لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

5 نکته طلایی در خرید دوچرخه مناسب

مجموعه : رپورتاژ
5 نکته طلایی در خرید دوچرخه مناسب

5 نکته طلایی در خرید دوچرخه مناسب

هنگام تصمیم گیری در مورد خرید دوچرخه ممکن است وجود گزینه‌های مختلف شما را در انتخاب آن دچار مشکل کند و این سوال برایتان پیش آید که دوچرخه چی بخرم و یا اصلا چه نوع دوچرخه‌ای انتخاب کنم؟ در انتخاب دوچرخه و تصمیم‌گیری در مورد آن فاکتورهای مختلفی موثر هستند که می‌توانید با یک بررسی و ارزیابی اساسیِ نیازهای‌تان و اینکه چه انتظاراتی دارید، به آسانی مناسب‌ترین مورد را خریداری نمایید. در این مقاله کوتاه به شما کمک خواهیم کرد تا در هنگام خریداری دوچرخه به چه صورت عمل کرده و چه ویژگی‌هایی را مورد بررسی قرار دهید. طولی نخواهد کشید که شما آماده‌ی دوچرخه‌سواری و لذت بردن از آن خواهید شد.

 

راهنمای خرید دوچرخه

۱- اولین قدم در تصمیم‌گیری برای خرید و انتخاب یک دوچرخه مناسب: ابتدا باید نوع آن را مشخص کنید.

دوچرخه‌ها بسته به نیازها و خواسته‌های هر فرد انواع متفاوتی دارد. برای مثال اگر قصد دوچرخه‌سواری در جاده‌های آسفالت را دارید، بهتر یک دوچرخه‌ی جاده‌ای بخرید. دوچرخه‌ی جاده‌ای یکی از انواع دوچرخه است که برای دوچرخه‌سواری در بین شهرها و جاده‌ها طراحی شده است. این دوچرخه برای کارایی بهتر باید دارای فریم و بدنه سبک و لاستیک‌های باریک باشند. همچنین به دلیل ویژگی آیرودینامیکی خاص این نوع دوچرخه خیلی راحت می‌توان در جاده‌ها بر نیروی باد غلبه کرد و حتی از آن برای حرکت آسان‌تر استفاده کرد. سیستم تعلیق یا همان کمک‌فنرها را در دوچرخه‌های جاده‌ای نباید فاکتور اصلی دانست و بدون وجود آن‌ها مشکلی پیش نخواهد آمد. دوچرخه‌های جاده‌ای با تکیه‌گاه محکمی که دارند گزینه خوبی برای دوچرخه سواران هستند. لازم است که بدن برای خم شدن و حفظ وضعیت دوچرخه سواری منعطف باشد.

 

اگر قصد دوچرخه‌سواری در مسیرهای سنگلاخی و مناطق کوهستانی یا با شیب زیاد را دارید، بهتر است به دوچرخه‌های کوهستان فکر کنید. این نوع از دوچرخه برای سواری در مسیرهای سنگی و ماجرایویی در راه‌های خاکی مناسب هستند. لاستیک‌های دوچرخه‌ی کوهستان بزرگ و پهن‌تر بوده و آج‌های زیادی دارد که باعث می‌شود هنگام بالا رفتن از سربالایی شما را به جلو حرکت دهد. بدنه‌ی این دوچرخه‌ها سنگین بوده و دارای سیستم تعلیق برای جذب شوک و ضربه هستند. همچنین اکثر دوچرخه‌های کوهستان دارای فرمان صاف هستند که باعث می‌شود در هنگام بالا رفتن از شیب فشار زیادی به بدن وارد نشود و بدن در وضعیت مناسبی قرار بگیرد.

 

دوچرخه‌های دیگری نیز طراحی شده‌اند که برای جابجایی بین مسیرهای جاده‌ای و کوهستانی مناسب هستند. این نوع دوچرخه‌ها، دوچرخه‌های هیبریدی نام دارند. ریم و بدنه‌ی این دوچرخه به نحوی طراحی شده است که برای هر دو منظور مناسب بوده و دوچرخه‌سوار بر روی آن در یک موقعیت عمودی قرار گرفته و احساس راحتی داشته باشد.

 

همچنین اگر برای اهداف خاصی دوچرخه سواری می‌کنید باید به دنبال دوچرخه‌های خاص نیز باشید. دوچرخه‌های اختصاصی راه‌حلی عالی برای افرادی است که دارای چالش‌های جسمی خاص هستند و یا برای کسانی که می‌خواهند تجربه‌ی دوچرخه‌سواری متفاوتی داشته باشند گزینه‌ی مناسبی است.

 

۲- پس از انتخاب نوع دوچرخه گام بعدی این است که ویژگی‌های مهم و مد نظرتان را نیز بررسی کنید.
قدم بعدی که باید در هنگام انتخاب دوچرخه مناسب به آن توجه داشته باشید این است که کدام ویژگی یا ویژگی‌های دوچرخه برایتان حائز اهمیت و اساسی‌تر است. بسته به نیازتان ممکن است ویژگی‌های مختلف را بسنجید و بر طبق آن‌ها تصمیم بگیرید. برای مثال ممکن است دوچرخه‌ای را بخواهید که دارای دنده‌های زیاد و سریع باشد. یا دوچرخه‌ای را بپسندید که برای راحتی سوار شدن میله مرکزی نداشته یا به صورت مورب باشد. پس در هنگام تصمیم گیری در مورد نوع دوچرخه‌ی انتخابی توجه به ویژگی‌هایی است که برایتان مهم است و بودن با نبودنشان برای شما فرق داشته باشد.

 

۳- سنجش وزن و سایز دوچرخه قدم بعدی در انتخاب دوچرخه می‌باشد.
وزن در انتخاب نوع دوچرخه می‌تواند دخیل و مهم باشد. چرا که هر چه وزن یک دوچرخه کمتر باشد شتاب و سرعت نیز بیشتر خواهد بود. پس از سرعت و شتاب برای‌تان اهمیت دارد پس باید سنجشی در مورد وزن دوچرخه انجام دهید. امروزه سعی شده از موادی در ساخت فریم دوچرخه استفاده شود که وزن دوچرخه را بسیار کاهش دهد. در اکثر دوچرخه‌ها از آلومینیوم، کروم یا کربن در ساخت بدنه دوچرخه استفاده شده است.

 

همچنین سایز و اندازه دوچرخه بسیار مهم است. اگر سایز درستی انتخاب نشود، ممکن است خللی در انجام دوچرخه سواری پیش نیاید اما به مرور منجر به خستگی می‌شود. اندازه مناسب بدنه برای دوچرخه با اندازه بدن شما تعیین می‌شود. با استفاده از یک نوار اندازه‌گیری اندازه قد خود و اندازه پاهای خود را تعیین کنید. برای دیدن اینکه چقدر قریم دوچرخه برای قد شما مناسب است، از یک نمودار اندازه استفاده کنید.

 

۴- حدود بودجه نیز می‌تواند در انتخاب دوچرخه مورد بررسی قرار بگیرد.
در هنگام تصمیم‌گیری در مورد انتخاب دوچرخه، مشخص کردن حدود قیمت می‌تواند انتخاب‌های شما را محدود کند و این محدودیت می‌تواند سردرگمی را کاهش دهد. پس یکی از مهم‌ترین مسائل در انتخاب دوچرخه مشخص کردن حدود قیمت می‌باشد. اگر کمبود بودجه دارید می‌توانید یک دوچرخه دست دوم بخرید. سعی کنید یک فروشگاه دوچرخه مقرون به صرفه پیدا کنید. دوچرخه‌های دست دوم معمولا از لحاظ قیمت مناسب‌تر هستند.

 

۵- برای بررسی و دیدن مشخصات و قیمت دوچرخه‌ها به صورت آنلاین جست‌جو کنید.
اغلب، خریداران در صورت خرید یک دوچرخه خاص، نظرات خود را در وب سایت‌ها منتشر می‌کنند. بازخورد آن‌ها می‌تواند شما را از مزایا و معایب یک دوچرخه مطلع کند. همچنین می‌توانید برای بررسی و دیدن مشخصات یا قیمت دوچرخه‌ها به صورت آنلاین جستجو کنید و حتی برای خرید آنلاین دوچرخه اقدام کنید.

جدیدترین مطالب