آجر قزاقی ارزان شد؟

آجر قزاقی ارزان شد؟

آجر قزاقی یکی از عناصر ساختمانی باستانی و محبوب در معماری ایرانی است. مدتی است خبر کاهش قیمت این مصالح ساختمانی به گوش می رسد. در ادامه کاهش قیمت و عوامل موثر بر قیمت آجر قزاقی را بررسی خواهیم کرد.

 

آجر قزاقی یکی از انواع آجر است که در ساخت بناها کاربرد دارد. آیا تاکنون بناهای قدیمی توجه شما را جلب کرده‌اند؟ از دیدن خانه‌هایی که در نمای آن آجرهای سنتی به کار رفته، لذت می‌برید؟ باید به شما بگوییم که آجر قزاقی همان آجرهای قرمز و خوشرنگی هستند که  در این ساختمان‌ها مشاهده کرده‌اید. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا باهم ببینیم که این آجر چیست و عوامل موثر بر قیمت آن را بررسی کنیم.

 

آجر قزاقی چیست؟

آجر قزاقی یکی از سازه‌هایی محسوب می‌شود که از گذشته تا کنون راه چاره‌ای برای معماران بود تا بناهای خود را از سادگی خارج کرده و زیبایی خاصی به آن ببخشند.

 

این نمونه از آجرها به‌صورت دستی ساخته شده و در رنگ‌های مختلفی یافت می‌شوند. آجر قزاقی از آن چیزهایی است که حس نوستالژیک را درون شما زنده می‌کند و فضا را از حالت مدرن خالص به شکل سنتی نزدیک می‌کنند. اما آجر قزاقی چه کاربردی دارد؟ این چیزی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 

قیمت آجر قزاقی| آجر قزاقی ارزان می شود؟

یکی از عوامل اساسی تعیین کننده قیمت، نوسانات تقاضا و تأمین در بازار مصالح ساختمانی است. این محصول با ویژگی‌های حرارتی و ساختمانی منحصر به فرد خود چه در معماری و طراحی داخلی و چه در مصارف ایمنی، توجه بیشتری را به خود جلب کرده و نتیجه آن افزایش درخواست و تقاضا برای آن بوده است. با افزایش ساخت و سازهای مقاوم در برابر حرارت و نیز استفاده گسترده‌تر از مصالح ساختمانی حرارتی، تقاضا برای آجر قزاقی به شدت افزایش یافته است. به همین دلیل کاهش قیمت آجر قزاقی دور از انتظار است. هرچند همچنان فروشگاه های معتبر آجر قزاقی، این محصول را با بهترین قیمت عرضه می کنند.

آجر قزاقی

نقش آجر قزاقی در صنعت ساخت و ساز

اگر دوست دارید که بدانید از آجر قزاقی در چه کارهایی می‌توانید استفاده کنید، در ادامه به آن پرداخته‌ایم.

 

آجر قزاقی؛ یکی از مصالح ساختمانی

یکی از نقش‌های اصلی آجر قزاقی مربوط به مصالح ساختمانی است که می‌تواند در کنار مصالح دیگر برای کاربردهایی مثل زیرسازی و دیوارکشی مورد استفاده قرار بگیرد. معمولا از آجر های قزاقی برای طراحی ویلا نیز استفاده می شود چرا که این آجر مقاومت بالایی دارد و از سختی و استحکام مناسبی برخوردار است. پس این عنصر ساختمانی اغلب به‌عنوان بنا و جزء اصلی در ساختمان به کار می‌رود و تا کنون بارها امتحان خود را پس داده‌است.

 

آجر قزاقی؛ نمای بیرونی ساختمان

اگر دوست دارید که یک نقطه قوت در نمای بیرونی ساختمان ایجاد کنید و آن را از حالت سادگی خارج کنید، پیشنهاد ما به شما استفاده از آجر قزاقی در این نما است. شما می‌توانید بخشی از حیاط، پارکینگ یا لابی ساختمان خود را با آجر قزاقی تبدیل به یک سازه شیک و جذاب کنید که چشم‌ها را به خود خیره می‌کند. حتی می‌توانید، در بخشی از نمای خارجی که با سنگ‌های مدرن ساخته شده‌اند، با این آجر یک حالت تلفیقی ایجاد کنید که هارمونی رنگی با محیط را ممکن سازد.

 

آجر قزاقی؛ نمای دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی چیزی است که می‌تواند منزل شما را از حالت عادی خارج می‌کند. اگر دوست دارید که یک تغییر بی‌دردسر در خانه ایجاد کنید که دل شما را نزند یا با گذشت زمان از مد نیفتد، استفاده از نمایی با آجر قزاقی می‌تواند به‌شدت کاربردی باشد. از این نما می‌توانید در پشت تلویزیون یا در بخشی از  دیوارهای خالی استفاده کنید.

 

آجر قزاقی؛ استفاده به‌عنوان آجر فرش

یکی از چیزهایی که در چندسال اخیر مطرح شده و طرفداران زیادی را در صنعت دکوراسیون داخلی به خود جذب کرده، استفاده از آجر قزاقی به‌عنوان آجر فرش است. این ابزار در کف‌پوش ساختمان‌ها با طرح و رنگ‌های متنوع به کار می‌رود تا با ایجاد هماهنگی و هارمونی فضا را از آنچه که هست، مطلوب‌تر کند.

آجر قزاقی ویلا

معرفی انواع آجر قزاقی

انواع آجر قزاقی باعث می‌شوند تا براساس نیاز خود، تنوع بیشتری برای انتخاب داشته باشید. شما باید با توجه به سلیقه و کاربرد، یکی از موارد زیر را برای ساختمان خود استفاده کنید.

 

• رستیک

اگر دوست دارید که طرح آجری شما در طبیعی‌ترین حالت ممکن و درست مانند خانه‌های قدیمی باشد و آن حس و حال را درون شما زنده کند، قطعا آجر قزاقی رستیک بهترین گزینه خواهد. روی این آجر خطوط و طرح‌هایی است که آن را به واقعیت نزدیک‌تر می‌کند.

 

• کامل

اگر توقع شما از یک آجر قزاقی ضخامت و سطح صاف است، بی‌شک پلاک بهترین انتخاب است. خصوصا اگر قصد داشته باشید که ساختمان‌های قدیمی را به همان شکل حفظ و مرمت کنید اما آجرهایی از همان جنس قدیمی پیدا نمی‌کنید، پلاک بیشترین سازگاری و هماهنگی را با آن‌ها خواهد داشت.

 

• نیمه

خیلی از افراد علاقه دارند که با کمک آجر برجستگی‌هایی در دکوراسیون داخلی و در بخش‌های خاص منزل خود ایجاد کنند. بنابراین، این آجرها باید ظریف باشند تا با توجه به نوع مکان و ابعاد مورد استفاده قرار بگیرند. اینجاست که آجر قزاقی نیمه به داد شما می‌رسد.

 

• پلاک

ممکن است سبک خانه شما کاملا مدرن باشد اما بخواهید، المان‌های سنتی مثل آجر را در آن به کار ببرید. بنابراین، نباید زیاده‌روی کنید و گزینه‌های شلوغ و پر از حفره را انتخاب کنید. آجر قزاقی پلاک همان چیزی است که در این مورد انتظارات شما را برآورده خواهد کرد.

آجر قزاقی سنتی

بررسی رنگ‌های آجر قزاقی

از جمله مزایا و نقاط قوت آجر قزاقی رنگ‌های طبیعی آن است که در طول زمان دچار تغییر نخواهند شد. قطعا برای شما هم مهم است که بدانید تنوع رنگ‌ها در این آجر به چه صورت است. در حالت کلی رنگ‌های آجر قزاقی عبارتند از؛

 

1. آجر قزاقی با رنگ گلبهی که نوع اصلی آن است.

2. ابلق

3. قرمز

4. زرد

 

کلام پایانی

آجر قزاقی یک نمونه سنتی و پرکاربرد آجر است که هنوز هم در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آجر با کیفیت بالایی که دارد، جای خود را در بناهای ایرانی محفوظ کرده‌است. در این مطلب به بررسی کاربردهای آجر قزاقی، رنگ و انواع آن پرداختیم تا با توجه به سلیقه و نیاز خود دست به انتخاب بزنید. امیدواریم که این نکات به درد شما بخورد تا نمای دلخواه خود را ایجاد کنید.

جدیدترین مطالب