الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

آرشان تور

الفبا

كاخ تاریخی كاترين (قصر خامه ای) در روسیه + تصاویر

كاخ تاریخی كاترين (قصر خامه ای) در روسیه + تصاویر

كاخ تاریخی كاترين (قصر خامه ای) در روسیه واقع شده است. نام اصلی این قصر کاخ کاترین است اما مردم به خاطر شکل و نوع معماری این کاخ را قصر خامه ای نامیده اند.

 

 اگر پتر كبير مي‌دانست ممكن است روزي كه از شهر خارج مي‌شود، كاترين عليه او شورش كند و خودش را امپراتور و ملكه روسيه بنامد، هيچ‌وقت زمين اين قصر را به نامش نمي‌كرد. پتر علاقه‌اي به كاترين نداشت و در جمع او را تحقير مي‌كرد. كاترين هم بعد از 18سال زندگي با پتر و تحمل اين وضعيت در سي‌وسه سالگي از غيبت پتر كبير در پايتخت استفاده كرد و با كمك چند نفر از نزديكانش خودش را امپراتور روسيه خواند. هرچند پتر انتظار چنين اتفاقي را نداشت اما چندان هم مقاومت نكرد و خيلي سريع استعفا داد. چند روز بعد هم نزديكان كاترين او را مسموم كردند تا شرش براي هميشه از سر روسيه كم شود.

 

كاترين حدود 30سال بر روسيه حكومت كرد. در دوره سلطنت او شيوه كشاورزي اصلاح شد، اصول بانكداري رايج شد، ارتش سامان گرفت، بيمارستان‌ها ساخته شد و به‌طور كلي اقتصاد كشور رونق گرفت. كاترين هم مانند همه ملكه‌هاي ديگر خودش را يك موجود برتر مي‏‌دانست؛ ملكه‌اي كه در كنار هوش و جسارت فراوانش اين‌قدر خودراي بود كه به حرف هيچ‌كدام از مشاورانش اهميت نمي‌داد. او تصميم‌هاي اشتباه می‌گرفت و در نهايت بين مردم روسيه طرفدار زيادي نداشت.

 

اتاق طلايي

كاخ تاریخی كاترين (قصر خامه ای) در روسیه + تصاویر

 داخل قصر كاترين مي‌توانيم يكي از باشكوه‌ترين معماري‌هاي جهان را ببينيم. تالار بزرگ كاخ به نام اتاق طلايي شهرت دارد. با ديدن اين تالار به این نتیجه می‌رسیم ادعاهايي كه درباره ميزان طلايي كه در قصر به كار رفته مي‌تواند درست باشد. تالار طلايي درست روبه‌روي ورودي كاخ است. اين تالار زرين نخستين جايي است که با ورود به داخل قصر مي‌بينيم. نور اتاق از پنجره‌هاي بزرگ قوسي‌شكل تامين مي‌شود. انعكاس نور روي ديوار زرين، روشنايي اتاق را صدچندان مي‌كند و به دليل همين روشنايي خيره‌‌كننده است كه به اين تالار اتاق نور هم مي‌گويند. سقف اين تالار به نوعي تاريخ پيروزي‌هاي روسيه در جنگ‌ها است. سقف‌ به‌طور كامل با طرح‌هايي از اين جنگ‌ها پوشيده شده است.

 

اتاق سبز

كاخ تاریخی كاترين (قصر خامه ای) در روسیه + تصاویر

اتاق سبز در ابتداي بخش خصوصي كاخ قرار دارد كه در سال 1770 به دستور كاترين كبير براي پسرش پل اول و همسرش ناتاليا اكسونيا ساخته شد. ديوارهاي اتاق سبز كم‌رنگ است و با گچبري‌هاي سفيدرنگ تزيين شده است. مجسمه‌هایي که به ديوار چسبيده زن و مردی با لباس‌هاي سنتي روسيه هستند. در اطراف اين مجسمه‌ها طرح‌ گلدان‌هاي يوناني و درخت انگور از ديوارهاي اتاق بالا رفته است. اين اتاق در سال 1820 بر اثر آتش‌سوزي تقريبا از بين رفت اما به دستور امپراتور الكساندر اول دوباره قسمت‌هاي سوخته اتاق به همان سبك گذشته‌اش بازسازي شد.

 

نماي قديمي قصر

كاخ تاریخی كاترين (قصر خامه ای) در روسیه + تصاویر

هرچند نام اصلي اين كاخ، كاخ كاترين است اما به خاطر شكل و شمايلش مردم به آن قصر خامه‌اي مي‌گويند. پتر كبير در سال 1708 اين منطقه را به همسرش كاترين هديه داد. كاترين اول در سال 1717 دستور داد تا معماری فرانسوي به‌نام «جوان فردريك» اين خانه را برای استراحتگاه تابستاني‌اش بسازد.

 

نماي كلي قصر 

كاخ تاریخی كاترين (قصر خامه ای) در روسیه + تصاویر

بعد از مرگ كاترين اين قصر به دخترش اليزابت رسيد. از نظر اليزابت اين قصر زيادي از مد افتاده بود. براي همين هم او در سال 1733 دستور داد ساختمان قديمي را تقريبا ويران كنند و ساختمان جديدي در سبك روكوكو بسازند؛ سبكي در ادامه سبك باروك كه آن زمان طرفداران زيادي داشت. بالاخره در سال 1756 ساختمان جديد قصر تحويل اليزابت داده شد. اين‌طور مي‌گويند كه در ساختمان جديد چيزي حدود 100كيلوگرم طلاي ناب استفاده شده است البته داستان‌هاي زيادي درباره ميزان طلايي كه در ساختمان قصر استفاده شده وجود دارد. بعضي‌ها ادعا مي‌كنند تمام سقف اين كاخ هم از طلاست.

 

اتاق پرتره  

كاخ تاریخی كاترين (قصر خامه ای) در روسیه + تصاویر

يكي ديگر از تالارهاي زيباي اين كاخ، تالار پرتره است كه در آن پرتره‌هاي زيبايي از كاترين، اليزابت، پتر كبير و بقيه شاهزادگان و شاهان روسيه وجود دارد.

 

اتاق كهربا  

كاخ تاریخی كاترين (قصر خامه ای) در روسیه + تصاویر

تمام وسايل اين اتاق از ميز و صندلي گرفته تا كف‌ و ديوارها همه با كهربا تزيين شده است. اين اتاق در سال1701 ساخته شده و به دليل شكنندگي و گرانبها بودن وسايلش يك نفر تمام وقت مسوول نگهداري و مراقبت از آن بود. اين اتاق به وسيله مجسمه‌ساز معروف آلماني آندرسن شلتر طراحي شد و بعد از آن استادكاران كهربا ساخت اتاق را ادامه دادند. در طول جنگ جهاني دوم اتاق كهربا توسط آلمان‌ها به غارت رفت. درواقع اين‌طور مي‌شود گفت كه كل اتاق ناپديد شد.

 

درباره سرقت اتاق كهربا چندين داستان وجود دارد؛ مثلا اينكه هنرمندان شوروي در سال 1939 يك كپي دقيق از اين مجموعه را تهيه كرده بودند بنابراين آنچه در دست ارتش آلمان بوده تنها يك كپي تقلبي است. جست‌وجو براي اتاق كهربا تا به حال جان بسياري از جويندگان گنج و حتي افسران وزارت امنيت دولت آلمان شرقي را گرفته است. در سال 1982 دستور داده شد اتاق كهربا بازسازي شود. پروسه بازسازي نزديك به 20سال طول كشيد و بيشتر از 12 ميليون دلار هزينه برداشت و اتاق كهربا بار ديگر در سال 2003 افتتاح شد.

 

اتاق سفيد

كاخ تاریخی كاترين (قصر خامه ای) در روسیه + تصاویر

اتاق سفيد پذيرايي كاخ همان سبک تالار زرين را در اندازه‌اي كوچك‌تر دارد. اين اتاق با رنگ‌هاي سفيد و آبي آرامش بيشتري نسبت به تالار طلايي دارد.

 

اتاق كمرون

كاخ تاریخی كاترين (قصر خامه ای) در روسیه + تصاویر

يكي ديگر از اتاق‌هاي جذاب اين كاخ اتاقي است معروف به اتاق كمرون. اين اتاق به وسيله معمار محبوب كاترين، چارلز كمرون طراحي شده است. سليقه شخصي كاترين كبير، ديوارهاي آبي‌رنگ و سقف‌هاي نقاشي شده را مي‌شود در اين اتاق ديد. در سال 2009 مجسمه‌اي از اليزابت با لباس سلطنتي را در اين اتاق گذاشتند. مجسمه اليزابت را مجسمه‌ساز معروف بلژيكي، ايزابل دو بولچگواردا براي سيصدمين سالگرد تولد اليزابت ساخت. بعد از آن مجسمه اليزابت را به اتاق پرتره بردند تا در كنار پرتره‌ها و مجسمه‌هاي خاندان سلطنتي جاخوش كند.

 

باغ و درياچه مصنوعي

كاخ تاریخی كاترين (قصر خامه ای) در روسیه + تصاویر

نخستين چيزي كه وقتي وارد كاخ مي‌شويم خودنمايي مي‌كند، باغی سرسبز و بزرگ با يك درياچه بزرگ در مركزش است. اين درياچه‌ مصنوعي به ياد پيروزي ارتش روسيه بر نيروي دريايي عثماني در درياي سياه ساخته شده است.

 

منبع:مجله منزل/برترین ها

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

تشریفات ملل

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
تشریفات ملل
مبلمان اداری