الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

آرشان تور

الفبا

دانستنی های علمی و جالب درباره گیاه و میوه موز

مجموعه : علمی
دانستنی های علمی و جالب درباره گیاه و میوه موز

موز یکی از خوشمزه ترین میوه ها است که در سال های اخیر به دلیل زیاد شدن در کشور محبوبیت خود را از دست داده است. محبوبیت میوه موز رو به افزایش است و به تمام نقاط جهان حمل می شود. موزهای تجاری که در دسترس ما هستند از آمریکای جنوبی (اکوادور، هندوراس، پاناما، گواتمالا …) صادر می شوند. 

 

موز نوعی گیاه گلدار است که به خاطر خوشمزگی و شکل منحنی زردش به خوبی شناخته شده است. بیش از 70 گونه موز وجود دارد که بومی گینه نو و آسیای جنوب شرقی (مالزی، اندونزی، چین و فیلیپین) هستند. اما انواع وحشی موز را می توان در مناطق گرمسیری بارانی یافت.

 

محبوبیت میوه موز رو به افزایش است و به تمام نقاط جهان حمل می شود. موزهای تجاری که در دسترس ما هستند از آمریکای جنوبی (اکوادور، هندوراس، پاناما، گواتمالا …) صادر می شوند. گونه های نادری از موزها قابل مصرفند.

 

بیشتر گونه های موز حاوی دانه ها و بافت های سختی هستند و مصرفشان خوشایند نیست.گیاه موز مستعد ابتلا به عفونت های قارچی است. بیماری پاناما نوعی قارچ است که تاکنون یکی از محبوب ترین گونه های موز را از بین برده است.

 

حقایق و دانستنی های علمی و جالب درباره گیاه و میوه موز

1. طول عمر درخت موز به گونه آن بستگی دارد. گونه های تجاری می توانند 25 سال و یا بیشتر زنده بمانند. ریشه های موزهای وحشی خاصی ممکن است چند صد سال عمر کنند.

 

2. موز حاوی ایزوتوپ رادیواکتیو پتاسیم (پتاسیم-40 ) است. خوشبختانه، میزان پتاسیم موز به اندازه ای زیاد نیست که باعث آسیب رسیدن به بدن انسان شود.

 

3. گونه های بسیار متفاوتی از موزها وجود دارد اما طعم گونه های نادری از آنها خوشایند است. گونه کاوندیش گونه ای از موز است که در حال حاضر در سراسر جهان مصرف می شود.

 

75٪4 موز از آب است. موز یکی از سالم ترین میوه ها است زیرا حاوی مقادیر مطلوب ویتامین های مختلف، مواد معدنی، فیبر و قند است.

 

5. موز چهارمین گیاه پرمصرف جهان است. سه مکان اول را برنج، گندم و ذرت اشغال کرده اند.

 

6. برگ های موز بسیار نازک و انعطاف پذیرند. برگهای موز به طور معمول 2.5 متر طول و 60 سانتی متر عرض دارند. برگ موزها در برخی از کشورهای آسیایی برای آماده سازی ظرف های غذاهایی خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

 

7. موز، گیاهی چوبی به نظر می رسد اما در واقع بزرگ ترین گیاه آوندی (غیر چوبی) جهان است.

 

8. نام علمی موز، موسا ساپینتوم «Musa sapientum» است. معنی این نام «میوه مردان دانا» است.

 

9. الیاف جدا شده از موز را می توان در ساخت کاغذ و پارچه مورد استفاده قرار داد.

 

10. موز نوع گراس میچل در نیمه اول قرن 20 محبوب بود که متاسفانه، بیماری قارچی باعث انقراض این گونه در جهان شده است.

 

11. بر اساس برخی از تحقیقات علمی، موز می تواند جلوی حمله قلبی، سکته مغزی و حتی پیشرفت انواع خاصی از سرطان را بگیرد. همچنین ممکن است از افسردگی بکاهد.

 

12. هر سال 100،000 میلیون موز خورده می شود. مردم اوگاندا اولین مصرف کننده موز در جهانند، هر اوگاندایی در سال 225 کیلوگرم موز می خورد.

 

13. فراوان ترین رنگ پوست موز رنگ زرد است، اما گونه های مشخصی از موز رنگ پوستشان سبز، قرمز، قهوه ای یا بنفش است.

 

14. میوه گیاه موز به صورت خوشه ای رشد می کند، هر خوشه «دست» نامیده می شود. هر دست موز از 10 تا 20 موز تشکیل شده است.

 

15. اندازه موز به گونه اش بستگی دارد. ارتفاع درخت موزی که میوه هایش تجاری و هم اینک در دسترس ما است می تواند به 7.5 متر برسد.

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

تشریفات ملل

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
تشریفات ملل
مبلمان اداری