چگونه الگوریتم اینستاگرام را شکست دهیم؟

چگونه الگوریتم اینستاگرام را شکست دهیم؟

امروزه اینستاگرام با بیش از یک میلیارد حساب کاربری و روزانه بیش از 100 میلیون پست به یکی از قدرتمندترین شبکههای اجتماعی در سراسر جهان تبدیل شده است. جذابیت این شبکه یک فضای رقابتی بین پیج‌ها برای بیشتر دیده شدن و جذب فالوور به وجود آورده است.

 

محتوای ما برای دیده شدن از مسیر الگوریتم اینستاگرام میگذرد. حالا این الگوریتم اینستاگرام چیست؟ و چطور از سد الگوریتم بگذریم و بیشتر دیده شویم؟ چطور به اکسپلور راه پیدا کنیم؟

 

در این مقاله جواب این سوالات را با هم می‌خوانیم.

 

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

الگوریتم اینستاگرام در واقع مجموعهای از قوانین است که به طور کامل مسئولیت تعیین دسترسی ارگانیک محتوا در پلتفرم اینستاگرام را بر عهده دارد؛ یعنی تصمیم میگیرد چه محتوایی دیده بشود و چه محتوایی دیده نشود! اما چیزی که مهم است، این الگوریتم‌ها ثابت نیستند و در حال تغییر و تکامل هستند. همه کسانی که پیج دارند به دنبال جدیدترین الگوریتم‌های اینستاگرام هستند تا سریع‌تر رشد کنند؛ طبق تجربه پیج‌های موفق به طور کلی اینستاگرام علاقمند است تا مخاطب را زمان بیشتری در این فضا نگه دارد و لازمه آن جذابیت محتوا برای مخاطب است بنابراین تلاش میکند تا با ارائه الگوریتمهای مختلف باعث بیشتر دیده شدن محتواهای جذاب برای هر جامعهی هدف شود.

 

حال برای اینکه این الگوریتمها را شکست دهیم باید اول آنها را بشناسیم. شکست الگوریتم اینستاگرام به معنی استفاده از روشهایی است که باعث میشود محتوای ما بیشتر دیده شود. البته من توصیه میکنم رفاقتی با اینستاگرام کنار بیایید. یعنی این الگوریتمها را بشناسیم و از آنها در جهت رشد پیج و بیشتر دیده شدن محتوایمان استفاده کنیم.

 

الگوریتم اینستاگرام چطور کار می‌کند؟

وقتی شما در صفحهی اینستاگرامتان یک پست منتشر میکنید، ابتدا اینستاگرام پست شما را برای 10 درصد فالوورهایتان نمایش میدهد. اگر پست برای این ده درصد به قدر کافی جذاب بود آن را به بخش دیگری از فالوورهایتان هم نمایش میدهد. در این مرحله هم اگر استقبال فالوورهایتان به اندازه کافی باشد الگوریتم آن را به یکسری کاربرانی که هنوز پیج شما را دنبال نکردهاند اما علاقمندیهای مشابه پست شما دارند نشان می‌دهد. حال اگر این پست تعامل بیشتری به همراه داشته باشد (لایک، کامنت، ذخیره، اشتراک گذاری و … در مورد تعامل بیشتر صحبت میکنیم، به کاربران بیشتری نمایش داده میشود. تمام این مراحل یعنی پست شما از صفحهی فید 10 درصد کاربران شروع میشود و اگر بازخورد خوبی بگیرد به اکسپلور میرسد.

 

چگونه به اکسپلور اینستاگرام راه پیدا کنیم؟

روزانه نزدیک به 100 میلیون پست در اینستاگرام آپلود میشود. این موضوع رقابت بین کاربران برای بیشتر دیده شدن را واضح‌تر میکند. حال چطور از الگوریتم اینستاگرام استفاده کنیم تا پستهایمان اکسپلور شود؟

 

1. تعامل

مهمترین اصل برای موفقیت در این شبکه اجتماعی قدرتمند تعامل است. همانطور که در عملکرد الگوریتم توضیح دادیم هر چه تعامل کاربران با شما بیشتر باشد احتمال اینکه اینستاگرام پست شما را اکسپلور کند بیشتر است. تعامل یعنی چند نفر پست شما را میبینند؟ چقدر برای خواندن کپشن وقت میگذارند؟ کامنتهای دیگران را مطالعه میکنند؟ چند نفر پست شما را ذخیره میکنند؟ و…

 

پس شما باید کاربران را به تعامل بیشتر ترغیب کنید. یک تقلب ریز برای شما و آن اینکه پستهای نظرسنجی، مسابقه، پرسش و پاسخ، چالش و از این دست تعامل بیشتری در پی دارد. البته باید بدانید که تعامل یک جاده دو طرفه است یعنی هر چقدر دوست دارید مخاطبان تعامل بیشتری با شما داشته باشند شما هم باید تعامل بیشتری با آنها برقرار کنید.

چگونه الگوریتم اینستاگرام را شکست دهیم؟

2. از رقبایتان ایده بگیرید

در مقاله «8 نکتهای که به عنوان ادمین اینستاگرام باید بدانید» به این مطلب اشاره کردیم که پایش رقبا اطلاعات خوبی را به شما میدهد. از صفحه رقبای موفقتان ایده بگیرید پستهایشان را بررسی کنید. ببینید آنها چه چیزی را رعایت میکنند که شما نمیکنید! البته یادتان باشد کپی کاری هیچ کمکی به شما نمیکند، بلکه باید دید و روش آنها را یاد بگیرید و بکار برید.

 

3. زمان پست

هر چند اینستاگرام دیگر مانند گذشته به ترتیب زمانی پستها را به مخاطب ارائه نمیدهد اما باز هم زمان پست شدن محتوا از عوامل اصلی در نشر آن است. زیرا این برنامه همیشه تلاش کرده جدیدترین محتواها را به کاربران نشان دهد. به همین دلیل منظم بودن در انتشار پستهای جدید و بروزرسانی پستهای جذاب قبلی میتواند به بهبود نتایج کمک کنید. توصیه میکنم از تقویم محتوایی استفاده کنید و به آن وفادار بمانید.

 

4. از تمام امکانات اینستاگرام استفاده کنید

از امکانات جدید استقبال کنید و از آنها استفاده کنید. این کار به 2 شکل الگوریتم اینستاگرام را به نفع شما میکشاند. اول اینکه الگوریتم اینستاگرام تشخیص میدهد شما یک پیج پویا، زنده و فعال دارید. دوم اینکه احتمالاً اینستاگرام برای اینکه قابلیتهای جدید خود را بشناساند از آنها حمایت بیشتری خواهد کرد.

 

برای مثال وقتی اینستاگرام Reels را به برنامه اضافه کرد، ویدیوهایی که به با این ویژگی منتشر میشدند، فیدبک خیلی بهتری از حالت عادی میگرفتند، چون اینستا قصد داشت همه از این امکان استفاده کنند. پس سعی کنید از امکانات جدید معرفی شده استفاده کنید.

 

5. استفاده از هشتگ‌ها

استفاده درست از هشتگها میتواند یک راه مهم برای شکست دادن الگوریتم اینستاگرام باشد. هنگامی که از یک هشتگ یا استیکر موقعیت مکانی استفاده میکنید سایر کاربران اگر آن هشتگ را جستجو کنند، میتوانند آن را پیدا کنند. و شما فرصت پیدا میکنید محتوای خود را به افرادی که دنبال کننده صفحه شما هم نیستند عرضه کنید و شاید موفق شوید آنها را فالوور خود کنید. البته از هشتگهای مرتبط با تعداد مناسب استفاده کنید تا افراد مرتبط بتوانند پست شما را ببینند. استفاده بیش از حد از هشتگها نتیجه عکس دارد. چون معمولاً این یک رفتار اسپم گونه برای اینستاگرام شناخته میشود.

 

اگر نمی‌دانید چه هشتگ‌های زیر پستتان بزنید، می‌توانید از برنامه‌های هشتگ گذاری استفاده کنید تا ترندترین و بهترین هشتگ‌های موضوع پست را به شما معرفی کند. Tagify یکی از این برنامه‌هاست.

چگونه الگوریتم اینستاگرام را شکست دهیم؟

6. کپشن

کپشن پست تأثیر زیادی در خواندن و بالا آمدن پستهای شما دارد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند استفاده از تصاویر و ویدئوهای جذاب برای دیده شدن کافی ست و نیازی به استفاده از کپشن نیست اما باید بدانید نوشتن متنهای زیبا باعث ایجاد ارتباط قوی‌تری میان نویسنده با مخاطبان میشود.

 

7. تحلیل آمار

چک کردن مرتب تحلیلها را فراموش نکنید. این تحلیلها به شما خواهند گفت که در زمینههای مختلف مانند استفاده از هشتگ، انواع محتوا و … چقدر موفق عمل کردهاید. ردیابی و نظارت بر عملکرد محتوای شما در اینستاگرام یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای استفاده از الگوریتم اینستاگرام است. این تحلیل آمار با درک بهتر از آن‌چه که برای حساب مفید است (و آن‌چه که نیست) به شما کمک می‌کند تا یک برنامه‌ بازاریابی دقیق داشته باشید.

چگونه الگوریتم اینستاگرام را شکست دهیم؟

در پایان توصیه میکنم قوانین اینستاگرام را جدی بگیرید و نخواهید که آنها را دور بزنید بلکه رفاقتی عمل کنید تا برای بیشتر دیده شدن اینستاگرام به کمک شما بیاید. مانند هر جای دیگر اگر قوانین رعایت نشود مجازات خواهید شد اینستاگرام هم همین است. مجازات میتواند به معنای حتی بستن صفحه شما باشد! از رباتها دوری کنید و رفتار اسپم گونه نداشته باشید.

 

به طور خلاصه سعی کنید هر روز خود را نسبت به قبل بالاتر ببرید یعنی محتوای با کیفیت تولید کنید. برای محتواهایتان از کپشن، هشتگ و مکان مناسب استفاده کنید. با کاربران تعامل داشته باشید و آنها را به تعامل با خودتان ترغیب کنید. صبور باشید و زود جا نزنید! ممکن است مدتی طول بکشد تا محتواهای تولیدی شما به اکسپلور برسد ناامید نشوید و صبور باشید. دائما در حال تکرار و تمرین موارد گفته شده باشید و محتواهای با کیفیت تولید کنید. با برنامه جلو بروید مطمئن باشید به زودی نتیجه خواهید گرفت.

جدیدترین مطالب