راز موفقیت کسب و کارهای نوپا در ایران

راز موفقیت کسب و کارهای نوپا در ایران

در سال‌های آخیر به علت فیلترینگ، دسترسی کاربران ایرانی به بسیاری از اپلیکیشن‌های خارجی از بین رفته و این پلتفرم‌ها مسدود شده‌اند. در چنین شرایطی برنامه‌های داخلی باید تمام تلاش خود را بکنند تا با بالا بردن سطح کیفیت و ارائه خدمات بهتر مثل ارائه تخفیف بیشتر، کاربران را به خود جذب کنند. با توجه به رشد و گسترش اینترنت و ایجاد بستری مناسب برای فعالیت استارتاپ‌ها، امروزه شاهد پلتفرم‌های زیادیی هستیم که در زمینه‌های مختلف فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. روش‌های مختلفی برای کسب موفقیت در این راه وجود دارد و افراد زیادی در این مسیر پا گذاشته‌اند. در ادامه برخی از مهم‌ترین راه‌های کسب موفقیت برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید را بررسی خواهیم کرد. توجه به این موارد می‌تواند مسیر موفقیت را برای شما هموارتر کند.

استارتاپ

راه موفق شدن کسب‌وکارهای نوپا

در بازار امروزه، گروه‌های خدماتی متنوعی پا به عرصه گذاشته‌اند اما برای باقی ماندن در این بازار رقابتی و برای این که از رده خارج نشوند باید برخی اصول و قوانین را رعایت کنند. رعایت این موارد به یک استارتاپی که به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده کمک می‌کند تا بتواند روز به روز به تعداد مخاطبان و محبوبیت خود بیفزاید.

 

توجه به این توصیه‌ها باعث می‌شود در ابتدای کار توسط رقبای قدیمی و کاربلد حذف نشوید. در صورت رعایت این نکات و تلاش زیاد باید بگوییم آینده خوبی در انتظار استارتاپ‌هایی که ایده جدید دارند و نحوه کار آن‌ها تکراری نیست، خواهد بود. در ادامه نکات مهم در هنگام راه‌اندازی یک کسب‌وکار را بررسی خواهیم کرد.

 

برنامه‌ریزی دقیق

به صورت کلی می‌توان گفت برنامه‌ریزی به مجموعه‌ای از اقدامات گفته می‌شود که افراد پیش از انجام یک کار و در راستای افزایش کیفیت فعالیت مورد نظر انجام می‌دهند. در تمام مراحل زندگی، برنامه‌ریزی از اهمیت بالایی برخوردار است و باعث می‌شود زندگی شما نظم داشته باشد و کارهای شما با موفقیت انجام شود.

 

برنامه‌ریزی از هدر رفتن تایم‌های اضافی جلوگیری می‌کند و زمان ذخیره شده را می‌توانید جهت ارتقای استارتاپ خود به کار ببرید. برنامه‌ریزی کوتاه مدت و بلند مدت دو حالت متداول برنامه‌ریزی هستند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، باید قبل از شروع به فعالیت، برای هر دو دسته تصمیماتی گرفته شود.

استارتاپ

هدف‌گذاری کوتاه مدت

یک استارتاپ قبل از شروع به فعالیت باید در مورد کالاها و خدماتی که قصد دارد در یک سال اول به مشتری خود عرضه کند، برنامه‌ریزی کرده باشد. میزان بودجه‌ای که در این یک سال می‌تواند صرف استارتاپ خود کند، مسیری که قرار است طی کند و… نیز باید تعیین شوند.

 

هدف‌گذاری بلند مدت

در برنامه‌ریزی‌های بلند مدت، معمولا باید جایگاهی که یک استارتاپ قصد دارد در سال‌های دورتر به آن برسد مشخص شود. علاوه‌بر ایده، باید روش‌هایی که می‌تواند راه را برای پیشرفت هموار کند نیز مشخص شود. توصیه می‌شود این هدف‌گذاری‌ها کاملا واقع‌گرایانه و نرمال باشد همچنین باید بدانید که برای رسیدن به این هدف‌ها باید سخت تلاش شود و تنها برنامه‌ریزی کافی نیست.

 

برنامه‌ریزی بلند مدت باعث می‌شود یک مجموعه برای ارتقاء سطح خود امید داشته باشد و بداند با تلاش‌‌ها و تحمل سختی‌ها قرار است در نهایت چه جایگاهی نصیبش شود.

 

تقسیم وظیفه

معمولا در سال‌های اول فعالیت از افراد زیادی برای راه‌اندازی استارتاپ استفاده نمی‌شود. البته این مورد به میزان بودجه اولیه و نوع کسب‌وکار هم بستگی دارد. به همین علت، در ابتدای کار شاید برای هر فرد کارهای زیادی در نظر گرفته شود اما با گذشت زمان تقسیم وظایف و افزایش تعداد نیروی کار به رشد مجموعه شما بسیار کمک خواهد کرد.

 

تقسیم وظیفه باعث می‌شود هر فرد به صورت کاملا اختصاصی در حیطه دانش خود فعالیت کند. در نتیجه روز به روز به کیفیت خدمات‌دهی مجموعه افزوده خواهد شد.

 

توجه به بازاریابی

برای رشد و رقابت با سایر کسب‌وکارها، بازاریابی اهمیت زیادی دارد. از دیدگاه علمی، بازاریابی به ایجاد مشتری وفادار و ثابت منجر می‌شود و در نهایت میزان سود شما از فروش یا ارائه خدمات افزایش خواهد یافت. فروش محصولات یک کار کوتاه مدت است اما بازاریابی یک کار بلند مدت به شما می‌رود که هدف آن افزایش سوددهی نهایی است.

 

بازاریابی یک کار هوشمندانه است که نیاز به علم و آگاهی زیادی دارد. اگر استارتاپ‌ها بازاریابی خوب و قوی را در برنامه کاری خود قرار دهند، قطعا در دراز مدت، رشد بسیار زیادی خواهند داشت. در ادامه دو روش بازاریابی را به شما معرفی خواهیم کرد که بر اساس نیاز خود می‌توانید بهترین روش را انتخاب کنید.

 

بازاریابی سنتی

هنوز هم در سطح شهر بیلبورد تبلیغاتی وجود دارد. برای بسیاری از کاربران نیز هر روز پیامک‌های تبلیغاتی بسیاری فرستاده می‌شود. حتی گاهی پیش می‌آید اپراتورهایی به صورت تلفنی با افراد تماس بگیرند و محصولی را تبلیغ کنند. پخش تراکت، تبلیغ در روزنامه‌ها و مجلات، آگهی‌های بازرگانی در تلویزیون و رادیو، تبلیغ در قطار مترو، اتوبوس و… نمونه‌هایی از بازاریابی سنتی هستند.

 

این مدل تبلیغات نیازمند هزینه بیشتری خواهد بود. برای مثال تصور کنید کسب‌وکاری قصد داشته باشد از طریق بیلبورد، محصول خود را تبلیغ کند. برای اینکه تمام مردم شهر آن‌ را ببینند، باید در مناطق و خیابان‌های مختلف شهر، این بیلبورد را نصب کنند. با این که این کار هزینه بالایی دارد، اما در نهایت نیز مردم یک منطقه آن را مشاهده می‌کنند و پوشش دهی 31 استان و هزاران شهر و حتی کشور دور از ذهن است.

بازاریابی ستنی و بازایابی دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ

روش دیگری از بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ است که تمام تمرکز خود را روی بازاریابی به شکل اینترنتی قرار داده است. نمی‌توان گفت بازاریابی سنتی از بین رفته، خیر هنوز هم از روش‌های معرفی شده برای رشد کسب‌وکار استفاده می‌شود اما با گذشت زمان دیجیتال مارکتینگ بخش عمده‌ای از تبلیغات را به خود اختصاص خواهد داد.

 

تبلیغات در فضاهای مجازی و وب‌سایت‌های پرطرفدار یکی از راه‌های اصلی دیجیتال مارکتینگ است. توجه به قوانین سئو، تولید محتوا و… نیز از دیگر راه‌هایی است که باعث می‌شود در کسری از ثانیه افراد زیادی کسب‌وکار شما را مشاهده و در صورت تمایل آن را دنبال کنند.

 

استفاده از روش‌های مختلف برای جذب مشتری

روش‌های مختلفی برای جذب مشتریان وجود دارد که به کسب‌وکارهای نوپا پیشنهاد می‌شود برای جذب مشتری و موفق شدن در بازار رقابتی، حتما از این روش‌ها استفاده کنند. هرچقدر بتوانید در ابتدای کار خود، کسب‌وکار خود را جذاب‌تر معرفی کنید و خدمات بیشتری را به کاربران ارائه دهید، قطعا رشد بهتری خواهید داشت. برخی از این روش‌ها را در ادامه بررسی می‌کنیم.

 

ارائه کد تخفیف

خرید به همراه تخفیف همواره برای مشتریان جذاب است. بسیاری از استارتاپ‌ها تخفیف‌هایی مثل کد تخفیف ویژه اولین ثبت سفارش را برای کاربران خود در نظر می‌گیرند. ارائه این کد باعث می‌شود افرادی که تابه‌حال از خدمات یک مجموعه استفاده نکرده‌اند، نسبت به استفاده از آن ترغیب شوند.

 

ارائه کد تخفیف تنها مختص به استارتاپ‌های نوپا نیست. کسب‌وکارهای موفق مثل اسنپ، دیجی کالا و… نیز با این که توانسته‌اند در دسته پلتفرم‌های محبوب و پرطرفدار قرار بگیرند اما همچنان با ارائه این سبک از کدهای تخفیف و برگزار کردن مسابقات و جشنواره‌های مختلف، سعی در افزایش مشتریان خود دارند.

تخفیف

حفظ کیفیت در کنار قیمت مناسب

یکی از مواردی که باعث می‌شود یک مشتری معمولی به یک مشتری ثابت و وفادار تبدیل شود، ارائه کیفیت خوب و مناسب است. هرچقدر یک مجموعه بتواند در کنار قیمت مناسب و منصفانه، کیفیت بهتری ارائه دهد، قطعا مشتریان بیشتری را به خود جذب می‌کند.

 

اگر می‌خواهید مجموعه شما رشد بسیاری داشته باشد و در زمان کوتاهی بتواند به سود و فروش بالایی برسد، سعی کنید کیفیت محصولات یا خدمات خود را افزایش دهید.

 

تعامل با مشتریان

وقتی استارتاپ‌ها فعالیت خود را آغاز می‌کنند، تنها راه ارتباطشان با مشتریان، از طریق چت، ایمیل و یا نهایتا تماس تلفنی خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم در ابتدای کار از یک تیم پشتیبانی صبور استفاده کنید و با گذشت زمان به تعداد این افراد بیفزایید. گفت‌وگوی مناسب با مشتریان، پاسخ دادن به تمام سوالات و ابهامات آن‌ها، شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات آن‌ها قطعا در افزایش رضایت مشتریان و رشد کسب‌وکار شما موثر خواهد بود.

 

مثال‌هایی از کسب‌وکارهای موفق در ایران

در سال‌های اخیر با توجه به این که اینترنت رشد خوبی داشته و بستری مناسبی برای فعالیت کسب‌وکارها مهیا شده، شاهد تنوع زیاد استارتاپ‌ها هستیم. بسیاری از آن‌ها توانسته‌اند با رعایت نکاتی که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، در مدت زمان کوتاهی به یکی از استارتاپ‌های موفق تبدیل شوند. در ادامه ویژگی برخی از نمونه‌های موفق را بررسی خواهیم کرد.

 

اسنپ

ایده راه‌اندازی این مجموعه از شرکت بزرگ تاکسیرانی که سال 2010 در دنیا معروف شد، در ذهن مدیران آن شکل گرفت. در سال 1393 یکی از دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد، توانست اولین پلتفرم تاکسیرانی آنلاین را در ایران راه‌اندازی کند. شاید در ابتدا مردم به این مجموعه اعتماد نکردند و از روش‌های سنتی و قدیمی برای درخواست خودرو استفاده می‌کردند، اما در مدت زمان کوتاهی اسنپ توانست نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند.

 

بازاریابی مناسب

اسنپ از همان ابتدا بازاریابی قوی و هوشمند را در برنامه کار خود قرار داد. این مجموعه برای افزایش کاربران خود، هم از بازاریابی سنتی و هم از بازاریابی هوشمند (دیجیتال مارکتینگ) استفاده کرد. استمرار این تبلیغات، باعث شد در کوتاه‌ترین زمان، افراد زیادی به استفاده از آن ترغیب شوند و روش‌های قدیمی درخواست خودرو را کنار بگذارند.

اسنپ

قیمت مناسب

اسنپ برای جذب مشتریان خود، برای تمام سفرهای خود مناسب‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین هزینه را دریافت می‌کرد. این منصفانه بودن قیمت به‌ گونه‌ای بود که اگر شما قیمتی که اسنپ در نظر گرفته بود را با قیمت پیشنهادی آژانس‌های موجود در سطح شهر مقایسه می‌کردید، متوجه تفاوت این قیمت می‌شدید.

 

قطعا امروزه با افزایش متقاضیان این مجموعه و با توجه به افزایش هزینه بنزین، قیمت خودرو و… اسنپ نیز هزینه‌های دریافتی خود را افزایش داده است. به هر حال برای شروع کار و موفق شدن در این راه، قیمت پایین در کنار کیفیت عالی بسیار موثر است.

 

تپسی

با اینکه تپسی بعد از اسنپ فعالیت خود را شروع کرد و افراد زیادی تا آن زمان برنامه اسنپ را نصب و از آن استفاده کرده بودند، اما این پلتفرم نیز توانست در کوتاه مدت، کاربران زیادی را به خود جذب کند. تعداد بالای شهرهای تحت پوشش از عواملی است که باعث شده افراد زیادی به استفاده از تپسی برای درخواست آنلاین خودرو در سفرهای درون شهری روی آورند.

تپسی

درآمد عالی برای رانندگان

تپسی تمام تلاش خود را کرده تا به سود رانندگان کار کند و سفیران از درآمد خود راضی باشند. شاید فکر کنید در جهت تحقق این امر، تپسی هزینه سفرهای خود را بسیار بالا و گران محاسبه می‌کند اما این‌طور نیست. این مجموعه جهت رضایت هر دو طرف (مسافر و راننده) میزان کمیسیون دریافتی خود از هر سفر را کمی کاهش داده است. به همین علت رانندگان از درآمد خود راضی‌تر و مسافران نیز با پرداخت هزینه کمتر، از سفر خود رضایت کافی را دارند.

 

کیفیت سفر

کیفیت و امنیت سفر در سرویس‌های اینترنتی بسیار حائز اهمیت است. به همین علت تپسی از شما می‌خواهد در انتهای سفر به سفیر خود امتیاز دهید. اگر امتیازی که برای سفر خود در نظر گرفته‌اید کم باشد، از شما می‌خواهد در راستای بهتر شدن کیفیت سفر، مشکل پیش آمده را توضیح دهید. مسیریابی اشتباه، سیگار کشیدن در ماشین، روشن نکردن کولر در تابستان، رفتار محترمانه و… همه مواردی است که می‌توانید در صورت عدم رضایت، به پشتیبانان تپسی گزارش دهید.

 

علاوه‌بر این تپسی قسمتی را تحت عنوان امنیت سفر برای شما در نظر گرفته که با کلیک روی این گزینه می‌توانید عدم امنیت را به تپسی گزارش دهید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به شما کمک کنند. لازم است توضیح دهیم که تپسی تمام تلاش خود را می‌کند تا در هنگام استخدام راننده، نهایت دقت را به کار گیرد و افرادی مطمئن را به عنوان سفیر استخدام می‌کند.

 

الوپیک

از میان استارتاپ‌های موفق در ایران، الوپیک توانست در کوتاه‌ترین زمان ممکن به رشد و سوددهی برسد. این مجموعه سال 1395 فعالیت خود را آغاز کرد. یکی از دلایل رشد سریع این مجموعه سابقه درخشان موسس آن است. این فرد سال‌ها قبل از تاسیس الوپیک، سرویس اینترنتی دیگری را در لندن تاسیس کرده بود که به عنوان یکی از سرویس‌های پرطرفدار در لندن شناخته میشد.

الوپیک

قیمت مناسب

از دلایلی که می‌توان گفت در موفقیت این مجموعه موثر بوده، قیمت مناسبی است که برای پیک‌های خود در نظر گرفته است. شما می‌توانید با ارزان‌ترین هزینه ممکن، محصولات مورد نظر خود را در سطح شهر جابه‌جا کنید.

 

بالا بردن تعداد سفیرها

در برخی اپلیکیشن‌ها، برای دریافت پیک باید مدت زیادی منتظر بمانید اما در الوپیک به دلیل تعداد نیروی کار زیادی که دارد، میزان این انتظار کاهش می‌یابد. انتظار کم باعث افزایش رضایت کاربران می‌شود و آن‌ها می‌توانند در کمترین زمان ممکن بسته خود را جابه‌جا کنند.

 

اسنپ اکسپرس

بعد از مشاهده میزان استقبال مردم از پلتفرم اسنپ، این مجموعه تصمیم گرفت کسب‌وکار خود را گسترش دهد. در واقع می‌توان گفت اسنپ اکسپرس در دسته اهداف بلند مدت اسنپ قرار داشت که با توسعه کسب‌وکار خود بتواند زیرمجموعه‌های خود را نیز گسترش دهد. اسنپ اکسپرس به منظور ارسال سریع سفارشات به ویژه سفارشات سوپرمارکتی، قنادی، شیرینی فروشی و سفارش‌هایی از این قبیل راه‌اندازی شد.

اسنپ اکسپرس

تخفیف‌های هیجان‌انگیز

با اینکه امروزه اسنپ اکسپرس مشتریان زیادی دارد و کاربران زیادی را به خود جذب کرده اما باز هم برای فروش بیشتر و افزایش رضایت مشتریان، تخفیف‌های متنوعی روی محصولات خود ارائه می‌دهد. برای دریافت تمام کدهای تخفیف فعال این مجموعه کافیست به وب‌سایت یا اپلیکیشن موپُن مراجعه کنید.

 

موپُن (www.mopon.ir) یکی از مجموعه‌هایی است که سال‌هاست در راستای جمع‌آوری و ارائه کدهای تخفیف فروشگاه‌های مختلف فعالیت می‌کند. با توجه به سفارشات خود بهترین کد تخفیف را انتخاب کنید و با کپی کردن کد و وارد کردن آن در کادر مشخص شده در انتهای خریدتان، می‌توانید هزینه کمتری بایت سفارش محصول خود پرداخت کنید.

 

بازاریابی مناسب

به منظور شناخت بیشتر این مجموعه توسط مردم، اسنپ اکسپرس بازاریابی هوشمند و سنتی را در پیش گرفته است البته باید بگوییم میزان تبلیغات این مجموعه بیشتر به شکل هوشمند است. حضور در وب‌سایت‌های مختلف، توجه به نکات سئو و… از کارهایی است که این مجموعه در راستای رشد کسب‌وکار خود انجام می‌دهد.

 

برنامه‌ریزی مناسب

همان‌طور که گفتیم اسنپ اکسپرس حاصل برنامه‌ریزی بلند مدت اسنپ بود اما خود این مجموعه نیز در راستای ارتقا و پیشرفت، برنامه‌ریز‌ی‌های متعددی انجام داده است. برای مثال در ابتدا که این مجموعه راه‌اندازی شد، قرار بود فقط محصولات سوپرمارکتی در آن قرار داشته باشد. با گذشت زمان و مشاهده استقبال مردم برای دریافت سفارشات خود زیر 30 دقیقه، این مجموعه به دسته‌بندی‌های خود قنادی، کافه، بستنی، نانوایی و… را نیز اضافه کرد. این مورد در افزایش تعداد مشتریان اسنپ اکسپرس و سود بیشتر آن بسیار موثر بود.

 

فیدیبو

فیدیبو از سال 1397 و به منظور ارائه یک کتابخانه بزرگ و جامع، راه‌اندازی شد. شما با مراجعه به فیدیبو می‌توانید به کتاب‌های معروف، جدید و محبوب دسترسی داشته باشید. در واقع ایده فیدیبو از چند پلتفرم مشابه خارجی گرفته شده اما در آن پلتفرم‌ها همه کتاب‌ها با زبان فارسی وجود نداشت و نمی‌توان گفت مجموعه‌ای کامل برای ایرانیان بوده است.

فیدیبو

توجه به مشتریان

فیدیبو تمام تلاش خود را کرده تا حالت‌های مختلفی را به کاربران ارائه دهد تا هرکس هرطور که دوست دارد از آن استفاده کند. برای مثال امکان تغییر رنگ صفحه، تغییر اندازه و نوع فونت نوشته‌ها، امکان حاشیه‌نویسی، امکان نشانه‌گذاری و… از جمله امکاناتی است که باعث شده کاربران حس راحتی داشته باشند.

 

کتابخانه بزرگ و مجهز

می‌توان گفت فیدیبو تقریبا 50 هزار کتاب و مجله را در پوشش داده و شما با مراجعه به آن می‌توانید کتاب یا مجله مورد نظر خود را جست‌وجو کنید. استفاده از صدای گویندگان مختلف برای کتب صوتی نیز در افزایش محبوبیت این مجموعه بی‌تاثیر نبود.

 

تخفیف متنوع

فیدی پلاس یکی از گزینه‌های فیدیبو است که با خرید اشتراک می‌توانید در آن عضو شوید. این گزینه یک خرید اقتصادی است که با پرداخت هزینه کمتر، در مدت زمان اشتراک، می‌توانید به تمام کتاب‌های موجود در این مجموعه دسترسی داشته باشید.

دیجی کالا

دیجی کالا از سال 1385 فعالیت خود را آغاز کرد. در برنامه‌ریزی اولیه و کوتاه مدت این مجموعه، قرار بود تمام تجهیزات و وسایل الکترونیک (دوربین، گوشی، لپتاپ و…) در این مجموعه عرضه شود. هدف اصلی دیجی کالا ایجاد پلتفرمی برای مقایسه راحت محصولات مختلف بود. در سال‌های اول فعالیت، مدیران این مجموعه به هدف خود رسیدند و توانستند فضایی بی‌نظیر را برای خرید محصولات الکترونیک مهیا کنند.

 

توجه به برنامه‌ریزی

دیجی کالا در همان ابتدای شروع به کار، در برنامه‌ریزی بلند مدت خود، افزودن کالاهای غیر دیجیتال به مجموعه را نیز در میان اهداف خود قرار داد. امروزه این مجموعه توانسته با تلاش و کوشش مستمری که داشت، به این هدف خود برسد و شما با مراجعه به اپلیکیشن یا وب‌سایت دیجی کالا می‌توانید طیف گسترده‌ای از محصولات را مشاهده کنید.

 

ارائه کیفیت مناسب

قبل از ثبت سفارش محصولات مورد نظر خود، پیشنهاد می‌کنیم نظرات کاربرانی که از آن محصول استفاده کرده‌اند را مطالعه کنید. با مطالعه این نظرات متوجه می‌شویم که دیجی کالا تمام تلاش خود را در راستای ارائه محصولاتی با کیفیت عالی و در عین حال با قیمت مناسب به کار گرفته است.

تخفیف دیجی کالا

تعامل با مشتریان

تیم پشتیبانی دیجی کالا، از یک کادر صبور و باحوصله تشکیل شده و افراد می‌توانند جهت رفع مشکلات خود با پشتیبانی این مجموعه ارتباط برقرار کنند. امکان مشاوره گرفتن از کارشناسان دیجی کالا قبل از خرید از دیگر مزایای این مجموعه است که در توسعه آن نقش موثری داشته و باعث شده روز به روز به تعداد کاربران آن افزوده شود.

 

نوشتن مشخصات فنی و ظاهری تمام محصولات، ضمانت کالاها، تنوع محصولات، ارسال در بازه زمانی خواسته شده توسط مشتری و… همگی مواردی است که در رشد این مجموعه نقش بسزایی داشته است.

 

جمع‌بندی

اگر قصد دارید کسب‌وکار خود را به صورت اینترنتی راه‌اندازی کنید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از آن با متخصصانی در این حوزه مشورت کنید. صبر و پشتکار یکی از مهم‌ترین و موثرترین روش‌ها در به ثمر نشستن کار شماست. سعی کنید ایده جدید و جذاب داشته باشید تا کاربران ایرانی به استفاده از پلتفرم ترغیب شوند. روش‌هایی که پیش‌تر اشاره کردیم همگی در رشد و ترقی استارتاپ شما بسیار تاثیرگذار هستند. سعی کردیم در این مقاله به چند مورد از محبوب‌ترین و موفق‌ترین استارتاپ‌هایی که در مدت کوتاهی توانستند به سوددهی برسند را به شما معرفی کنیم. با خواندن ویژگی‌های مثبت این برنامه‌ها، می‌توانید با خواسته جامعه بیشتر آشنا شوید و در نتیجه آزمون و خطای کمتری در این راه داشته باشید.

جدیدترین مطالب