لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

3 دلیل اصلی سوختن و خرابی اینورتر یا درایو

مجموعه : رپورتاژ
3 دلیل اصلی سوختن و خرابی اینورتر یا درایو

اینورتر یا درایو چیست؟

معنی درایو یا اینورتر (Inverter) به‌م معنی با تجهیز یا دستگاهی است که بتوان با استفاده از آن جریان مستقیم یا DC را به جریان برق متناوب ACیا تبدیل کرد. در درایو یا اینورتر ها برق AC ، که برق با ولتاژ ۲۲۰ ولت و فرکانس برقی ۵۰ هرتز است، ابتدا به جریان برق DC تبدیل می‌شود؛ اما کاربرد اصلی درایو زمانی است که دوباره این جریان برق را به برق متناوب AC تبدیل کرد، اما با ولتاژ و فرکانس برق مورد نیاز دلخواه و خوب با کارکرد برقی استفاده کننده تبدیل می‌کند.

3 دلیل اصلی سوختن و خرابی اینورتر یا درایو

راز سوختن اینورتر

اگر چند نکته ساده رعایت گردد از سوختن اینورتر یا درایو جلوگیری می شود که راز سوختن اینورتر همین نکته ها می باشد. یکی از دلایل سوختن اینورتر نصب آن در موقعیت نامناسب می باشد که این موضوع در کارخانه های بسیاری مشاهده می گردد. اگر در محل نصب اینورتر تهویه هوا به خوبی صورت نگردد ، آن محیط مناسب نبوده و سبب آسیب جدی به درایو می شود.

 

لینک مشاهده انواع درایو اینوت

 

راز سوختن اینورتر

در دفترچه راهنمای نصب درایو نکاتی لحاظ شده است که این نکات مهم بوده و راز سوختن درایو در همین نکات ابتدایی درج شده در دفترچه راهنما می باشد. از دیگر مواردی که سبب آسیب جدی به اینورتر می شوند انتخاب تجهیز غلط ، درجه IP نامناسب و یا مونتاژ نادرست می باشد.

 

عوامل سوختن اینورتر

 

تهویه اینورتر

اولین جایی که سبب صدمه دیدن درایو می شود فن ها و سیستم تهویه می باشد. در صورت عدم رعایت اصول اولیه نصب و راه اندازی اینورتر ، درایو تا مرز سوختن پیش می رود.

 

مسیر خنک کاری اینورتر

به تدریج الیاف در مسیر جابه جایی جمع شده در لابه لای هیت سینک های خنک کاری گیر می کند که این امر سبب مسدود شدن تدریجی مسیر طبیعی جابه جایی هوا و خنک کاری درایو می گردد و در صورت ادامه یافتن این موضوع سبب سوختن اینورتر می شود.

 

لینک سایت وارد کننده درایو LS

 

فن های اینورتر

در صورت انتخاب نادرست مکان نصب و راه اندازی اینورتر و یا انتخاب مکانی که دارای آلودگی و یا گرد و غبار می باشد ، پس از گذشت مدت کوتاهی مسیر طبیعی جابه جایی هوای داخل درایو چینی دلتا مسدود می شود و در نهایت فن ها متوقف می گردند. متوقف شدن اینورتر سبب آسیب جدی به درایو می شود و در صورتی که تنظیمات مربوط به دمای بالا در اینورتر به صورت درست تنظیم نشده باشند ، راز سوم سوختن درایو مشخص می گردد.

 

نتیجه گیری

به طور خلاصه راز سوختن اینورتر به شرح زیر می باشد:

 

1. مطابق دفترچه راهنمای اینورتر آی پی مناسب برای تابلو و درایو خریداری شده انتخاب گردد.

2. جهت برقراری تهویه به صورت اصولی مکان مناسب انتخاب گردد.

3. پارامترهای اینورتر مطابق با شرایط محیطی تنظیم گردد.

4. فن ها و مسیر جا به جایی هوا در اینورتر به صورت مرتب و دوره ای سرویس و باد گرفته شود.

 

سایت اتوماسیون صنعتی

جدیدترین مطالب