سفر

نیم نگاهی به گذشته

الفبا
الفبا

کلیسای تاریخی پنطی کاستی مربوط به دوره پهلوی

کلیسای تاریخی پنطی کاستی مربوط به دوره پهلوی

کلیسای تاریخی پنطی کاستی مربوط به دوره پهلوی بوده و در شهر کرمانشاه واقع شده است. این کلیسا در سال 1955 میلادی یعنی در 60 سال پیش و به دستور شاه ایران بنا شده است.

 

کلیسای پنطی کاستی، مربوط به دوره پهلوی دوم در کرمانشاه، “خیابان شریعتی”، کوچه آرین واقع شده است. وجه تسمیه این کلیسا یعنی “پنطی کاست” یکی از اعیاد یهود و به زبان عبری به معانی پنجاهمین است، یعنی پنجاهمین روز از عید که در آن روز روح القدس ظهور می کند، چون تاریخ اتمام ساخت این کلیسا مصادف با این روز بوده است، نام پنطی کاستی را برایش انتخاب کرده اند. کلیسای پنطی کاستی در سال ۱۹۵۵ م به دستور کشیش “تور ما ناصری” بنا شد.

کلیسای تاریخی پنطی کاستی مربوط به دوره پهلوی

عرصه کلیسای پنطی کاستی ۷۲۰ متر مربع و زیر بنای ساختمان اصی آن ۱۷۰ مترمربع است. در انتهای زمین و در پشت نمازخانه ساختمان دو طبقه سرایداری با زیر بنای ۱۲۰ مترمربع در هر طبقه قرار دارد. نقشه نمازخانه مستطیل شکل بوده و در ضلع جنوبی به یک فضای نیم دایره ختم می شود. این فضا محل خواندن خطبه و دعای کشیش است.

 

ورودی کلیسا در ضلع شمالی است و دارای طاق رومی است. این طاق بر دو ستون سنگی استوار است. اضلاع شرقی و غربی، یک در و چهار پنجره با قوس های هلالی دارند و در نمای خارجی، ازاره ای به ارتفاع حدود نیم متر از سنگ تیشه ای کار شد است و مصالح به کار رفته در بنا آجر قرمز رنگ “بهمنی” و ملات آن از ماسه و سیمان است. این کلیسا در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۰۵۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

زیبایی و تناسب اندام


بینی
گونه
آرایشی
زنان
کرم چربی سوز
قطره زاندروکس
سفر
نوترینو

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

مجله خبری

آموزش درست کردن کراکر بادام زمینی آموزش درست کردن كيک سيب زمينی آموزش درست کردن پاپ کرن کره ای در خانه آموزش نوشیدنی بسیار خوشمزه به نام هات چاکلت با نعنا و دارچین طرز تهیه نان میوه ای برای صبحانه آلو خشک چه خواصی برای بدن دارد؟ طرز تهیه حلوای آلبالو در منزل با نحوه پخت گراتین گل کلم آشنا شوید طرز تهیه مافین سبزیجات رژیمی آموزش درست کردن کیک شکلاتی کلاسیک سالاد اسپایسی مرغ غذایی خوشمزه و راحت طرز تهیه املت دانشجویی به سبک اسپانیایی