبرگزاری فرانسه، دانشمندان سازمان فضایی آمریکا (ناسا) می گویند: این سیاره به نام «کپلر 186 اف» (Kepler-186f) اندازه کره زمین است و به دور یک ستاره کوتوله بسیار کوچکتر و سردتر از خورشید در خارج از منظومه شمسی می چرخد . دمای این سیاره به اندازه ای است که آب می تواند به صورت مایع در آن وجود داشته باشد.

 

از هزار و 800 سیاره خارج از منظومه شمسی که از 20 سال پیش کشف شده اند ، حدود 20 سیاره در مدار ستاره های خود در حال چرخش هستند. اما این سیاره ها بزرگتر از کره زمین هستند و به همین سبب است که نمی توان تشخیص داد این سیارات گازی هستند یا سنگی.

 

سیاره کپلر 186 اف که به تازگی کشف شده است در منطقه ای خارج از منظومه شمسی در فاصله 490 سال نوری از خورشید قرار دارد. در این منطقه پنج سیاره هم اندازه زمین وجود دارد ولی کپلر 186 اف در منطقه ای قرار دارد که به آن ناحیه قابل سکونت می گویند زیرا احتمال وجود آب در این سیارات بسیار زیاد است. 

 

 

 منبع: samatak.com

 

 

سفر
نوترینو

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

مجله خبری

طرز تهیه بیسکویت بادام زمینی برای دانش آموزان طرز تهیه 7 نوع ساندویچ خوشمزه برای وعده ناهار دانش آموزان زردآلو فشار خون را کاهش میدهد صحیح یا غلط؟ طرز تهیه پاستیل خوشمزه و خانگی کیک هویج | طرز تهیه کیک هویج آموزش تصویری درست کردن کاپ کیک هویج با سیب آموزش درست کردن لواشک به و انار طرز درست کردن اسموتی انبه طالبی مخصوص تابستان خواص و فواید شیر برنج برای روزه داران آموزش درست کردن برنج به سبک ایتالیایی نکاتی مهم برای پخت کیک خانگی پف دار آموزش درست کردن کیک آجیلی برای عید نوروز