سفر

نیم نگاهی به گذشته

الفبا
الفبا

وقتی که خورشید زمین را می بلعد + تصاویر

مجموعه : علمی
وقتی که خورشید زمین را می بلعد + تصاویر

خورشید یکی از بزرگترین ستاره های منظومه شمسی است که همواره در حال بزرگتر شدن است. خورشید در حال حاضر 99 درصد از منظومه شمسی را به خود اختصاص داده است و کمتر از یک درصد سهم زمین و سیارات دیگر از منظومه شمسی است.

 

خورشید ستاره‌ای که به تنهایی بیش از 99.5 درصد از جرم منظومه‌ی شمسی را به خود اختصاص داده همچنان در حال گسترش است. این پژوهش را محققان ناسا انجام داده‌اند که نشان می‌دهد با محاسبات صورت گرفته دیگر نباید نگران ستاره‌های دیگر باشیم و حقیقتا خورشید غول سرخی است که از ما حفاظت می‌کند.

 

تنها سطح این ستاره‌ی عظیم می‌تواند 1.3 میلیون خورشید را در خود جا دهد و در مقایسه با خورشیدهای سایر کهکشان ها در مقیاس متوسط شمرده می‌شود.

 

به گفته‌ی محققان هم اکنون ستاره‌ی منظومه‌ی شمسی یعنی خورشید در سن جوانی به سر می برد و با سرعت یکنواختی در حال بزرگ شدن است اما این گسترش در سنین بالا به اوج خود رسیده و کم کم تمام سیارات منظومه‌ی شمسی را در خود خواهد بلعید.

 

بلعش تمامی سیارات در خورشید آنرا به غول سرخ بدل خواهد کرد که با فروپاشی و قوانین اختر فیزیک طی فرآیندی به کوتوله‌ی سفید بدل خواهد گشت. این روند ادامه داشته و گاه با فروپاشی یک ستاره در خود به سیاه چاله مخوف و تاریک تبدیل می شود.

 

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

 

سفر
نوترینو

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

مجله خبری

خواص طبیعی تخم شربتی (دانه چیا) آموزش درست کردن کباب ترکی در خانه فواید مواد غذایی حاوی پروبیوتیک اطلاعاتی درباره ریواس و خواص آن جدیدترین ترفند برای درست کردن پیتزا مخلوط طرز تهیه یک صبحانه بی نهایت مقوی با جوی دو سر آموزش درست کردن اسموتی شکلات با تمشک طرز تهیه رنگینک برای تزیین سفره افطار طرز تهیه ماکارونی با پنیر چدار و سس گوجه فرنگی طرز تهیه چلو ماهیچه مشهدی آموزش ساده درست کردن خورش ماهی و آلوچه آموزش درست کردن سالاد سیب زمینی در منزل