آیا لیزر موهای زائد آسیب می رساند؟

آیا لیزر موهای زائد آسیب می رساند؟

لیزر موهای زائد یک روش درمانی – زیبایی برای از بین بردن موهای زائد صورت و بدن است که نتایج فوق العاده و ماندگاری طولانی دارد چرا که با غیر فعال کردن موقت فولیکول های مو از تولید موهای جدید جلوگیری بعمل می آورد. اگرچه نتایج لیزر موهای زائد دائمی نیست اما با کاهش دائمی در حدود 70 تا 90 درصد همراه بوده و پس از به اتمام رسیدن جلسات ماهیانه ۸ دوره ای ماندگاری چندین ماهه تا سالیانه دارد که در افراد مختلف متفاوت است.

 

لیزر موهای زائد می تواند جایگزین مناسب روشهای دیگر نظیر تیغ یا اپیلاسیون شود خصوصا در نواحی از بدن که انجام این موارد سخت تر است. اگرچه لیزر موهای زائد مزایای زیادی دارد اما تا اندازه ای همراه با احساس گرما ، درد مختصر و ناراحتی با توجه به آستانه درد شما می باشد ، در این صورت هر گونه نگرانی را با کارشناس لیزر خود در میان بگذارید تا بتوانید جلسات لیزر درمانی ایمن و بدون آسیب سپری کنید.

 

لیزر موهای زائد تا چه اندازه آسیب زا می باشد ؟

لیزر موهای زائد روشی است که با استفاده از پرتو لیزر که به فولیکول مو وارد می شود و باعث ایجاد گرما در فولیکول می گردد ، منجر به آسیب و سوختگی آن شده تا از بین رفته و مجددا مویی رشد نکند. اگرچه ممکنست شما احساس گرمای زیادی حس نکنید و یا تنها برخورد یک نوار لاستیکی را با پوست خود احساس کنید. از طرفی پس از انجام لیزر موهای زائد اگرچه در خیلی ها اتفاق نمی افتد اما قرمزی ، سوزش و علائمی شبیه به آفتاب سوختگی خفیف در برخی دیگر اتفاق می افتد.

 

درباره میزان درد ناشی از انجام لیزر موهای زائد باید گفت که عموما برای بیشتر افراد قابل تحمل است و بستگی به مناطقی از بدن دارد که تحت لیزر درمانی قرار دارد ، ازین رو هرچه پوست ناحیه مورد نظر حساس تر و نازک تر باشد ، احتمالا دردناک تر خواهد بود. البته برای کاهش درد ناشی از لیزر موهای زائد گاها کرم بی حس کننده نظیر زایلاپی توصیه می شود تا تحمل درد شما را بالا ببرد که در بسیاری از افراد نیازی به این کرم نمی باشد.

 

حال آسیب زا بودن لیزر موهای زائد بر روی نواحی مختلف صورت و بدن را بررسی می کنیم. برای مثال لیزر موهای زائد پا به دلیل ضخیم تر بودن پوست آن نسبت به مناطق دیگر درد خفیف تا متوسط و قابل تحملی دارد اما در عین حال مناطقی مانند قسمت داخلی ران یا کشاله ران به دلیل نازک تر بودن و حساس بودن پوست می تواند درد بیشتری داشته باشد. همچنین لیزر موهای زائد بازو و شکم درد کمتری داشته و قابل تحمل می باشد.

 

درباره لیزر موهای زائد صورت نیز باید گفت که در نواحی که پوست نازک تری دارد نظیر لب بالایی بر خلاف گونه و پیشانی درد بیشتری دارد. همچنین لیزر موهای زائد پشت و کمر به دلیل تعداد بالای فولیکول های مو می تواند دردناک و آسیب زا باشد. افزون بر این لیزر موهای زائد بیکینی نظیر زیربغل دردناک تر می باشد و حتی برخی درد آن را شبیه به درد اپیلاسیون توصیف می کنند با این تفاوت که زمان انجام لیزر بیکینی ممکنست بیشتر طول بکشد ، اما با این حال این درد و ناراحتی ارزش نتایج طولانی مدت لیزر موهای زائد بیکینی را دارد.

 

از سوی دیگر لیزر موهای زائد زیربغل می تواند از دردناک ترین قسمتهای بدن در زمان انجام لیزر باشد چرا که پوست بسیار نازکی دارد ، به همین دلیل کارشناس لیزر باید در مناطقی از پوست که حساس تر است درجه لیزر را کاهش دهد تا از ایجاد آسیب پوستی پیشگیری کند ، در نتیجه یک کارشناس لیزر نقش مهمی در آسیب زا بودن یا ایمن بودن لیزر موهای زائد دارد.

 

عوارض جانبی لیزر موهای زائد چیست ؟

از عوارض لیزر موهای زائد که بیشتر خفیف هستند می توان به قرمزی پوست ، تورم ، خطر آفتاب سوختگی ، تاول و ایجاد هایپرپیگمانتاسیون و یا اسکار می توان اشاره کرد. از طرفی استفاده از کرم بی حس کننده خود عاملی بر ایجاد عوارض جانبی نظیر سوختگی می شود چرا که اگر مدت زمان زیادی بر روی پوست باقی بماند ، پوست حساس و تحریک پذیر می شود و با انجام لیزر موهای زائد احتمال آسیب پوست بالا می رود. ازین رو باید در حدود 15 دقیقه پس از استفاده از کرم بی حس کننده آن را بطور کامل با آب شستشو دهید. بطور کل بر اساس توصیه سازمان غذا و داروی امریکا ، کرم بی حس کننده باید در نواحی کوچک بدن ، در کمترین دوز و زیر نظر متخصص استفاده شود تا ایمن باشد.

 

از نکات مهمی که درباره عوارض جانبی لیزر موهای زائد باید گفت که در صورت استفاده از دستگاه های قدیمی لیزر موهای زائد امکان عوارض جانبی ، آسیب و سوختگی پوست بیشتر است چرا که فناوری استفاده شده در آن پیشرفته نبوده و بعنوان مثال سیستم سرمایشی خوبی ندارد. ازین رو برای انجام لیزر موهای زائد باید به بهترین کلینیک زیبایی در رشت مراجعه نمایید که از بهترین و جدیدترین دستگاه لیزر موهای زائد استفاده کرده و مجهز به بهترین سیستم خنک کننده تعبیه شده در دستگاه لیزر باشد تا جلسات لیزر موهای زائد را بخوبی و بدون آسیب سپری نمایید.

 

افزون بر این با توجه به اینکه بروز عوارض جانبی تا حدود زیادی بستگی به کارشناس لیزر دارد ، به این علت که در صورت استفاده نادرست از دستگاه لیزر و آشنا نبودن به تطبیق رنگ پوست و مو با طول موج انتخابی لیزر موهای زائد ، زاویه تابش و … همه و همه منجر به آسیب در اثر لیزر موهای زائد می شود. لذا در صورت مراجعه به مرکز لیزر موهای زائد از ماهر و مجرب بودن کارشناس لیزر آن اطمینان حاصل کنید.

جدیدترین مطالب