۵ نوع از بهترین متریال های بکار رفته در مبلمان

۵ نوع از بهترین متریال های بکار رفته در مبلمان

این روزها با توجه به اهمیت استفاده از مبلمان در دکوراسیون داخلی، شاهد طیف گسترده‌ای از انواع سرویس مبل هستیم که توسط متریال‌های مختلف با ساختار و عملکرد متفاوت تولید و عرضه می‌شوند. آنچه در خرید و استفاده از مبلمان مورد توجه قرار می‌گیرد، کیفیت و ساختار استاندارد آن برای استفاده بهینه از این سرویس و جنبه‌های زیبایی شمایی در کنار دوام و جنبه‌های کاربردی مبلمان است. برای این که بتوانید مبلمانی متناسب با طراحی دکوراسیون داخلی خود پیدا کنید و آن را با مضمون فضای موجود مطابقت دهید، باید به متریال مصرفی در ساخت و تولید سرویس مبل توجه بسیاری داشته باشید.

 

اهمیت استفاده از متریال‌های باکیفیت در ساخت سرویس مبل

پیش از این که متریال‌های مصرفی در ساخت و تولید مبلمان را بررسی کنیم، بهتر است مختصری به اهمیت این مسئله بپردازیم. اولین فاکتوری که در چیدمان و استفاده از سرویس مبل مورد توجه قرار می‌گیرد، جنبه ظاهری و زیبایی آن است. این در حالی است که اگر مبلمان مقاومت ساختاری نداشته باشند، مدت کوتاهی پس از استفاده جنبه‌های زیبایی خود را از دست می‌دهد. همانطور که می‌دانید متریال در واقع اجزای تشکیل دهنده ساختار مبل است که در کنار هم محصول نهایی را تحویل می‌دهد. قطعا اگر مواد اولیه باکیفیتی در تولید مبل استفاده شود، محصولی باکیفیت حاصل شده که جنبه‌های زیبایی آن نیز از اجزای تشکیل دهنده مبلمان نشأت می‌گیرد.

 

متریال‌های مصرفی باکیفیت در تولید سرویس مبل سازه‌‌ای محکم و بادوام با ارگونومی مناسب را ارائه می‌دهند که حتی سال‌ها پس از استفاده نیز کیفیت خود را حفظ می‌کنند. آنچه هم اکنون راجع به آن صحبت می‌کنیم، متریال و اجزای داخلی تشکیل‌دهنده مبل است. در انتخاب این متریال‌های مصرفی باید به مقاومت آن‌ها برای تحمل وزن‌های بالا و کیفیت این متریال‌ها برای استفاده در فضای باز و قرار گرفتن در معرض عوامل طبیعی مانند آب و هوا توجه بسیاری داشته باشید. بر این اساس می‌توان اجزای تشکیل‌دهنده ساختار مبل را در یک دسته‌بندی مشخص جای داد که به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

۵ نوع از بهترین متریال های بکار رفته در مبلمان

آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ

همه ما آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ را به عنوان یک متریال باکیفیت و مقاوم می‌شناسیم. این آلیاژ با مقاومت بالا می‌تواند یک انتخاب ایده‌آل در ساخت مبلمان باشد؛ چون علاوه بر استحکام عالی در برابر شرایط آب و هوایی نیز از مقاومت مطلوبی برخوردار است. در بندهای قبل راجع به اهمیت استفاده از متریال باکیفیت در ساخت مبل صحبت کردیم، اما لازم است این نکته را نیز ذکر کنیم. تمامی کاربرانی که قصد خرید سرویس مبل را دارند، به دنبال مبلمان باکیفیت و اقتصادی هستند. هر چند انتظار می‌رود که با افزایش کیفیت مبل، قیمت آن نیز افزایش یابد؛ اما آلومینیوم با فولاد ضد زنگ همان متریالی است که ضمن افزایش مقاومت مبل، از صرفه اقتصادی برخوردار است. البته این گزینه بیشتر برای کاربرانی مناسب است که دیر به دیر مبلمان خود را تعویض می‌کنند.

 

آهن فرفوژه

آنچه در مورد آلیاژ آهن فرفوژه مورد توجه قرار می‌گیرد، وزن بالای آن است. به همین خاطر از این آلیاژ پرکاربرد، بیشتر در ساخت مبلمان های مورد استفاده در فضای باز مانند رستوران‌ها و کافه‌های روباز استفاده می‌شود. با استفاده از این متریال می‌توان به تولید مبلمان بامیفیت و بسیار مقاوم و البته زیبا رسید.

 

بامبو یا چوب خیزران

از متریال‌های آهنی و فولادی که بگذریم به متریال‌های چوبی با زیبایی‌های ذاتی فراوان و انرژی بخش می‌رسیم که جزو محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین متریال‌ها در تولید سرویس مبل هستند. بامبو به عنوان یک منبع طبیعی تجدیدپذیر به صورت روزافزون در صنعت تولید مبلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. جالب است بدانید مقاومت و استحکام این متریال به قدری است که می‌توان آن را با متریال‌های آهنی مقایسه کرد.‌ به علاوه اینکه این نوع چوب از زیبایی ذاتی بسیاری برخوردار است و به همین خاطر به جایگاه برتری در طراحی سبک مینیمالیستی رسیده است.

۵ نوع از بهترین متریال های بکار رفته در مبلمان

چوب راش و چوب گردو

چوب به عنوان یک متریال قدیمی سال‌های زیادی است که در تولید مبلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنوع بالا در بافت و رنگ انواع چوب امکان استفاده گسترده از این متریال را فراهم ساخته است. طبیعتا انتظار می‌رود که مقاومت مبلمان چوبی کمتر از مبل‌های تولیدی با متریال‌های فولادی باشد؛ اما اگر در ساخت سرویس مبل از چوب‌های باکیفیت و مقاومی همچون چوب گردو و چوب راش استفاده شود، می‌توان با اطمینان گفت که مبلمان چوبی از مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر تحمل وزن و پوسیدگی برخوردار است. این در حالی است که قطعا متریال چوبی انرژی و زیبایی ذاتی خاصی دارد. همین عامل سبب شده که چوب در جلوه ظاهری مبل نیز به کار رفته و زیبایی خاصی به آن ببخشد.

 

فایبر گلاس یا پلی پروپیلن

فایبرگلاس به عنوان یک متریال مصرفی جدید در صنعت تولید مبلمان به شمار می‌رود و قدمت زیادی هم ندارد. فایبرگلاس با خاصیت ضد آب بودن شناخته می‌شود و به واسطه همین ویژگی کاربردهای گسترده‌ای دارد. این متریال با مقاومت و دوام بسیار زیادی که دارد، یک انتخاب ایده‌آل برای استفاده از فضای باز محسوب می‌شود. به علاوه اینکه شرایط نگهداری از آن بسیار راحت است و در واقع اصول خاصی برای نگهداری ندارد‌. در استفاده از فایبر گلاس تنها یک نکته مطرح می‌شود و آن هم وزن سنگین سرویس مبل تولید شده است؛ به همین خاطر می‌توان پلی پروپیلن را جایگزین آن قرار داد. ساختار ویژه پلی پروپیلن استفاده از آن را در محیط‌های باز ایده‌آل ساخته است. این متریال مقاومت بالایی در برابر اشعه خورشید و رنگ پریدگی دارد.

۵ نوع از بهترین متریال های بکار رفته در مبلمان

جمع‌بندی

در این مطلب ضمن بررسی اهمیت استفاده از متریال‌های باکیفیت در ساخت سرویس مبل پرکاربردترین و باکیفیت‌ترین متریال‌ها را معرفی کردیم. در نظر داشته باشید اگر به دنبال مبلمانی باکیفیت و مقاوم هستید، باید راجع به متریال مصرفی در ساخت آن اطلاعات کافی را به دست آورید. این نکته را نیز به عنوان نکته پایانی فراموش نکنید که حتی باکیفیت‌ترین متریال‌ها نیز در کاربری نادرست آسیب‌پذیر خواهند بود؛ به همین خاطر باید ضمن انتخاب مبلمان باکیفیت و مستحکم در استفاده درست از آن نیز دقت کنید. انتخاب مبلمان متناسب با نوع کاربری نیز در دوام و ماندگاری آن نقش مهمی دارد.

 

برگرفته شده از : هیلدا چوب

جدیدترین مطالب