اصول ایمنی در سفر با قطار؛ پیشگیری از خطرات و حوادث

اصول ایمنی در سفر با قطار؛ پیشگیری از خطرات و حوادث

هنگامی که می‌خواهید بهترین وسیله نقلیه را برای سفر انتخاب کنید، بدون شک ایمنی آن وسیله یکی از فاکتورهای مهم خواهد بود. همه ما همواره قطار را به‌عنوان یک وسیله نقلیه ایمن برای سفر می‌شناسیم که احتمال بروز سوانح و تصادفات در آن، نزدیک به صفر است. بااین‌حال، حادثه خبر نمی‌کند و ممکن است مشکلاتی ازنظر امنیتی در طی سفر رخ دهند. ازاین‌رو، خوب است با آن‌ها آشنا باشید و نحوه برخورد با آن‌ها را نیز بدانید. در این مطلب، به نکات و اصول ایمنی در سفر با قطار خواهیم پرداخت. پیش‌از مراجعه به پلتفرم‌های فروش بلیط قطار خوب است از این نکات آگاه باشید.

اصول ایمنی در سفر با قطار؛ پیشگیری از خطرات و حوادث

مهم‌ترین نکات ایمنی در سفر با قطار

اغلب مسیرهای جاده‌ای بستر بروز سوانح متعددی هستند که در‌اثر بی‌احتیاطی راننده‌ها و مناسب نبودن جاده‌ها رخ می‌دهند. علاوه‌بر آن، گزارش‌های متعددی مبنی‌بر بروز سوانح هوایی دریافت می‌شوند که برخی از آن‌ها به فاجعه تبدیل خواهند شد. دراین‌بین، سفر با قطار همیشه ایمن‌ترین راه سفر بوده است. مسیر حرکت هر قطار توسط ریل مشخص شده و برنامه زمانی خاصی نیز برای حرکت آن‌ها وجود دارد. ازاین‌رو سانحه‌ای در مسیر حرکت رخ نمی‌دهد. بااین‌حال گزارش‌هایی نیز مبنی‌بر بروز حادثه در شرایط خاص وجود داشته است. علی‌رغم همه این موارد، چند نکته ضروری و اساسی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید تا سفری آسوده و ایمن از هر نظر داشته باشید.

 

در سکوی ایستگاه قطار، مراقبت باشید

پیش‌از آنکه سوار قطار شوید، باید چند دقیقه‌ای را در سکوی ایستگاه منتظر بمانید. به لطف تردد دائمی با مترو، اغلب افراد از خطرات نزدیک شدن به لبه سکو آگاه‌اند. بااین‌حال، تکرار این نکته خالی از لطف نیست که باید فاصله مطمئن را تا لبه سکو حفظ کنید. همچنین اگر وسیله‌ای داخل مسیر حرکت قطار افتاد، به‌هیچ‌عنوان خودتان برای برداشتن آن اقدام نکنید. برای سوارشدن به قطار هم نیازی نیست عجله کنید. با توجه به این‌که قطارها طبق زمان‌بندی حرکت می‌کنند، این امکان را خواهید داشت که سر فرصت سوار قطار شوید.

 

در واگن‌ها و راهروها آرام حرکت کنید

از زمانی که وارد قطار می‌شوید، می‌بایست بر روی صندلی یا تخت خود بنشینید. برخی از افراد مکرراً بی‌هیچ دلیلی در راهروها حرکت می‌کنند. این موضوع علاوه‌بر آنکه باعث آزردگی خاطر هم‌سفران شما می‌شود، ممکن است باعث بروز حادثه یا آسیب شود. برای جلوگیری از این مشکلات، خوب است تا زمان رسیدن به مقصد، تنها در‌صورت نیاز از جایتان بلند شوید. در این شرایط نیز باید به‌آرامی حرکت کنید و سعی در حفظ تعادل خود داشته باشید.

اصول ایمنی در سفر با قطار؛ پیشگیری از خطرات و حوادث

مراقب کودکان و سالمندان باشید

در سفر با قطار، کودکان و سالمندان بیشتر از همه به مراقبت نیاز دارند. حفظ تعادل در هنگام حرکت قطار، کار سختی است و اغلب کودکان و سالمندان از عهده آن برنمی‌آیند. هنگام راه‌رفتن برای استفاده از سرویس بهداشتی و … حتماً از این افراد مراقبت کنید. همچنین برای خوابیدن روی تخت، باید حائلی برای آن‌ها در نظر بگیرید و تا حد امکان بگذارید بر تخت طبقه پایین بخوابند. از خواباندن کودکان بر کف کوپه خودداری کنید.

 

طرز کار ترمز اضطراری را بلد باشید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که پیش‌از سفر با قطار باید به آن توجه کنید، نحوه کار با ترمز اضطراری است. معمولاً مراجع فروش بلیط قطار، اطلاعاتی درباره این موضوع ارائه نمی‌دهند و خودتان باید درباره آن تحقیق کنید. ترمز اضطراری در تمام قطارها وجود دارد و وجود آن کاملاً حیاتی است. این ترمز طبیعتاً باعث توقف کامل قطار خواهد شد و برای جلوگیری از بروز حادثه طراحی شده است. چنانچه مشکل جدی و قابل توجهی در یک کوپه رخ داده باشد، مسافر با کشیدن ترمز اضطراری به‌دنبال رفع آن خواهد بود. به‌عنوان مثال، اگر یک کوپه دچار آتش‌سوزی شود، با کشیدن ترمز اضطراری می‌بایست مانع از انتقال آتش به سایر کوپه‌ها شوید. نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که استفاده از ترمز اضطراری بدون دلیل موجه، جریمه قابل توجهی دارد.

 

مراقب چمدان‌ها و وسایل خود باشید

یکی از مشکلاتی که ممکن است در هر نوع سفر من‌جمله سفر با قطار رخ دهد، گم‌شدن وسایل و چمدان‌هاست. به‌محض ورود به کوپه، وسایل ضروری خود را در یک کیف کوچک قرار دهید و مابقی وسایل را در قسمت مخصوص چمدان‌ها بگذارید. تا‌حد‌امکان باید از حمل وسایل ارزشمند و قیمتی در سفر با قطار حذر کنید؛ اما در‌صورت همراه‌داشتن چنین وسایلی به‌هیچ‌عنوان آن‌ها را در کوپه رها نکنید. یک نکته مهم دیگر که نیازمند توجه اکید شماست، عدم پذیرش بار امانی از سایر مسافران است. با توجه به اینکه شما اطلاعی از ماهیت بار آن‌ها ندارید، به‌هیچ‌عنوان نباید چنین چیزی را بپذیرید.

 

زمان‌بندی حرکت از ایستگاه‌های بین‌راهی را بدانید

هنگام فروش بلیط قطار معمولاً اطلاعاتی نظیر ایستگاه‌های بین‌راهی نیز به شما ارائه می‌شود. بسیار مهم است که از مدت‌زمان توقف قطار در هر ایستگاه نیز مطلع باشید تا از قطار جانمانید. بسیاری از افرادی که برای اقامه نماز یا استفاده از خدمات رفاهی ایستگاه از قطار پیاده می‌شوند، بدون در نظر داشتن زمان حرکت قطار از آن جا می‌مانند. بنابراین بسیار مهم است که مدت‌زمان توقف در ایستگاه را جویا شوید.

اصول ایمنی در سفر با قطار؛ پیشگیری از خطرات و حوادث

فلای تودی؛ نامی آشنا در حوزه خدمات گردشگری

رعایت چند نکته ایمنی ساده اگرچه چندان مهم به نظر نمی‌رسد، اما می‌تواند ضامن امنیت و سلامت شما باشد. نکته مهم دیگری که نباید فراموش کنید، تهیه بلیط از شرکت‌های ریلی معتبر است. وبسایت فلای تودی مدتی است که فروش بلیط قطار را نیز به خدمات خود اضافه کرده است. در‌حال‌حاضر، بلیط قطار بهترین شرکت‌های ریلی در این پلتفرم به فروش می‌رسند. علاوه‌بر آن، همچنان امکان خرید بلیط هواپیما یا رزرو هتل از سراسر دنیا وجود دارد. کافیست وارد سایت فلای تودی شده و نگاهی به خدمات مجموعه داشته باشید. با این پلتفرم، از هر مرجع دیگری در حوزه خدمات گردشگری بی‌نیاز خواهید شد.

جدیدترین مطالب