تومورهای کاسه چشم چه تومورهایی هستند؟

تومورهای کاسه چشم چه تومورهایی هستند؟

اربیت یا کاسه چشم ساختار استخوانی است که در دو طرف بینی قرار دارد و چشم‌ها و بافت اطراف چشم را احاطه کرده و از آن محافظت می‌کند. هر اربیت یک ساختار گلابی شکل است و توسط هفت استخوان مختلف تشکیل شده است. انواع مختلف یا تومورها و رشد در اربیت چشم می‌توانند در اطراف و پشت چشم ایجاد شوند.

تومورهای کاسه چشم چه تومورهایی هستند؟

انواع تومورهای اربیتال کدامند؟

انواع مختلفی از تومورهای اربیت وجود دارد که هم در کودکان و هم در بزرگسالان در کاسه چشم ایجاد می‌شوند که از خوش خیم تا بدخیم متغیر است. خوشبختانه بیشتر تومورهای اربیتال خوش‌خیم هستند، اما همچنان می‌توانند به چشم و ساختارهای اطراف آسیب وارد کنند. برخی از تومورهای کاسه چشم به آهستگی رشد می‌کنند و مورد توجه قرار نمی‌گیرند در حالی که برخی دیگر می‌توانند به سرعت رشد کنند.

 

سی تی اسکن و ام آر آی بهترین روش برای تشخیص این ضایعات برای تشخیص هستند. پس از مشخص شدن محل تومور، همراه با مشخصات کلی ضایعه، می‌توان یک طرح درمانی ایجاد کرد.

 

علائم تومور اربیتال چیست؟

اکثر بیماران مبتلا به تومورهای اربیت چشم متوجه برآمدگی یا بیرون زدگی چشم یا پروپتوز می‌شوند. اما معمولاً قبل از اینکه چشم شروع به برآمدگی کند، تغییرات در بینایی، دوبینی یا درد می‌تواند نشانه‌ای از تومور اربیت باشد. عفونت‌ها، التهاب ها و برخی سرطان‌های اربیت چشم نیز می‌توانند باعث درد شوند.

 

وقتی تومورهای اربیت بزرگ هستند به راحتی قابل تشخیص هستند، اما تشخیص تومورهای کوچکتر دشوارتر است، زیرا علائم ممکن است خفیف باشند. همچنین بسیاری از علائم ناشی از این تومور را می توان با شرایط دیگر مانند بیماری چشم تیروئید، سایر التهاب ها یا عفونت ها مشاهده کرد. علائم شایع تومورهای اربیتال:

 

• بیرون زدگی کره چشم (پروپتوز)

• افتادگی پلک

• درد

• کاهش دید

• دو بینی

• قرمزی و تورم

 

تومور اربیتال چگونه تشخیص داده می‌شود؟

در بسیاری از موارد سی تی اسکن، MRI  و سونوگرافی وجود تومور مداری را تایید می کند و می‌تواند در تعیین نوع احتمالی آن کمک کند، اما اکثر تومورهای مدار چشم با بیوپسی جراحی در حین برداشتن تومور تشخیص داده می‌شوند. بیوپسی توسط پاتولوژیست برای تعیین نوع دقیق و تشخیص بررسی می‌شود.

تومورهای کاسه چشم چه تومورهایی هستند؟

تومور اربیتال چگونه درمان می‌شود؟

اکثر تومورهای اربیتال با جراحی برداشته می‌شوند. با این حال، هر نوع توموری متفاوت است زیرا هر تومور بسته به اندازه، محل و نوع آن متفاوت است. برخی از تومورهای اربیتال آنقدر خفیف هستند که نیازی به درمان ندارند و برخی نیاز به پرتودرمانی یا جراحی دارند که توسط جراح پلاستیک چشم برای برداشتن توده از قبل ساخته شده است. دکتر محمد طاهر رجبی جراح تومور اربیت به عنوان یک جراح پلاستیک چشم و برداشتن تومور آموزش دیده است.

 

اگر برای ارزیابی تومور اربیت چشمی برنامه ریزی می‌کنید، لطفاً سوابق گذشته، گزارش های عمل، گزارش های پاتولوژی، یا سی تی اسکن و ام آر آی را در قرار ملاقات خود با پزشک، همراه خود بیاورید.

 

تومور غده اشکی چیست؟

غدد اشکی غددی هستند که اشک ترشح می‌کنند و در بالا و کنار چشم قرار دارند. هنگامی که سلول‌های غدد اشکی تغییر می‌کنند و به طور غیرقابل کنترلی رشد می‌کنند، توده‌ای به نام تومور غده اشکی را تشکیل می‌دهند. تومور می‌تواند سرطانی یا خوش خیم باشد. تومور سرطانی بدخیم است، به این معنی که می‌تواند رشد کند و به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد. تومور خوش‌خیم به این معنی است که تومور می‌تواند رشد کند اما گسترش نمی‌یابد.

 

انواع تومور غدد اشکی

انواع مختلفی از تومورها وجود دارند که می‌توانند در غده اشکی شروع شوند. برای پزشک مهم است که نوع آن را بیابد، زیرا نوع تومور بر برنامه درمانی تأثیر می‌گذارد. رایج ترین تومور غده اشکی عبارتند از:

 

تومور اپیتلیال مختلط خوش خیم. تومور اپیتلیال مختلط خوش خیم یک تومور غیرسرطانی است که به سایر قسمت‌های بدن گسترش نمی‌یابد اما در صورت عدم درمان به رشد خود ادامه می‌دهد. این نوع تومور در سلول‌هایی که غده اشکی را پوشانده اند شروع می‌شود.

 

تومور مختلط اپیتلیال بدخیم. یک تومور اپیتلیال مختلط بدخیم نیز در سلول‌هایی که غده اشکی را پوشانده‌اند شروع می‌شود. اگر درمان نشود به سایر قسمت های بدن سرایت می‌کند.

 

لنفوم. لنفوم می تواند ساختارهای مختلف چشم را درگیر کند. با این حال، ملتحمه و غدد اشکی شایع‌ترین هستند. ملتحمه غشای مخاطی است که سطوح داخلی پلک ها و سطح خارجی سفیدی چشم را پوشانده است. بیشتر لنفوم‌های مرتبط با چشم، لنفوم غیر هوچکین است و ممکن است با لنفوم سیستمیک (کل بدن) یا سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) همراه باشد.

جدیدترین مطالب