لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

خرید سمعک با صدرا

مجموعه : رپورتاژ
خرید سمعک با صدرا

خرید سمعک با صدرا

چندین آیتم وجود دارد که وجود و یا عدم وجود و میزان سطح کیفی آنها باعث طبقه بندی سمعک ها در رده های مختلف می شود. این آیتم ها عبارتند از:

 

1. کیفیت گفتار: بسیاری از کاربران سمعک پس از دریافت سمعک از کیفیت صدای گفتاری راضی نیستند، البته درصد بسیار زیادی از این نارضایتی به دلیل آسیب بسیار زیاد عصب شنوایی است که در برخی از موارد امکان تصحیح آن وجود ندارد. اما در باقی موارد سمعک هایی که تمرکز بیشتری بر روی تقویت صدای گفتاری دارند و صداهای زمینه ای را کمتر تقویت می کنند که این امر بر قیمت سمعک تاثیر مستقیم دارد که، کیفیت گفتاری بهتری را ارائه می دهند.

 

2. کیفیت صدای کاربر: یکی از تکنولوژیهای بسیار برتر در سمعک ها، که اخیرا در سمعک های کمپانی زیمنس (سیگنیا) ارائه شده است، امکانی است که باعث می شود کاربر سمعک، صدای خود را طبیعی تر بشنود.

 

3. قابلیت ارتباط با تلفن و موبایل: سمعک ها بر اساس کیفیت صدای دریافتی توسط تلفن و موبایل متفاوت هستند و هرچه تکنولوژی آنها بالاتر باشد کیفیت صدای دریافتی از طریق تلفن نیز بهتر می شود.

 

4. قابلیت ارتباط با وسایل صوتی: یکی دیگر از مشکلات کاربران سمعک شنیدن واضح صدای تلویزیون و سایر وسایل صوتی و حتی شنیدن واضح تر صدای معلم در کلاس درس است، که هر چه تکنولوژی سمعک بالاتر باشد، امکان دسترسی به این امر سهل تر است.

 

5. قابلیت تنظیم از راه دور: یکی دیگر از امکاناتی که اخیرا در سمعک ها تعبیه شده است، امکان تنظیم سمعک از طریق اینترنت و از راه دور است که از طریق آن می توان مشکلات مربوط به رفت و آمد بسیاری از کاربران سمعک را حل کرد.

 

6. مدار کاهش وزوز: وزوز یکی از مشکلات همراه با کاهش شنوایی است. از این رو بسیاری از سمعک های پیشرفته دارای مدارات خاص کاهش وزوز هستند که می تواند در حل مشکل این بیماران بسیار کمک کننده باشد. قیمت سمعک برای وزوز گوش کمی بالاتر از سمعک هایی است که مدار کاهش وزوز گوش در سیستم پردازشی خود ندارند.

 

بررسی قیمت سمعک بر اساس برند

سمعک یکی از تکنولوژی هایی است که با ورودش کل دنیا را دگرگون کرده؛ هرچند برخی کمپانی های معتبر و بزرگ جهان مانند کمپانی زیمنس و ویدکس و اتیکن بنیانگذار صنعت ساخت سمعک بوده اند و در زمینه تولید سمعک های جدید و مدرن همواره پیشقدم هستند، اما امروز دیگر بازار جهانی تولید سمعک محدود به این چند کمپانی نیست و بیش از ۲۰ کمپانی مختلف در زمینه تولید سمعک فعال هستند. طبیعتاً قیمت سمعک خوب شرکت های بنیانگذار سمعک به دلیل تکنولوژی برترشان، بودجه بیشتری نسبت به سمعک های کمپانی های نوپا می طلبد. در لیست قیمت سمعک گوش که بالاتر آورده شده است، خرید سمعک از برندهای معتبری مثل زیمنس، ویدکس، فوناک و… معیار قرار گرفته است.

 

آیا گران بودن سمعک به معنی بهتر بودن آن است؟

قیمت سمعک دارای یک محدوده ی بسیار وسیع است و بنا به شرایط خاص هر کاربر، سمعک مناسب برای او با افراد دیگر متفاوت است. منظور از شرایط خاص هر فرد، میزان کم شنوایی، شکل کم شنوایی، شرایط فردی، محیط استفاده از سمعک، میزان تعریق فرد، وجود یا عدم وجود بیماری همراه و… می باشد. هدف از نوشتن این مقاله شرح این موضوع است که چرا قیمت برخی از سمعک ها گران تر از بقیه هستند و اینکه آیا گران بودن سمعک به معنی بهتر بودن آن است یا نه؟

 

نکته مهم اینجاست که تمام مواردی که در قیمت سمعک تاثیرگذار هستند، محدوده قیمت سمعک را مشخص می کند. یعنی لزوما سمعک های گران قیمت برای تمامی انواع کم شنوایی ها بهترین نوع از انواع سمعک ها نیستند. گاهی حتی یک سمعک آنالوگ می تواند نتیجه بهتری برای کاربر سمعک نسبت به سمعک فراهوشمند داشته باشد. در هنگام خرید سمعک گوش حتما موارد زیر را مورد توجه قرار دهید:

 

۱- بودجه شخصی

قبل از اینکه تصمیم به خرید سمعک بگیرید و شروع به ارزیابی قیمت سمعک ها کنید، باید برای خود یک بودجه شخصی تعریف کنید. تازه اینجاست که برای شما گران قیمت بودن یا ارزان بودن معنی پیدا می کند. یکی از دلایلی که نمی‌توانم قیمت سمعک ها را به صورت کاملاً دقیق به شما ارائه دهم این است که علاوه بر شرایط متفاوت افراد از جمله میزان کم شنوایی و شکل کم شنوایی و توانایی استفاده ی آن ها از تکنولوژی، میزان پشتیبانی مالی هر فرد نیز متفاوت است. منظورم از پشتیبانی مالی چیست؟ بیمه اجتماعی، بیمه های تکمیلی، بیمه ارائه شده توسط کارفرما و… یعنی ممکن است قیمت سمعک خاصی برای یک فرد مبتلا به کم شنوایی x تومان باشد، درحالی‌که چون فرد دیگری از بیمه تکمیلی بهره می برد، همان سمعک را بتواند با هزینه کمتری تهیه کند.بهترین راه برای آگاهی از میزان بودجه ی اختصاص داده شده توسط بیمه ها به هزینه ی سمعک مطالعه ی مقاله ی “تعرفه بیمه های سمعک” است.

 

۲- پیشرفت چشمگیر سمعک ها نسبت به گذشته

روزهایی که حتی افراد مبتلا به کم شنوایی خفیف مجبور به حمل دستگاه های بزرگی روی گوش خود بودند تا تنها چند دسی بل صدا برای آن ها تقویت شود، دیگر به پایان رسیده است. سمعک های مدرن بسیار پیشرفته، پیچیده، هوشمند و در مواردی دارای ظاهری نامرئی هستند. این سمعک ها در برابر شیپورهای عظیم الجثه ی قدیمی به هیچ عنوان قابل مقایسه نیستند. اما تنها اندازه ی ها نیست که دچار تحول شده است، بلکه تکنولوژی سمعک های جدید نیز دچار تحولی اساسی گردیده و کیفیت صدای سمعک امروزه بیشترین شباهت را به صدای طبیعی دارد. کمپانی سمعک زیمنس مدعی است سمعک های جدید این کمپانی حتی در مواردی کیفیتی فراتر شنوایی طبیعی به مخاطب ارائه می دهند و کاربر سمعک را به تمام قابلیت هایی که یک سیستم شنوایی نرمال دارد، مجهز می سازند. در اینجا قصد معرفی چندین قابلیت جدید در سمعک های مدرن را به شما دارم. پیش از اینکه قابلیت سمعک های مدرن را برایتان توضیح دهیم، اشاره به یک نکته مهم خالی از لطف نیست و آن هم این است که تنها چیزی که با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی سمعک ها کمتر از سایر ویژگی ها تغییر کرده است، قیمت سمعک گوش است!

 

۳- تقویت انتخابی

دستگاه های تقویت شنوایی قدیمی(earing aids) عمدتاً پشت گوش سوار می شدند و تمامی اصوات را به طور یکسان تقویت می کردند. این کار باعث می شد صداهای مزاحم برای کاربر به همان حدی برای او تقویت شوند که صداهای دلخواه. بدین ترتیب تشخیص گفتار برای کاربر سمعک بسیار سخت می شد و نه تنها سمعک به شنوایی فرد کمک نمی کرد، بلکه در مواردی باعث کم شنوایی او نیز می شد.

 

۴- متناسب با نیازهای منحصر به فرد کاربر

چندان دور نیست ایامی که سمعک ها تنها دارای یک سایز مشخص و یک سری ویژگی مشخص بودند. در آن ایام تنها کاری می شد برای تغییر شرایط انجام داد عادت کردن بود! اما امروزه تمامی سمعک ها متناسب با نیازهای فردی تجویز می شوند. چه بسا کاربری که مدام در گوش خود صدای سوت احساس می کند به سمعکی کاملاً متفاوت با فردی که در محیط های پر سر و صدا نیاز به تقویت بیشتری دارد، نیاز داشته باشد. همین عامل هم در قیمت سمعک های امروزی موثر است.

جدیدترین مطالب