لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

تفاوت VPN و VPS چیست؟

مجموعه : رپورتاژ
تفاوت VPN و VPS چیست؟

بسیاری از افراد وجود دارند که VPS و VPN را با یک دیگر اشتباه می گیرند؛ در حالی که این دو موضوع کاملا متفاوت بوده و وجه شباهتی با یک دیگر ندارند. به همین علت قصد داریم تا در این مطلب به بررسی تفاوت VPN و VPS بپردازیم ولی قبل از اینکه این تفاوت ها را بدانید، بد نیست با مفهوم هر دو گزینه آشنایی پیدا کنید؛ از این رو تا انتهای مطلب ما را دنبال کنید.

 

VPN چیست؟

در ابتدا با VPN شروع می کنیم که شاید برای خیلی از افراد نام آشنایی باشد ولی دقیقا ندانند کاربرد آن چیست و چه ویژگی هایی دارد. VPN می تواند یک تونل را برای شما ایجاد کند و به رمزنگاری اطلاعاتتان بپردازد. این کار باعث خواهد شد تا امنیت شما تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند و از این طریق مانع از نفوذ هکرها شود. تمامی مدیران وبسایت به دنبال این هستند تا از سایت خود در برابر حملات هکرها محافظت کنند؛ به همین علت به دنبال راه حل های مختلفی برای این کار هستند. اگر بخواهیم به صورت ساده تر این مسئله را برای شما شرح دهیم، می توانیم اینطور بیان کنیم که اگر شما از VPN استفاده نکنید، به صورت مستقیم و بدون هیچگونه نظارتی وارد سایت مورد نظر خود می شوید.

 

در حالی که با کمک VPN شما در ابتدا به یک وی پی ان متصل شده و سپس به سایت مورد نظر هدایت می شوید؛ به همین علت تمامی اطلاعات شما به صورت مخفی باقی می مانند. حالا سوالی که برای شما ممکن است به وجود بیاید این است که چه نیازی به استفاده از فیلترشکن برای ورود به سایت های دیگر وجود دارد؟ برخی از خدماتی که از طریق سرورهای خارجی ارائه می شوند، در کشور ایران فیلتر و غیرقابل نفوذ هستند. به همین علت با آی پی ایرانی نمی توانید به آن ها ورود پیدا کنید. در این شرایط باید از آی پی خارجی بهره برده که این کار با کمک VPN قابل انجام است.

تفاوت VPN و VPS چیست؟

VPS چیست؟

حالا که با مفهوم وی پی ان آشنا شدید، نیاز است تا به بررسی VPS بپردازیم. در واقع VPS سرور مجازی و خصوصی است. این سرورها کاملا بر روی قدرتمندترین سخت افزارها سوار شده اند و همین موضوع باعث شده است تا کاربران امنیت بسیار زیادی را تجربه کنند. وسایل سخت افزاری در نظر گرفته شده برای سرور مجازی و یا VPS به صورت اشتراکی بین کاربران گوناگون تقسیم می شوند.

 

حالا به اصلی ترین مبحث یعنی تفاوت VPN و VPS رسیدیم. هر دو گزینه می توانند نقش امنیتی برای سایت بازی کنند. ولی با این وجود سایت های زیادی وجود دارند که ارائه دهنده وی پی ان هستند. درصد اطمینان برخی از این سایت ها بسیار پایین بوده و نمی توان اعتماد کامل را به آن ها داشت. به گونه ای که اگر از سایتی که هیچگونه اعتباری را نداشته باشد خرید خود را انجام دهید، نتیجه بر عکس را شاهد خواهید بود. یعنی به جای اینکه برای ورود به وبسایت ها امنیت بالایی را داشته باشید، امنیت شما به شدت کاهش پیدا خواهد کرد که این مسئله بسیار بزرگی است.

 

همچنین وی پی اس نسبت به وی پی ان از قیمت بالاتری برخوردار است؛ همین مسئله سبب شده است تا اکثر شرکت های تازه تاسیس به فکر تهیه وی پی ان باشند تا در هزینه های خود نهایت صرفه جویی را داشته باشند. همچنین افرادی که مدام در حال جابه جایی هستند می توانند به جای وی پی اس، از وی پی ان استفاده کنند؛ چرا که می توانند به صورت مداوم آی پی خود را تغییر دهند و با خیال راحت تری از اینترنت بهره ببرند.

 

از وی پی اس می توانیم به عنوان سرویسی یاد کنیم که امکانات گوناگونی را در اختیارتان می گذارد. میزبانی یک یا چندین وبسایت، در اختیار داشتن سیستم عامل ویندوزی و یا لینوکسی، نصب نرم افزارهای مختلف، دسترسی کامل ادمین، داشتن آی پی ثابت، داشتن موقعیت جغرافیایی داخل و خارج از کشور و غیره نمونه ای از این امکانات هستند. در حالی که وی پی ان کاملا از سرور مجازی جدا است و یک ابزار به حساب می آید که می توانید وبگردی ایمنی را تجربه کنید.

تفاوت VPN و VPS چیست؟

سخن آخر

وی پی ان و وی پی اس از جمله مواردی هستند که شاید بارها توسط کاربران مختلف اشتباه گرفته شوند؛ به همین علت نیاز بود تا در این مطلب به صورت کامل به بررسی مفهوم این دو مورد بپردازیم. اگر مطلب را تا انتها دنبال کرده باشید حتما توانستید به مفهوم هر دو مورد پی ببرید. همچنین بعد از آن سعی کردیم تا شما را با تفاوت VPN و VPS آشنا کنیم. این تفاوت ها بسیار زیاد بوده و نمی توانید به هیچ عنوان آن ها را به جای یک دیگر استفاده کنید.

 

در یک نگاه کلی می توانیم اینطور بیان کنیم که اگر قصد دارید کسب و کار شما در بهترین شکل ممکن راه اندازی شود، استفاده از سرور مجازی و یا خرید وی پی اس پر سرعت را در اولویت قرار دهید. همچنین قبل از خرید سرور مجازی حتما توجه داشته باشید که چه نوع سیستم عاملی را می خواهید انتخاب کنید. سیستم عامل ویندوز و لینوکس دو انتخاب پیشنهادی به شمار می روند که هر کدام ویژگی های مختلفی را دارند. شما با بررسی هر یک از ویژگی ها می توانید دست به نهایی کردن انتخاب خود بزنید.

جدیدترین مطالب