آیا در اقتصاد مدرن تتر جایگزین دلار خواهد شد؟

آیا در اقتصاد مدرن تتر جایگزین دلار خواهد شد؟

همان طور که در مقاله مقایسه تتر و دلار گفته شد، استیبل کوین‌‌ها پناهگاهی عالی در برابر نوسانات بی‌رحمانه بازار کریپتو هستند. Tether نیز یکی از این استیبل کوین‌هاست و در واقع بزرگ‌ترین استیبل کوین موجود در دنیای کریپتوکارنسی است. قیمت تتر همواره با یک دلار آمریکا برابری می‌کند و به عبارتی قیمت ثابت و پایداری دارد. Tether سومین ارز دیجیتال معروف پس از بیت کوین و اتر است؛ اما پایداری و ثبات قیمت چه اهمیتی دارد و چرا مردم Tether می‌خرند؟ در این مطلب با ارز دیجیتال Tether و اهمیت آن به عنوان جایگزینی برای دلار صحبت کرده‌‌ایم. ضمن اینکه از مزایا و موارد استفاده از آن نیز خواهیم گفت. لطفا تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

آیا در اقتصاد مدرن تتر جایگزین دلار خواهد شد؟

Tether چیست و چه کاربردهایی دارد؟

Tether پرمعامله‌ترین ارز دیجیتال امروزی است. این رمز ارز را معمولا با نمادUSDT می‌شناسند و در دسته استیبل کوین‌ها قرار می‌گیرد. قیمت تتر همواره ثابت است و باید ثابت بماند. متصل بودن به دلار آمریکا و به اصطلاح استیبل کوین بودن، ویژگی‌های جذابی به Tether بخشیده است. Tether یک استیبل کوین معروف است که سرمایه‌گذاران به طور گسترده در فضای کریپتو آن را به کار می‌برند.

 

اکثر علاقه‌مندان به دنیای کریپتو، ممکن است در یک مقطع زمانی بخواهند با خرید تتر و به عبارتی تبدیل دارایی دیجیتال خود به این استیبل کوین، خود را در برابر روندهای نزولی طولانی محافظت کنند. کاربران کریپتو نیز اغلب ارزهای رمزپایه خود را با هدف نگهداری دارایی با این استیبل کوین جایگزین می‌کنند. Tether می‌تواند به جای پول نقد نیز به کار گرفته شود.

 

کاربردهای Tether

وقتی فردی بخواهد یک ارز دیجیتال را به ارز دیجیتال دیگری تبدیل کند، چه اتفاقی می‌افتد؟ یا زمانی که شخصی با هدف خرید ارز فیات، ارزهای رمزنگاری خود را بفروشد؟ خرید تتر به عنوان یک استیبل کوین، امکان معاملات جفت ارزها یا مبادله ارز دیجیتال با ارزهای فیات را فراهم می‌کند. به عبارتی دیگر می‌توان گفت این ارز دیجیتال باثبات، امکان تبدیل یکپارچه کریپتو به کریپتو و کریپتو به فیات را فراهم کرده است.

 

به عنوان مثال، اگر شخصی بخواهد بیت کوین خود را با یک آلتکوین خاص جایگزین کند، ابتدا پس از فروش بیت کوین، USDT دریافت می‌کند که ممکن است آن برای خرید آلتکوین مورد نظر به کار ببرد. امروزه Tether پرکاربردترین استیبل کوین با بالاترین ارزش بازار است. همانطور که گفتیم، این استیبل کوین به دلار آمریکا متصل است و به طور کلی به نوسانات ناگهانی بازار که مشخصه ارزهای دیجیتال است، کاری ندارد.

آیا در اقتصاد مدرن تتر جایگزین دلار خواهد شد؟

مروری سریع بر استیبل کوین

به دلیل استفاده زیاد از عبارت استیبل کوین در این مطلب، لازم بود یک تعریف کوتاه از آن ارائه دهیم. استیبل کوین (Stable Coin) را می‌توان به بهترین شکل به عنوان نوعی دارایی دیجیتال تعریف کرد که قیمت آن «پایدار» است.

 

بهای تمام شده استیبل کوین‌ها مستقیما با سایر دارایی‌های واقعی از قبیل دلار آمریکا، یورو، پون و …. مرتبط است. مانند قیمت تتر که به دلار آمریکا وابسته است و همواره با یک دلار برابری می‌کند.

 

Tether نگاه ما به ارزهای دیجیتال را تغییر داد

Tether پرمعامله‌ترین ارز دیجیتال امروزی است. یک ارز دیجیتال باثبات که می‌توان آن را با 1 دلار آمریکا خریداری کرد. به بیانی دیگر، اگر کسی 100 usdt داشته باشد، می‌تواند آن را با 100 دلار بازخرید کند. Tether در سال 2014 توسط براک پیرس، ریو کالینز و کریگ سلرز تأسیس شد و استیبل کوین نامیده شد. نیاز به چنین ارزی زمانی به وجود آمد که نگهداری ارز دولتی برای صرافی‌ها و شرکت‌ها دشوار بود. آن‌ها برای نگهداری پول فیات از طرف کاربر، به مجوز نیاز داشتند. نیاز به اینگونه ارزها، برای اینکه معامله‌گران به راحتی بتوانند مبادلات ارز دیجیتال را با ارز فیات انجام دهند، شدت گرفت و بدین ترتیب Tether اختراع شد.

 

جایگزینی Tether به جای دلار

معامله‌گران از Tether به عنوان جایگزینی برای دلار استفاده می‌کنند. این رمز ارز به جای انتقال پول از طریق بانک، به راحتی بین صرافی‌ها یا افراد قابل انتقال است. خرید و فروش و دسترسی‌پذیری آسانی دارد. استیبل کوین Tether اغلب زمانی که معامله‌گران احساس می‌کنند بازار به شدت بی‌ثبات است، به عنوان راهی برای نگهداری پول در مبادلات به کار گرفته می‌شود.

آیا در اقتصاد مدرن تتر جایگزین دلار خواهد شد؟

دلایل دیگر برای اینکه چرا Tether را به جای دلار بخریم؟

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا سرمایه‌گذاران به خرید تتر علاقه زیادی نشان داده‌اند و به جای دلار از آن استفاده می‌کنند؟! این قضیه در درجه اول به مزایای متعدد این سکه مرتبط است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 

نقد شوندگی زیاد: Tether نقدینگی بیشتری نسبت به هر دارایی دیجیتال دیگر ارائه می‌دهد. متصل بودن به دلار آمریکا به معنی ارزش کاملا ثابت آن است و به همین دلیل غالبا در تجارت به کار گرفته می‌شود.

 

• بدون نوسان: ارزهای دیجیتال معمول به شدت نوسانات دلهره‌آور بازار کریپتو را تجربه می‌کنند؛ اما Tether برعکس آن‌ها، نوسانات پایینی را نشان می‌دهد و همین موضوع آن را به گزینه‌ای ایده‌آل برای داشتن یک سبد دارایی پایدار و مطمئن تبدیل کرده است.

 

شفافیت زیاد: توسعه‌دهندگان Tether با این استدلال که کسب موفقیت در گرو رابطه قابل اعتماد و صادقانه میان شرکت و سرمایه‌گذار است، شفافیت قابل ملاحظه‌ای را در تمام سطوح فراهم کرده‌اند؛ بنابراین جزئیات تمامی تراکنش‌های مربوط به این استیبل کوین در بلاک‌چین قابل مشاهده است و این شرکت ممیزی‌ها و قوانین منظمی را رعایت می‌کند.

 

کارمزد پایین: اکثر شرکت‌ها هزینه‌های غیرمنطقی زیادی را برای تراکنش‌های دارایی‌های دیجیتال اِعمال می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران علاقه خود را به آن دارایی خاص از دست بدهند. Tether از تحمیل هزینه‌های سنگین تراکنش به کاربران خودداری می‌کند. بر همین اساس معامله‌گرانی که به دنبال دارایی‌هایی با کم‌ترین کارمزد معاملاتی هستند، می‌توانند Tether را انتخاب کنند.

 

دسترسی‌پذیری آسان و زیاد: Tether توسط صرافی‌های بی‌شماری شناسایی و فهرست شده است. استقبال گسترده از این استیبل کوین برای سرمایه‌گذاران کریپتو مفید است؛ چراکه احتمال معاملات سودآور تضمین شده‌ بیشتری در آن وجود دارد.

آیا در اقتصاد مدرن تتر جایگزین دلار خواهد شد؟

کلام پایانی

تتر یک استیبل کوین مشهور با پشتوانه دارایی فیات و مزایای متعدد و معایب قابل تأملی است. در این مطلب به بیان موارد استفاده از این رمز ارز باثبات، مزایای آن و به خصوص قابلیت جایگزینی آن به جای دلار صحبت کردیم. این رمز ارز قیمت پایداری دارد و از این رو گزینه خوبی برای جایگزینی به جای دلار، حفظ دارایی و در امان ماندن از نوسانات پرتنش و زیانبار دنیای کریپتو است.

جدیدترین مطالب