لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

خانواده های اهل موسیقی / معرفی پدر و پسرها و برادرهای خواننده

خانواده های اهل موسیقی / معرفی پدر و پسرها و برادرهای خواننده

موسیقی اولین هنر از هنرهای هفتگانه است که با تمام لحظه‌های زندگی ما در ارتباط است. هنرمندان هر کشور موسیقی را نسل به نسل به آیندگان انتقال می‌دهند. حتی در اغلب خانواده‌های اهل موسیقی هم فرزندان راه پدران را در پیش می‌گیرند و وارد این عرصه می‌شوند. در این مطلب قصد داریم اطلاعات کامل و دقیقی درباره پدر و پسرهای خواننده در اختیار شما قرار دهیم. تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

 

پدر و پسرهای خواننده

حتما این ضرب‌المثل معروف را شنیده‌اید که “پسر کو ندارد نشان از پسر، تو بیگانه خوانش، مخوانش پسر”. این ضرب المثل به میراث پسران از حرفه، منش و هنر پدران دلالت دارد. میراث هنری موسیقی در برخی خانواده‌ها به فرزندان رسیده و نام آن‌ها را ماندگار کرده است. موارد زیر لیستی از پدر و پسرهای خواننده و برادرهای خواننده است.

 

· محمدرضا شجریان و پسرش همایون

همایون پسر محمدرضا شجریان است که راه پدر را ادامه داده و چهره‌ای سرشناس در موسیقی ایرانی است. محمدرضا استاد بی‌بدیل موسیقی ایرانی که در کودکی قاری قرآن بود، در جوانی با حضور در دانشسرای عالی با فعالیت جدی خود را در زمینه موسیقی شروع کرد و به عنوان یکی از نمادهای فرهنگ و موسیقی ایران شناخته شد و لقب خسرو آواز ایران گرفت.

 

تربیت در حضور این پدر هنرمند باعث شد همایون، پسر ارشد محمدرضا از سال‌های کودکی با موسیقی انس بگیرد و با سازهای ایرانی و ردیف‌های موسیقی آشنا شود. همایون شجریان از سال 1370 توانست در کنسرت‌های پدر او را همراهی کند و یکی از بهترین و مشهورترین خواننده‌های موسیقی سنتی ایران باشد.

خانواده های اهل موسیقی / معرفی پدر و پسرها و برادرهای خواننده

· حسین خواجه امیری و پسرش احسان

نام حسین و احسان خواجه امیری را در لیست پدر و پسرهای خواننده نباید از قلم بیندازیم. حسین خواجه امیری که با نام ایرج مشهور است از خواننده‌های به‌‌نام و مشهور موسیقی سنتی ایرانی است. او نیز هنر موسیقی را از پدر خود آموخته است؛ پدر ایرج از خواننده‌های مشهور زمان ناصر الدین شاه بوده که زمینه‌ساز انس و آشنایی او با موسیقی بوده است.

 

احسان تنها پسر ایرج راه پدر و پدربزرگ خود را در پیش گرفت و از سنین کودکی با اصول موسیقی ایرانی آشنا شد. ذوق و استعداد وافر احسان خواجه امیری باعث شد بتواند در سن 12 سالگی آهنگسازی یک برنامه تلوزیونی را به عهده بگیرد و فعالیت جدی خود را در زمینه موسیقی شروع کند.

خانواده های اهل موسیقی / معرفی پدر و پسرها و برادرهای خواننده

· شهرام ناظری و پسرش حافظ

هنرمند بعدی که باید در لیست پدر و پسرهای خواننده قرار بگیرد، شهرام ناظری و پسرش حافظ هستند. شهرام از بهترین استادان آواز ایرانی است که نامی ماندگار در عرصه موسیقی دارد. او که از خواننده‌های معروف کرد است از سال‌های کودکی توسط پدر و مادر هنرمندش با ردیف‌ها و گوشه‌های آوازی آشنا شد.

 

شهرام ناظری، شوالیه آواز ایران، همان‌طور که از والدین خود موسیقی را یادگرفته بود، فرزندش را هم با آواز ایرانی آشنا کرد. حافظ پسر بااستعدادی بود که پیش از ده سالگی در فعالیت‌های هنری و کنسرت‌های پدر او را همراهی می‌کرد و از همان زمان وارد دنیای موسیقی شد و نام خود در لیست پدر و پسرهای خواننده ثبت کرد.

 

· کیخسرو پور ناظری و پسرانش

کیخسرو پور ناظری یکی از محبوب‌ترین نوازنده‌های ایرانی است که از کودکی با سازهای ایرانی آشنا شد و با استعداد و پشتکاری که داشت توانست گروه تنبور شمس را بنیانگذاری کند. کیخسرو و پسرانش سهراب و تهمورث هم در لیست پدر و پسرهای خواننده قرار می‌گیرند. سهراب پورناظری از آهنگسازان و نوازندگان معروف موسیقی سنتی است که راه پدر را در پیش گرفته و به طور جدی در عرصه موسیقی فعالیت می‌کند. تهمورث نیز از هنر و ذوق پدر و برادر بی‌بهره نمانده و طی سال‌های فعالیت هنری خود توانسته به عنوانی یکی از بهترین آهنگسازها فعالیت کند و نامی ماندگار داشته باشد.

 

· حسن کامگار و پسرانش

حسن کامگار از بزرگترین موسیقی‌دانان و نوازندگان ایرانی است که از کودکی به فراگرفتن ساز علاقه داشت و توانست چهره‌ای سرشناس و مشهور در حوزه موسیقی باشد. در دوران کودکی حسن کامگار تنها راه برای ارتباط با موسیقی حضور در ارتش بود؛ علاقه وافر او به موسیقی باعث شد در سن 10 سالگی وارد ارتش شود و سلفژ را فرا بگیرد.

 

استعداد و ذوق خاص حسن کامگار باعث شد بتواند سنتور، تار، کمانچه، حتی ویلون را بدون استاد یاد بگیرد و سازها را کوک کند. با اینکه شرایط اجتماعی آن دوران برای فعالیت در زمینه موسیقی سخت بود، حسن کامگار توانست تحولات بسیاری در زمینه موسیقی و قطعات محلی کردستان ایجاد کند. علاوه بر این توانست پسران خود را با هنر موسیقی آشنا کند.

 

پسران کامگار از ذوق پدر بی‌بهره نبودند و وارد دنیای موسیقی و پدر و پسرهای خواننده شدند. هوشنگ، بیژن، پشنگ، ارسلان، اردوان، ارژنگ و قشنگ از خانواده کامگار بزرگترین گروهی هستند که به صورت خانوادگی در زمینه موسیقی فعالیت می‌کنند.

 

· محمود جهان و امید

محمود جهان یکی از مشهورترین خواننده‌های موسیقی محلی و بندری کشور است که با شوق و علاقه زیاد وارد دنیای موسیقی شد. او طی سال‌های فعالیت خود چندین آلبوم به یادگار گذاشت و توانست مخاطبان بسیاری داشته باشد. محمود جهان و پسرش امید هم جزو پدر و پسرهای خواننده هستند که در عرصه موسیقی کشور خوش درخشیده‌اند. امید جهان در زمینه موسیقی پاپ و موسیقی محلی فعالیت جدی دارد و جزو محبو‌ب‌ترین خواننده‌های ایرانی است.

 

· امید و امیر برادران خواننده

امیر و امید تاجیک برادرهای خواننده هستند که مخاطبان صدای آن‌ها را می‌پسندند. امید از خواننده‌های محبوب پاپ است که علاوه بر خوانندگی کار آهنگسازی هم انجام می‌دهد. امیر تاجیک با علم و استعداد خاصی که در زمینه آهنگسازی دارد مشوق خوبی برای او بود و در پیشرفتش تاثیر داشت. در حال حاضر هم این دو برادر با هم فعالیت می‌کنند. همخوانی امید و امیر تاجیک نظر بسیاری از مخاطبان موسیقی را جلب کرده و موجب شهرت این دو برادر شده است.

خانواده های اهل موسیقی / معرفی پدر و پسرها و برادرهای خواننده

· محمد و علی سعیدی

بعد از معرفی پدر و پسرهای خواننده، نوبت به معرفی برادران خواننده می‌رسد. محمد و علی سعیدی در سبک آواز سنتی فعالیت می‌کنند و با عنوان تنها دوقلوهای آواز ایرانی شناخته می‌شوند.

 

آن‌ها فعالیت خود را با تعزیه‌خوانی در اصفهان شروع کردند، اما همزمان در کلاس‌های استادان بزرگی همچون تاج اصفهانی هم شرکت کردند. آن‌ها برای آموزش‌ تکنیک‌های آواز از دانش و تخصص محمد تقی سعیدی و محمد علی کیانی نژاد هم بهره‌برده‌اند. این دو برادر هنرمند کنسرت‌های متعددی خارج از کشور برگزار کرده‌اند و توانسته‌اند بین مخاطبان محبوبیت زیادی کسب نمایند.

 

جمع‌بندی

پسران تحت تاثیر و تربیت پدران خود هستند؛ حتی در عرصه هنر و موسیقی هم پسران خوش‌ذوق و بااستعداد راه پدران خود را در پیش می‌گیرند. در این مطلب سعی کردیم پدر و پسرهای خواننده را به دوستداران موسیقی ایرانی معرفی کنیم. امیدواریم این اطلاعات برای شما جالب و تاثیرگذار باشد. برای دریافت بروزترین این آهنگ ها می توانید به سایت شبا موزیک سر بزنید.

جدیدترین مطالب