آریاس؛ بهترین بازار آنلاین برای خرید فرش‌های تبریز و قم

آریاس؛ بهترین بازار آنلاین برای خرید فرش‌های تبریز و قم

این روزاها هزینه‌کردن برای خرید فرش دستباف، یکی از لوکس‌ترین اقداماتی است که افراد می‌توانند برای دکوراسیون منزل انجام دهند. برای انتخاب بهترین فرش، گزینه‌های نامحدودی وجود دارد که می‌توانید براساس اولویت و اطلاعاتی که از فرش دارید، آن را خریداری کنید.

 

بازار آنلاین فرش می‌تواند یکی از فروشگاه تخصصی انواع فرش باشد که می‌توانید تنوع بی‌شمار این محصول را در وب‌سایت مشاهده کنید. فروش و معرفی انواع فرش‌های اعلا و باکیفیت از تمام نقاط در فروشگاه آنلاین امکان‌پذیر است. در این مقاله به بررسی بهترین فرش‌های تبریز و قم خواهیم پرداخت.

 

معرفی بهترین فرش های تبریز

آریاس؛ بهترین بازار آنلاین برای خرید فرش‌های تبریز و قم

تبریز یکی از اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین مراکز تولید فرش در ایران محسوب می‌شود. تولیدات تبریز از تنوع و کیفیت بالایی برخوردار است که آن را در جهان، زبانزد هنر و نقوش کرده است. این فرش دارای ویژگی‌هایی است که در بین فرش دستباف دیگر مناطق، سرآمد محسوب می‌شود. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر خواهد شد:

 

• طراحان و هنرمندان

• رنگ‌بندی

• نوع بافت

• سایه‌کاری

• انواع نقوش

• جنس الیاف

 

تمامی این ویژگی‌ها دست‌به‌دست هم داده‌اند تا شاهکاری از هنر، همراه با صنعتی دیرینه در اختیار هنردوستان و عاشقان فرش دستباف در سراسر دنیا قرار بگیرد.

 

طراحان و هنرمندان

فرش‌های تبریز معمولا به اسم طراحان و هنرمندان طراح و نقاش این حرفه معرفی می‌شوند. بهترین این فرش‌ها با نام‌های سالاری، قره باغی، نامی و نوین فر در بازار وجود دارند که از نوع اعلا و باکیفیت فرش‌های تبریز محسوب می‌شوند.

 

این روش نام‌گذاری در فرش بسیار اصولی است و کیفیت فرش را به‌لحاظ هنری و بصری تضمین می‌کند. به‌خاطر همین ویژگی منحصربه‌فرد است که تکنیک‌هایی مثل انواع سایه‌گذاری‌ها در گل و برگ، فرش‌های تصویری و تنوع در تفکیک فضا به فرش‌های ایرانی اضافه شده و آن را پیشتاز با هنرهای دیگر در سراسر جهان می‌کند.

 

رنگ بندی

استفاده از تعداد رنگ‌های زیاد در فرش تبریز زبانزد است. تولید قالی‌های تصویری هم در این روند بی‌تاثیر نبوده‌اند. تنها در تبریز است که حجم‌پردازی روی گل‌ها حتی در گل‌های شاه‌عباسی توسط به‌کارگیری رنگ‌های متعدد دیده می‌شود.

 

همین ویژگی است که این فرش‌ها را الگویی برای طراحی فرش‌هایی جدید و امروزی مثل فرش‌های قم و حتی فرش‌های نفیس ماشینی می‌کند. این تعداد رنگ‌ها در برخی از فرش‌های تبریز مثل قالی سالاری به 70 یا 80 رنگ هم می‌رسد. این تعداد رنگ را بعداز فرش تبریز می‌توانید در فرش‌های تمام ابریشم قم پیدا کنید.

 

نوع بافت

بافت فرش‌های تبریز در فرش دستباف بسیار باکیفیت است و در ساخت آن‌ها، از گره ترکی استفاده می‌کنند. این قالی‌ها معمولا 2 پوده بافته می‌شوند و از گلیم بافت و شیرازه‌های منفصل برخوردارند.

 

اگر از دوخت شیرازه‌ها بگذریم، می‌توان گفت این نوع فرش‌ها بهترین کیفیت بافت را در دنیا دارند که این قابلیت را به بافنده می‌دهند تا فرشی در نهایت نظم و یک‌نواختی در گره تولید کنند. فرش تبریز در تقارن و صافی حرف اول را در بازار می‌زند.

 

سایه کاری

استفاده از سایه و حجم در گل‌هایی مثل شاه‌عباسی‌ها در فرش تبریز رونق پیدا کرد. بعدها از این تکنیک در فرش دستباف مناطق دیگری مثل قم هم استفاده شد.

 

به‌کارگیری تکنیک‌های پرداخت هم مثل برجسته‌کاری یا پرداخت گل‌ها در قالی تبریز یکی از مزیت‌های و هویت زیبایی بصری در این فرش از کشور محسوب می‌شود. با اجرای این تکنیک‌ها می‌توان گفت فرش تبریز زیبایی را به حد کمال اجرا کرده است.

 

انواع نقوش

فرش دستباف ایرانی هیچ‌ زمانی بدون فرش تبریز نمی‌تواند سرآمد باشد تنها به‌دلیل هنرپروری این مردم. به‌کارگیری نقوش به‌صورت اصولی و هنرمندانه از تکنیک‌های خارق‌العاده هنرمندانه چیره‌دست طراح و هنرمند تبریز است.

 

انواع گل‌های رز و ارکیده با ترکیب گل‌های بابونه تنها در قاب‌های فرش تبریز به چشم دیده می‌شوند. قاب‌هایی با اصالت از جنس بته یا به‌ قلم اساتیدی مثل استاد پاکدست فرش تبریز را به یک باغ گل‌ و بلبل تبدیل می‌کند.

 

جنس الیاف

درهم‌آمیختگی ابریشم و پشم بعداز فرش نایین در قالی تبریز به‌خوبی اجرا و پرداخته می‌شود. فرش دستباف تبریز از مرغوب‌ترین دست‌بافته‌های ایرانی است که با به‌کارگیری ابریشم جلوه‌ خاصی به فرش ایرانی می‌دهد.

 

هرچند اگر از ابریشم هم در این فرش‌ها استفاده نشود، به عقیده استاد عماد تبریزی اعلاترین فرش‌های تمام‌ کرک و پشم در تبریز بافته می‌شوند. چله فرش‌های تبریز در نسخه‌های ریزباف‌تر از ابریشم و در بسیاری از مواقع از پنبه مرغوب است. چله‌ها هم معمولا از جنس پنبه انتخاب می‌شوند.

 

خرید بهترین فرش های قم

آریاس؛ بهترین بازار آنلاین برای خرید فرش‌های تبریز و قم

نفیس‌ترین دست‌بافته‌های ایران در یک قرن اخیر فرش‌های تمام ابریشم قم بوده است. فرش دستباف قم به‌دلیل متریال بسیار گران‌قیمت و ظریفی که دارد، قابلیت اجرای انواع نقوش ریز و متنوع را به‌وجود آورده است. ازطرفی استفاده از همین تکنیک‌ها هم توانایی بالا در بافت این فرش‌ها را می‌طلبد.

 

بهترین بافنده‌ها ازلحاظ اجرای تکنیک‌های بافت و طراحی، در قم حضور دارند و همین موضوع باعث شده که یکی از صنعت‌گران چیره‌دست و گران‌قیمت ایرانی محسوب شوند. بسیاری از فرش‌های قم به‌دلیل سختی در بافت و رنگرزی یا حتی طراحی به‌صورتی اختصاصی و یونیک، تنها در تعدادی محدود که حتی ممکن است به یک عدد هم برسد بافته می‌‌شوند.

 

تهیه این فرش دستباف تنها در بازار آنلاین فرش آریاس امکان‌پذیر است. تنوع بی‌نظیری در فرش‌های دست‌بافت قم به‌دلیل قابلیت اجرا در بافت وجود دارد که هنگام خرید و انتخاب آن‌ها می‌توانید از این مزیت بهره‌مند شوید.

 

فرش‌های قم به‌دلیل قابلیت سرمایه‌گذاری، در انواع سایزها هم بافته می‌شوند و شما می‌توانید نمونه‌های 12 متری هم در این فرش‌ها سفارش دهید. اما دشواری در روند بافت آن‌ها تولید این ابعاد را محدود می‌کند و تنها سایزهای کوچک‌تر به‌خصوص زرع و نیم است که به‌خوبی در بازار پیدا می‌شوند.

 

جمع بندی

خرید فرش دستباف یکی از معدود اقداماتی است که افراد برای آن نیاز به مشاوره و اطلاعات قبل‌از خرید دارند. این محصول باارزش به‌دلیل تنوع بالا در طرح و رنگ همچنین مناطق بافت برای خرید نیاز به شناخت و مشخصاتی دارند که انتخاب مناسب فرش را برایتان ممکن می‌کند.

 

فرش‌های تبریز و قم ازجمله قالی‌های درجه یک ایرانی هستند که برای خریدشان به معرفی آن‌ها نیاز دارید، چراکه این قالی‌ها جدا از این‌ که یک اثر هنری هستند، تنوع در ابعاد و طرح و متریال هم برروی قیمت آن‌ها بسیار تاثیرگذار است. برای خرید این فرش‌های نفیس می‌توانید به بازار آنلاین فرش آریاس مراجعه کنید تا از تنوع و مشخصات فرش‌های برند و مطرح ایرانی بهره‌مند شوید.

جدیدترین مطالب