دستگاه تصفیه آب صنعتی کارکرده بخریم یا نو؟

دستگاه تصفیه آب صنعتی کارکرده بخریم یا نو؟

استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی در بسیاری از صنایع از قبیل کارخانه های تولید مواد غذایی، دارویی، نساجی و رنگرزی اهمیت بالایی دارد. چون املاح و آلاینده های موجود در آب منجر به کاهش کیفیت محصولات این صنایع و به خطر افتادن سلامتی انسان می شود. دستگاه های تصفیه آب صنعتی موجود در بازار تنوع زیادی دارند و برخی از افراد به خرید محصولات کارکرده گرایش دارند. حال سوال این است، آیا دستگاه تصفیه آب صنعتی کارکرده بخریم یا نو؟ هر کدام از این تجهیزات چه مزایا و معایبی دارند؟

دستگاه تصفیه آب صنعتی کارکرده بخریم یا نو

معایب دستگاه تصفیه آب صنعتی کارکرده

به دلایل مختلف از قبیل پایین بودن قیمت، برخی از افراد و صنایع به محصولات کارکرده و دست دوم تمایل پیدا می کنند. اما واقعیت این است که صرفه هزینه بیشتر در اغلب مواقع در کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری و غیره در آینده تاثیر مستقیم دارد. از مهم ترین دلایلی که باعث می شود خرید دستگاه کارکرده را برای تصفیه آب پیشنهاد ندهیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

عدم تناسب دستگاه به ویژگی های آب

یکی از گام های مهم و موثر در ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی، طراحی آنها بر اساس مشخصات و ویژگی های آب است. به عبارت دیگر، ابتدا طراح و سازنده دستگاه باید آب را به طور دقیق آنالیز و مشخصات کیفی و کمی آن را اندازه گیری کند. سپس بر همین اساس می توان نوع تجهیزات و قطعات داخلی و تعداد مراحل تصفیه را در دستگاه تعیین کرد.

 

علاوه براین، در هر یک از صنایع آب مورد نیاز ویژگی های خاصی باید داشته باشد. در برخی از صنایع مانند داروسازی آب باید خالص باشد و در تصفیه آب نساجی نیاز به خلوص بالای آب نیست. به همین دلیل طراحی باید سفارشی انجام شود تا بتوان راندمان و کارایی خوبی از دستگاه را دریافت کرد.

 

استاندارد نبودن ظرفیت دستگاه

یکی دیگر از موارد مهم در طراحی این دستگاه ها، ظرفیت آنها است. با توجه به تعداد ممبران های اختصاص یافته در داخل دستگاه و نوع پمپ ها سرعت تصفیه آب در آنها تفاوت دارد. به همین دلیل است که دستگاه تصفیه آب صنعتی از نظر ظرفیت تنوع بالایی دارد. اگر دستگاهی که خریداری می کنید ظرفیت کمتری نسبت به دبی آب ورودی داشته باشد، خروجی آن به اندازه مورد نیاز در شبانه روز نخواهد بود. عکس این مساله نیز وجود دارد. خرید دستگاه با ظرفیت بالا برای تصفیه مقدار کمی از آب در شبانه روز فقط هزینه صرف کردن است!

 

در خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی کارکرده با محدودیت بالایی از نظر ظرفیت در دستگاه مواجه خواهید بود. به همین دلیل ممکن است به جای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی 10 متر مکعب مجبور به پرداخت هزینه بیشتر برای خرید دستگاه با ظرفیت 50 مترمکعب شوید!

 

علاوه بر عدم تناسب ظرفیت دستگاه با دبی آب ورودی به آن، این دستگاه ها از نظر نوع قطعات داخلی نیز با محدودیت مواجه هستند. چون دستگاه قبلا طراحی و ساخته شده و قطعات داخلی از قبیل فیلتر شنی، فیلتر کربنی و ممبران و پمپ در آن تعبیه شده است. در خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی نو خریدار این فرصت را دارد تا نوع و برند قطعات داخلی را بر اساس میزان بودجه خود تعیین کند.

خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی 10 متر مکعب

عدم ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش

با توجه به قیمت بالای دستگاه تصفیه آب صنعتی، لازم است در زمان خرید خیالتان بابت کیفیت آن آسوده باشد. به همین دلیل سازنده باید برای محصول خود گارانتی ارائه دهد. این در حالیست که محصولات دست دوم و کارکرده این حوزه هیچ گارانتی و خدمات پس از فروشی ندارند. در نتیجه با خراب شدن دستگاه مجبور به پرداخت هزینه زیادی خواهید شد.

 

در زمان خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی کارکرده از سالم بودن قطعات داخلی و مدت زمانی که کارکرده اند مطلع نخواهید بود. به همین دلیل ممکن است بعد از مدت زمان کوتاه بعد از خرید قطعات آن خراب شوند و نیاز به تعمیر و تعویض داشته باشند. تولیدکننده تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب در زمان فروش محصولات خود از سالم بودن تمام قطعات داخلی اطمینان داشته و به دلیل طراحی استاندارد در نهایت گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه می دهد. متاسفانه این مزیت مهم در دستگاه های دست دوم تصفیه آب صنعتی وجود ندارد.

 

علاوه براین، بسیاری از دستگاه های تصفیه آب در زمان فروش با امکان ارتقاء ارائه می شوند. به طوریکه می توان در صورت نیاز نوع و تعداد ممبران ها و سایر قطعات داخلی را تغییر داد تا راندمان دستگاه بهبود پیدا کند. شرکت های سازنده چون دستگاه را با طراحی سفارشی تولید می کنند، این امکان را برای محصولات خود ارائه می دهند که یک مزیت مهم به شمار می رود. با تغییر قطعات داخلی می توان ظرفیت را بدون آسیب به سایر بخش های دستگاه افزایش داد.

 

هزینه زیاد نصب و راه اندازی

به عنوان یکی دیگر از معایب خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی کارکرده یا دست دوم می توان به هزینه های زیاد برای نصب و راه اندازی آنها اشاره کرد. بعد از خرید این دستگاه باید نصاب و افراد باتجربه در این حوزه راه اندازی را انجام دهند که دستمزد بالایی از شما درخواست می کنند. این در حالیست که اغلب شرکت های سازنده دستگاه تصفیه آب صنعتی نصب و راه اندازی را بدون دریافت هزینه انجام می دهند. علاوه براین، بعد از نصب و راه اندازی تمام تست های مورد نیاز را انجام داده و در نهایت گارانتی را ارائه می دهند.

 

در کنار معایب متعدد دستگاه های تصفیه آب صنعتی کارکرده، چند نقطه مثبت نیز دارند. یکی از مهم ترین مزایای این دستگاه ها، قیمت مناسب و ارزان تر آنها نسبت به مدل های نو است. علاوه براین، دستگاه های تصفیه آب صنعتی به صورت سفارشی طراحی و تولید می شوند. به همین دلیل طراحی و ساخت آنها زمان بر است که این ویژگی در دستگاه های کارکرده وجود ندارد.

 

جمع بندی

بر اساس آنچه در متن اشاره شد، به دلیل عدم طراحی سفارشی دستگاه های کارکرده متناسب با ویژگی های آب کارایی و راندمان ایده آلی و استانداردی را نمی توان از آنها انتظار داشت. یکی دیگر از معایب این تجهیزات، هزینه بالای نصب و راه اندازی آنها است که در مدل های نو بدون هزینه انجام می شود. علاوه براین، برای دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه نمی شود. قیمت ارزان و آماده بودن دستگاه از مهم ترین مزایای مدل های کارکرده دستگاه تصفیه آب کارکرده است که در برابر معایب آن قابل چشم پوشی خواهد بود.

جدیدترین مطالب