آزمون ورودی پزشکی مجارستان

آزمون ورودی پزشکی مجارستان

1. بررسی آزمون ورودی پزشکی مجارستان

آزمون ورودی پزشکی مجارستان یکی از مراحل مهم اخذ پذیرش تحصیلی از بهترین دانشگاه های پزشکی این کشور است. از آنجایی که احتمال تحصیل پزشکی در مجارستان بدون کنکور کم است، تقریباً تمام متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی مجارستان باید در این آزمون شرکت کنند. اگر شما موفق به کسب نمره قبولی از این آزمون شوید، می‌توانید مراحل اخذ پذیرش خود را به پایان برسانید و تبدیل به دانشجوی رشته پزشکی مجارستان شوید. در این صورت مزایای مختلفی مانند امکان تحصیل رایگان پزشکی در مجارستان یا تحصیل به هزینه کم و همچنین دریافت آموزشی با کیفیت و مدارکی معتبر در اختیارتان قرار می‌گیرد. با ما در این مطلب همراه باشید تا آزمون ورودی پزشکی مجارستان را به تفصیل برایتان شرح دهیم و تمامی نکات لازم در این زمینه را اختیارتان بگذاریم. پیش از ورود به مبحث اصلی، از مجموع شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان حرف خواهیم زد. همراه ما بمانید.

تحصیل پزشکی در مجارستان

2. شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان

اگر به دنبال تحصیل پزشکی در مجارستان هستید، باید به زبان انگلیسی مسلط باشید و بتوانید این تسلط را ثابت کنید. یکی از بهترین روش‌های نشان دادن مهارت در زبان، ارائه مدارک معتبر است. نکته حائز اهمیت این است که زبان تنها شرط تحصیل پزشکی در مجارستان نیست و شما از نظر سنی و آزمون ورودی نیز با محدودیت‌هایی مواجه خواهید بود.

 

در خصوص شرایط سنی تحصیل پزشکی در مجارستان باید بگوییم دانشجویانی در بازه سنی 17 تا 30 می‌توانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی مجارستان اقدام کنند. حداقل 17 ساله بودن شرط قانونی تحصیل پزشکی در مجارستان است اما حداکثر 30 ساله بودن یک قانون نیست و فقط گفته می‌شود شانس اخذ پذیرش برای افراد تا 30 سال بیشتر است.

 

درباره امتحان ورودی باید بگوییم تحصیل پزشکی در مجارستان بدون کنکور یا آزمون ورودی تقریباً ممکن نیست و اکثر دانشگاه های پزشکی این کشور برای پذیرش بهترین دانشجوها، آزمون ورودی برگزار می‌کنند. طی این آزمون مهارت‌های شما در دروس رشته پزشکی و زبان انگلیسی سنجیده می‌شود.

 

در ادامه درباره آزمون ورودی پزشکی مجارستان بیشتر حرف می‌زنیم اما قبل از آن باید به یکی دیگر از شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان اشاره کنیم. شما برای تحصیل هر دوره تحصیلی پزشکی در مجارستان باید دوره قبل از آن را گذرانده و مدرک خود را گرفته باشید. برای مثال تحصیل مقطع کارشناسی نیازمند ارائه مدرک دیپلم 12 ساله تحصیل در مدرسه است.

 

3. آزمون ورودی پزشکی مجارستان

آزمون ورودی پزشکی مجارستان از 2 بخش اصلی تشکیل می‌شود:

 

• آزمون کتبی

• مصاحبه

 

ما در ادامه هر بخش از آزمون ورودی پزشکی مجارستان را به طور کامل بررسی و نکات لازم درباره آن‌ها را ذکر می‌کنیم. پس همراه ما بمانید تا با موضوعات مختلف این آزمون آشنا شوید.

دانشگاه های پزشکی مجارستان

امتحان کتبی در آزمون ورودی پزشکی مجارستان

این بخش از آزمون ورودی پزشکی مجارستان از مجموعه سوالات چهارگزینه‌ای در موضوعاتِ شیمی، زبان عمومی، فیزیک و زیست‌شناسی تشکیل شده است. البته این موضوعات بسته به دانشگاه انتخابی می‌تواند تغییر کند و برای مثال زبان تخصصی پزشکی را نیز در برنامه آزمون قرار داده شود.

 

در آزمون ورودی کتبی برای تحصیل در رشته پزشکی مجارستان به چند نکته دقت کنید:

 

• هر موضوع آزمون 20 سال چهارگزینه‌ای دارد و شما اولاً باید ترتیب پاسخگویی خود را رعایت کنید و ثانیاً تنها یک پاسخ را از میان گزینه‌ها انتخاب نمایید.

 

• پس از پاسخگویی به هر بخش و موضوع از آزمون، سوالات بخش بعدی به شما ارائه می‌شود و اینگونه نیست که همه سوالات به یکباره در اختیار دانشجو قرار گیرند.

 

• آزمون با نمره منفی همراه است.

 

• بسته به دانشگاه انتخابی، ممکن است استفاده از ماشین حساب در بخش شیمی آزمون مجاز باشد.

 

• مدت زمان تعیین‌شده برای پاسخ‌دهی به سوالات هر بخش از آزمون کتبی، 20 دقیقه است. اگر شما بخشی از آزمون را در کمتر از 20 دقیقه تمام کنید، مدت باقی مانده برای شما به مدت زمان لازم برای پاسخگویی بخش بعدی اضافه نمی‌شود.

 

• بسیاری از دانشگاه های پزشکی مجارستان امکان شرکت در آزمون ورودی به صورت آنلاین را فراهم کرده‌اند.

 

مصاحبه در آزمون ورودی پزشکی مجارستان

مصاحبه پس از شرکت در آزمون ورودی پزشکی کتبی مجارستان انجام می‌شود و عموماً بر مهارت‌ها و انگیزه‌های دانشجو برای تحصیل در رشته پزشکی مجارستان متمرکز است. این آزمون که بر اساس شرایط دانشجو و بیماری کرونا می‌تواند به صورت آنلاین یا حضوری برگزار شود، بر پایه دروسی مانند علوم پزشکی، مهارت گفتاری و برقراری ارتباط به زبان انگلیسی پیش می‌رود.

 

اگر فرض کنیم که شما موفق به قبولی در آزمون ورودی و اخذ پذیرش تحصیلی رشته پزشکی در مجارستان شده‌اید، به سوالی مهم و اساسی می‌رسیم: «هزینه تحصیل پزشکی در مجارستان چقدر است؟» ما ضمن بررسی شرایط تحصیل رایگان پزشکی در مجارستان به این سوال پاسخ می‌دهیم و در آخرین بخش از مطلب نیز برخی نکات تکمیلی درباره آزمون ورودی پزشکی مجارستان را ذکر می‌کنیم. پس همراه ما بمانید و به مطالعه این مطلب ادامه دهید.

آزمون ورودی پزشکی مجارستان

4. تحصیل رایگان پزشکی در مجارستان

پیش از بررسی شرایط تحصیل رایگان، باید بگوییم به طور کلی هزینه تحصیل رشته پزشکی در مجارستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ارزان‌تر است و شما با پرداخت مبلغ کمتری می‌توانید به مدارک معتبر برسید. اگرچه بسته به دانشگاه، هزینه تحصیل پزشکی در مجارستان تغییر می‌کند، در یک تخمین کلی این هزینه را مبلغی بین 15000 تا 20000 یورو در سال می‌دانند.

 

اما آنچه که میزان تقاضا از جانب دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل پزشکی در مجارستان را افزایش داده است، امکان تحصیل رایگان پزشکی در این کشور است. هر دانشجوی ملی یا بین‌المللی در صورتی که بتواند بورسیه و فاند تحصیلی دریافت کند، یا از امکان تحصیل رایگان پزشکی در مجارستان بهره‌مند می‌شود یا از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود به میزان مطلوبی می‌کاهد.

 

از جمله مهم‌ترین بورسیه های تحصیلی در دسترس برای تحصیل رشته پزشکی در مجارستان می‌توان به Stipendium Hungaricum Scholarship Programme، Hungarian Diaspora Scholarship، Bilateral State Scholarships و Erasmus + اشاره کرد. این بورسیه ها ممکن است شهریه دانشگاه های پزشکی مجارستان، هزینه زندگی، بیمه و … را پوشش دهند.

 

همینجا باید اشاره کنیم که منظور از هزینه زندگی مبلغی است که هر دانشجو برای رفع نیازهای اولیه خود لازم دارد. تخمین دقیق این هزینه به دلیل تفاوت سبک زندگی دانشجویان و همچنین اختلاف قیمت‌ها در شهرهای مجارستان امکان‌پذیر نیست اما به طور کلی می‌توان آن را معادل 563.8 یورو در ماه دانست.

 

5. نکات تکمیلی تحصیل در رشته پزشکی مجارستان با آزمون ورودی

متقاضیان شرکت در آزمون ورودی پزشکی مجارستان خوب است بدانند که:

 

• اخذ پذیرش تحصیلی پزشکی مجارستان وابسته به نمره دریافتی در این آزمون است.

 

• با قبولی در این آزمون و همچنین اخذ پذیرش تحصیلی، به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی بدون ملیت کشورهای اتحادیه اروپا باید به سراغ دریافت ویزای دانشجویی مجارستان از طریق سفارت این کشور بروید.

 

• از مباحثی مانند تکامل، سلول و ساختار آن، تقسیم سلولی، فیزیولوژی موجودات زنده، تولید مثل و رشد و جهش حیوانات، ویروس‌ها و ژنتیک در آزمون ورودی پزشکی مجارستانسوال طرح می‌شود و شما باید تمام اصطلاحات مربوطه را در زبان انگلیسی نیز بلد باشید.

 

• در سایت دانشگاه انتخابی خود می‌توانید نمونه سوالاتآزمون ورودی پزشکی مجارستان را پیدا کنید و همچنین از منابع مطالعاتی برای آزمون نیز مطلع شوید.

 

• برای شرکت در امتحان ورودی پزشکی مجارستان باید در تاریخ‌های تعیین شده برای ثبت نام و سپس شرکت در آزمون اقدام کنید. این تاریخ‌ها و همچنین زمان دریافت نتایج نیز از طریق وب‌سایت دانشگاه انتخابی شما اعلام می‌شود.

 

اگر شما هم جزء متقاضیان تحصیل پزشکی در مجارستان هستید و قصد مهاجرت به مجارستان را دارید، پیشنهاد می کنیم سایر مقالات موسسه بین المللی سفیر سروش فردا را مطالعه فرمایید.

جدیدترین مطالب