هر آنچه باید درباره ارتودنسی دیجیتال بدانید

هر آنچه باید درباره ارتودنسی دیجیتال بدانید

ارتودنسی دیجیتال چیست؟ استفاده از تکنیک های دیجیتال و مدرن در درمان ارتودنسی را ارتودنسی دیجیتال می گویند.

 

ارتودنسی دیجیتال یکی از تکنیک های مورد استفاده در ارتودنسی دندان است که می‌تواند با شبیه سازی روند درمانی، آن را بهینه‌سازی کرده و در نتیجه شانس موفقیت را افزایش دهد. امروزه با مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی در تهران می‌توانید از مزایای این روش بهره‌مند شده و به این ترتیب دندان‌های بهتر و سالمتری داشته باشید.

 

علاوه بر این استفاده از فرایندهای دیجیتال و عدم دخالت دست، باعث شده که این شیوه ارتودنسی جواب بهتری بدهد و به این ترتیب ظاهر زیباتری را برای شما به ارمغان آورد. با ما در این مقاله همراه شوید تا مزیت‌های ارتودنسی دیجیتال را بررسی کرده و اطلاعاتی را درباره هزینه ارتودنسی به شما ارائه بدهیم.

هر آنچه باید درباره ارتودنسی دیجیتال بدانید

ارتودنسی دیجیتال چیست؟

به زبان ساده می‌توان گفت که ارتودنسی دیجیتال یک فرایند درمانی است که در طی آن، از ابزارهای دیجیتالی برای طراحی و تولید یک سیستم براکت استفاده می‌شود. علاوه بر این، اکوسیستمی بر این مجموعه حاکم است که می‌تواند به شما کمک کند تا مجموعه‌های مختلف را ثبت کرده و به این ترتیب قالب‌های مختلف تصاویر را به دست آورید.

 

از این میان می‌توانید بهترین ساختار آناتومیک را تفکیک کرده و محل قرارگیری براکت‌ها را شبیه سازی کنید. در نهایت پزشک متخصص ارتودنسی در تهران، موارد دیگری را مانند عملکرد و لبخند بررسی کرده و می‌تواند به صورت آنلاین، بر کلیه روند درمانی نظارت داشته باشد. به این ترتیب می‌توان با استفاده از انتقال اطلاعات و ابزارهای خاص و پیچیده، روند درمانی را به طور کامل و دقیق پیش بینی کرد.

 

تفاوت ارتودنسی دیجیتال با شیوه‌های سنتی

در گذشته، برای اینکه پزشک بتواند به خوبی نتیجه نهایی ارتودنسی را پیش بینی کرده و عملکرد دندان‌ها را بررسی کند، باید آنالیزهای متعددی را با استفاده از تصاویر سه بعدی، بر روی فک و دندان‌ها انجام می‌داد. اما امروزه با ظهور ارتودنسی دیجیتال، دیگر نیازی به انجام این کار نیست و می‌توان خیلی راحت، نتیجه نهایی را در قالب تصاویر سه بعدی و دیجیتال مشاهده و پیش بینی کرد.

 

به این ترتیب متخصص ارتودنسی در تهران می‌تواند یک دیدگاه دیجیتال از گردش کار کلی خود به دست آورده و با استفاده از آن، همه فرایندها را به طور دقیق پیش بینی کند. در نتیجه تشخیص و درمان برای او بسیار ساده‌تر شده و مراجعان هم نتایج بسیار بهتری را به دست خواهند آورد.

 

نحوه انجام ارتودنسی به صورت دیجیتال

در ارتودنسی به صورت دیجیتال، کلیه فرایندهای دستی و تصویربرداری‌های متعدد و مقطعی حذف شده و همه چیز در قالب یک سیستم اتفاق می‌افتد. برای این کار ابتدا اطلاعات بیمار دریافت شده و وارد نرم‌افزارهای اجرایی می‌شوند. پس از آن، وارد مرحله تصویربرداری دیجیتال می‌شویم که در آن از سیستم‌های اسکن مختلف استفاده می‌شود. در این مرحله، باید اطلاعات مربوط به بیمار و اطلاعات تشخیصی به طور کامل وارد شوند تا نرم‌افزار بتواند از نظر تخصصی آن‌ها را بررسی کند.

 

پس از طی شدن این مرحله و مشخص شدن نتیجه تجزیه و تحلیل تخصصی توسط نرم‌افزار، طرح درمان ریخته شده و تنظیمات نهایی با استفاده از ابزارهای اندازه‌گیری مشخص خواهند شد. حال نوبت به پرینترهای سه بعدی می‌رسد که می‌توانند ابزارهای درمانی را برای شما آماده کنند. برای این کار از نقشه‌های Cad یا CAM استفاده می‌شود که در نهایت به ارائه دهندگان خدمات دیجیتال ارائه می‌شوند تا ابزارهای درمانی را بسازند.

هر آنچه باید درباره ارتودنسی دیجیتال بدانید

نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای موردنیاز در ارتودنسی دیجیتال

بسیاری از دندانپزشکان که با فناوری ارتودنسی دیجیتال آشنایی ندارند، تصور می‌کنند که این کار نیاز به سخت‌افزار پیچیده یا دانش نرم‌افزاری گسترده‌ای دارد. این در حالی است که تنها وسایل موردنیاز برای شما، داشتن یک کامپیوتر و اتصال به اینترنت است. شما می‌توانید به راحتی اطلاعات چندین بیمار را به طور همزمان وارد کرده و در نتیجه خیلی سریع امور مربوط به ارتودنسی را پیش ببرید.

 

با این کار، هزینه ارتودنسی نامرئی یا دیگر انواع ارتودنسی هم تا حد زیادی کم می‌شود. زیرا می‌توان به راحتی با استفاده از نوع خاصی از اسکنرهای داخل دهانی، قالب گیری‌ها را انجام داده و به این ترتیب دقت الگوی اولیه را تا حد زیادی افزایش داد. در نتیجه لابراتوار بر اساس یک الگوی درست و دقیق پیش می‌رود که امکان ایجاد خطا را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و می‌تواند دقیق‌ترین قالب ممکن را بسازد.

 

کدام دندانپزشک‌ها به سراغ ارتودنسی دیجیتال می‌روند؟

متاسفانه با وجود مزیت‌های بسیار زیادی که استفاده از فرایندهای دیجیتال در روند درمانی و نتیجه کار دارند، هنوز هم بسیاری از دندانپزشکان و متخصصان ارتودنسی این شیوه را امتحان نکرده اند. این در حالی است که استفاده از فرایندهای دیجیتال در کنار راهکارهای درمانی می‌تواند تا حد زیادی اطمینان از اثربخشی آن‌ها را افزایش دهد. به همین دلیل بسیاری از متخصصان حرفه‌ای ارتودنسی، در کنار ابزارهای سنتی از نرم‌افزارهای دیجیتال هم برای افزایش کیفیت کار خود استفاده می‌کنند.

 

به عبارت بهتر هر دندانپزشکی که برای سلامت و زمان خود و بیمارانش ارزش قائل باشد، در استفاده از ابزارهای دیجیتال شک نخواهد کرد. زیرا زمان موردنیاز برای ارتودنسی دیجیتال تا حد زیادی در مقایسه با روش‌های سنتی کمتر است و همین موضوع می‌تواند تعداد مراجعه‌های بیمار به دندانپزشکی را تا حد زیادی کاهش دهد. همچنین این دندانپزشکان، در عرصه رقابت با همکاران خود هم بسیار جلوتر هستند و افراد ترجیح می‌دهند برای دریافت نتیجه بهتر، به سراغ آن‌ها بروند.

هر آنچه باید درباره ارتودنسی دیجیتال بدانید

مزیت استفاده از ارتودنسی به شیوه دیجیتال

• کم شدن احتمال خطای دندانپزشک در تشخیص و درمان

• امکان پیش بینی بسیار دقیق روند درمانی و نتیجه نهایی

• حذف دخالت دست در روند درمانی و بهبود کیفیت نتیجه

• بالا رفتن آگاهی بیمار درباره ابزارها، نحوه مراقبت از آن‌ها و نتیجه نهایی کار

• بهبود سطح کیفی درمان‌های ارتودنسی

• کاهش هزینه ارتودنسی نامرئی و لابراتوار

• کاهش زمان موردنیاز برای ارتودنسی

• کم شدن تعداد مراجعات بیمار به مطب پزشک

• افزایش تاثیر مثبت روند درمان بر روی بیمار

• داشتن کنترل بیشتر بر روی هزینه‌ها و روند درمانی

 

مهمترین ابزارها در ارتودنسی دیجیتال

برای اینکه پزشک بتواند آنالیز سه بعدی و نتیجه نهایی کار را به درستی تشخیص دهد، نیاز است که از ابزارهای خاصی برای این کار استفاده نماید که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 

– دستگاه TAD

برای اینکه بتوان نحوه تغییرات جایگاه دندان‌ها در فک را به خوبی پیش بینی کرد، از دستگاه TAD استفاده می‌کنند که محل دقیق دندان‌های آسیاب را تعیین خواهد کرد. این دستگاه جایگزین بسیار خوبی برای روش‌های سنتی است و می‌تواند بازدهی را تا حد زیادی افزایش دهد.

 

– اشعه AcceleDent

اشعه AcceleDent یکی از اشعه‌های بسیار تاثیرگذار در افزایش سرعت بهبود و تنظیم جایگاه دندان‌ها است. در نتیجه با استفاده از این اشعه می‌توان طول درمان ارتودنسی را تا حد زیادی کوتاه کرده و در سنین بزرگسالی به راحتی این کار را انجام داد.

 

– اسکنر

برای اینکه روند قالبگیری ساده‌تر شود، از اسکنرهای سه بعدی استفاده می‌شود که می‌توانند به صورت داخل دهانی مورداستفاده قرار بگیرند. به این اسکنرها Lythos Intraoral می‌گویند که دقت و سرعت قالبگیری را به طور چشمگیری بهبود می‌بخشد.

 

– لیزر

در فرایند ارتودنسی دیجیتال، از لیزر به عنوان یکی از ابزارهای درمانی برای آماده سازی دندان‌ها استفاده می‌شود. برای مثال اگر به دلیل قرار گرفتن بافت نرم لثه بر روی دندان، جایگذاری براکت ارتودنسی دشوار باشد، می‌توان از لیزر برای جداسازی بافت استفاده کرد. همچنین لیزرها مانع از ایجاد خونریزی یا عفونت در لثه‌ها شده و شکل ظاهری آن‌ها را بهبود می‌بخشند.

هر آنچه باید درباره ارتودنسی دیجیتال بدانید

سخن پایانی

استفاده از شیوه‌های نوین و دیجیتال در درمان‌های دندانپزشکی می‌تواند تا حد زیادی اثربخشی آن‌ها را بهبود بخشیده و به این ترتیب به داشتن ظاهری زیبا و دندان‌هایی سالم کمک کند. ارتودنسی دیجیتال یکی از جدیدترین روش‌ها برای کاهش هزینه و زمان انجام ارتودنسی است که توسط بسیاری از دندانپزشکان ماهر استفاده می‌شود.

 

دکتر سعید قریشی یکی از بهترین متخصصان ارتودنسی در تهران و قم هستند که به روزترین و بهترین شیوه درمانی ارتودنسی را متناسب با نیاز بیمار و با در نظر گرفتن هزینه های درمان، به مراجعه کننده پیشنهاد می دهند. دکتر قریشی دارای فلوشیپ و بودر تخصصی ارتودنسی کانادا بوده و همواره در تلاش هستند تا با بهره گیری از جدیدترین متد روز، رضایت مراجعان خود را به بالاترین حد ممکن برساند.

جدیدترین مطالب