تفاوت نحوه کار صرافی ارز دیجیتال با صرافی فیزیکی چیست؟

تفاوت نحوه کار صرافی ارز دیجیتال با صرافی فیزیکی چیست؟

به‌طورکلی، صرافی‌ها چه در شکل فیزیکی یا دیجیتال آن، از مجموعه‌های مهم اقتصادی هر کشور هستند که در زمینه خرید و فروش ارز‌های مختلف فعالیت می‌کنند. صرافی‌ها و خدمات ارائه شده توسط آن‌ها، نقش مهمی در معاملات ارز‌ها داشته و باتوجه‌ به حساسیت این حوزه، همواره مورد توجه دولت‌ها و مؤسسات مالی بین‌المللی بوده‌اند؛ اما صرافی ارز دیجیتال با صرافی فیزیکی چه فرقی دارد؟ در این مقاله، ما در مورد تفاوت صرافی ارز دیجیتال و صرافی فیزیکی توضیح می‌دهیم. تا انتها همراه ما باشید تا با بهترین صرافی ایرانی ارز دیجیتال نیز آشنا شوید.

 

انواع صرافی‌ها کدام‌اند؟

در حال حاضر، با گسترش استفاده از خدمات آنلاین در بین مردم و پیشرفت فناوری‌های بلاک‌چین، صرافی‌ها نیز باتوجه‌ به این عوامل به دو نوع صرافی ارز دیجیتال و فیزیکی دسته‌بندی می‌شوند. البته هرکدام از این مجموعه‌ها، خدمات مالی متنوعی را به کاربران خود ارائه می‌دهند. در ادامه به‌صورت مختصر با این صرافی‌ها آشنا می‌شویم.

 

صرافی فیزیکی

این نوع صرافی، خدمات خرید و فروش ارز‌های مختلف و هرگونه مبادله مالی را به‌صورت فیزیکی و در محل صرافی انجام می‌دهد. در ایران این مجموعه‌ها، بر اساس دستورالعمل تأسیس، فعالیت و نظارت بر امور صرافی‌ها به دو نوع شرکت‌های سهامی خاص و تضامنی دسته‌بندی می‌شوند.

 

صرافی ارز دیجیتال

در سال‌های اخیر، با رشد تکنولوژی بلاک‌چین و گسترش خرید و فروش ارز دیجیتال و توکن‌هایی مانند بیت‌کوین و اتریوم در بین مردم، بازار‌های آنلاینی به نام صرافی‌های ارز دیجیتال به وجود آمدند، تا در آن کاربران به‌آسانی بتوانند دارایی‌های دیجیتال خود را با سایر رمز ارز‌ها و حتی ارز‌های فیات مانند یورو و دلار مبادله کنند. در ایران نیز، چنین صرافی‌هایی مانند صرافی ارز دیجیتال والکس، بستری مناسب را برای مبادله رمز ارز‌ها در اختیار کاربران خود قرار داده‌اند.

تفاوت نحوه کار صرافی ارز دیجیتال با صرافی فیزیکی چیست؟

تفاوت نحوه کار صرافی‌های ارز دیجیتال با صرافی فیزیکی

صرافی‌ها همیشه آسان‌ترین روش برای مبادله ارز بوده‌اند. در بخش قبل با صرافی‌های فیزیکی و ارز دیجیتال آشنا شدید؛ با ما همراه باشید تا با تفاوت این دو پلتفرم نیز آشنا شوید.

 

1- مالک

نکته مهم این است‌، که بنیان‌گذار صرافی، صاحب دارایی‌های دیجیتال شما نیست؛ این صرافی‌ها، فقط فضایی امن و حرفه‌ای را برای خرید و فروش ارز دیجیتال فراهم می‌کنند. کاربران، تنها مالکان دارایی‌های خود هستند و آن‌ها تصمیم می‌گیرند که کدام رمز ارز را در کیف پول خود نگهدارند یا آن را به صرافی انتقال داده و معامله کنند. در نظر داشته باشید، کارمزدی که برای استفاده از خدمات صرافی دیجیتال می‌پردازید، بسیار کمتر از صرافی‌های فیزیکی است. حتی بخشی از این کارمزد، تراکنش مربوط به هزینه انتقال در شبکه بلاک‌چین است نه رقمی که به طور مستقیم به مالکان صرافی آنلاین ارز دیجیتال می‌پردازید.

 

2- اعتماد

به‌طورکلی، بازار‌های مالی جهانی به موقعیت فیزیکی محدود نمی‌شوند؛ اما وابستگی مکانی صرافی‌های فیزیکی، محدودیت‌های فراوانی را ایجاد می‌کند. به‌طور مثال، می‌توان گفت بازار‌های بزرگ ارز دیجیتال، تعطیل نمی‌شوند؛ اما یک صرافی فیزیکی ممکن است مکان خود را تغییر داده یا در روز‌های تعطیل به آن دسترسی نداشته باشید. می‌توان گفت اساس کار صرافی‌های غیر دیجیتال، بر اعتماد به موقعیت مکانی استوار است، که ممکن است در هر زمان، دیگر وجود نداشته باشد؛ در مقابل، در خصوص اعتماد به صرافی ارز دیجیتال می‌توان گفت، که همه چیز در شبکه اطلاعاتی بلاک‌چین کاملاً شفاف و قابل‌پیگیری است. در این شبکه، تمامی کاربران به اطلاعات معامله‌ها دسترسی داشته و هیچ‌کس نمی‌تواند آن‌ها را حذف یا دست‌کاری کند؛ همچنین، اطلاعات تراکنش‌ها برای همیشه در شبکه بلاک‌چین باقی خواهد ماند.

تفاوت نحوه کار صرافی ارز دیجیتال با صرافی فیزیکی چیست؟

3- قیمت‌گذاری

در اکسچنج‌های ارز دیجیتال، کاربران، قیمت‌ها را مشخص می‌کنند و همه چیز بر اساس عرضه و تقاضا پیش می‌رود. در این پلتفرم‌ها مانند صرافی ارز دیجیتال والکس، کاربران با شرایط منصفانه و متعادل روبه‌رو هستند و افراد می‌توانند با خرید ارز دیجیتال، آن را به قیمت بهتری بفروشند؛ اما صرافی‌های فیزیکی چنین شرایطی نداشته و قیمت‌ها توسط صرافی و بر اساس بازار‌های سنتی جهانی مشخص می‌شوند.

 

4- معامله‌گری

بهترین ویژگی صرافی ارز دیجیتال، قابلیت معامله‌گری  آن است،؛ در این صرافی‌ها، شما می‌توانید به‌عنوان یک تریدر نقاط حساس ورود و خروج بازار را پیدا کرده و سود کنید. اما صرافی فیزیکی این قابلیت را ندارد و تنها می‌توانید ارز فیات خود را به فیات دیگری تبدیل کنید یا نقل‌وانتقالات ارزی انجام دهید.

 

5- تنوع سهم‌ها

تنوع کوین‌ها و توکن‌های مختلف در اکسچنج‌های رمز ارز بسیار زیاد است و شما این امکان را دارید، که در هر ارز دیجیتالی که در نظر دارید، سرمایه‌گذاری کنید. اما در صرافی فیزیکی انتخاب‌های شما محدود بوده و فقط می‌توانید در بازار مشخصی وارد شوید.

 

6- پشتیبانی

سرویس پشتیبانی صرافی‌های ارز دیجیتال بسیار حرفه‌ای بوده و به‌صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته، بدون تعطیلی برای عملکرد صحیح سایت و رفع مشکلات احتمالی بین معامله‌گران تلاش می‌کنند. به‌طورکلی، شما می‌توانید در هر زمان برای مراحل ایجاد حساب کاربری و تأیید آن و واریز و برداشت وجه، از پشتیبانی صرافی‌های ارز دیجیتال کمک بگیرید؛ در مقابل، مشتریان اکثر صرافی‌های فیزیکی، ممکن است در هر زمان و بدون تعطیلی نتوانند به خدمات پشتیبانی این پلتفرم‌ها دسترسی داشته باشند.

تفاوت نحوه کار صرافی ارز دیجیتال با صرافی فیزیکی چیست؟

7- سرعت

یکی دیگر از عوامل مهم برای کسب سود از معاملات ارز، سرعت در انجام تراکنش‌ها است. سیستم معاملاتی صرافی رمزنگاری، به شما امکان خرید و فروش ارز دیجیتال را، در عرض چند دهم ثانیه می‌دهد. همچنین شما هیچ محدودیتی برای انتقال مبالغ بزرگ در این پلتفرم‌ها ندارید؛ اما در صرافی فیزیکی، مدت‌ زمان پردازش معاملات بسیار بیشتر است و شما برای بررسی و تأیید تراکنش باید منتظر بمانید، که این به معنی ازدست‌رفتن فرصت کسب سود خواهد بود.

 

سخن پایانی

در این مقاله، در مورد تفاوت اکسچنج‌های ارز دیجیتال و فیزیکی، مطالبی را برای شما بیان کردیم؛ به‌طورکلی، هدف از راه‌اندازی صرافی‌های ارز دیجیتال، استفاده از شبکه غیرمتمرکز بلاک‌چین و توسعه بازار‌های مالی است. در حال حاضر، صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی نیز، مسیری عالی برای مبادلات رمزارز‌های مختلف و عبور از تحریم‌ها را فراهم کرده‌اند؛ فرصتی که صرافی فیزیکی، در ایجاد آن عاجز است. در نهایت اگر قصد خرید و فروش ارز دیجیتال را دارید، بهتر است از یک صرافی معتبر رمز ارز ایرانی استفاده کنید. صرافی ارز دیجیتال والکس، به‌عنوان یکی از معتبرترین صرافی‌های کشور در حوزه کریپتوکارنسی، امکان خرید ارز دیجیتال را برای کاربران فراهم کرده است.

جدیدترین مطالب