رفع بوی بد آبسردکن و مخزن آن

رفع بوی بد آبسردکن و مخزن آن

عوض شدن طعم و بوی آب نشان دهنده وجود ناخالصی در آن می‌باشد و می‌تواند زمینه ساز انواع بیماری‌های گوارشی و عفونی شود.

 

در این مقاله علل بوی بد آبسردکن را بررسی خواهیم کرد و شما را با راهکارهای عملی و مطمئن رفع بوی بد آبسردکن آشنا خواهیم نمود پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

علل بوجود آمدن بوی بد آبسردکن و مخزن آن

نوشیدن آب با طعم و بوی نامطبوع بسیار ناخوشایند و آزار دهنده است و بسیار مهم است که بتوانیم منشاء آن را پیدا کنیم تا بتوانیم آن را رفع کنیم.

 

در این بخش به معرفی و توضیح علل این بوهای نامطبوع خواهیم پرداخت:

 

• تمیز نبودن مخزن آبسردکن

• استفاده از آب ناسالم

• استفاده نکردن طولانی مدت از آبسردکن

• جرم گرفتگی و رسوب در لوله ها و مجاری آب

• فیلترهای نامناسب

 

تمیز نبودن مخزن آب

از اصلی ترین دلایل بوی بد آبسردکن کثیف بودن مخزن آب می باشد. مخزن آبسردکن جایی است که ممکن است آب تا روزها داخل آن بماند و هرگونه آلودگی می تواند بوی بد و انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها را به آب انتقال دهد پس بهتر است به صورت دوره ای و منظم شستشو و ضدعفونی گردد.

 

این کار با از بین بردن باکتری‌ها و قارچ‌ها علاوه بر رفع بوی بد آبسردکن از ابتلا به بیماری‌های عفونی و گوارشی نیز جلوگیری می کند.

 

استفاده از آب ناسالم

آب ناسالم خود منشاء اصلی بوهای نامطبوع و ناخوشایند می باشد و استفاده از آن در آبسردکن، باعث جرم گرفتگی و رسوب سریع تر مخزن و لوله ها شده و بوی بد را تشدید می نماید.

 

استفاده نکردن طولانی مدت از آبسردکن

زمانی که قصد دارید به مدت طولانی از آبسردکن استفاده نکنید بهتر است آب مخزن آن را خالی نمایید. چرا که راکد ماندن طولانی مدت آب باعث رشد باکتری ها و قارچ‌ها می شود که دلیل اصلی ایجاد بوی نامطبوع و طعم بد آن است.

 

جرم گرفتگی و رسوب در لوله ها و مجاری آب

ممکن است بعد از استفاده طولانی مدت از آبسرد کن به علت وجود آهک و املاح سنگین در آب، لوله ها و مجاری آب دچار رسوب گرفتگی شوند.

 

رسوب و جرم گرفتگی لوله ها و مجاری آب نیز می تواند دلیل بوی بد و نامطبوع آبسردکن باشد.

 

فیلترهای نامناسب

اگر آبسردکن شما دارای فیلتر باشد، حتما باید نسبت به تعویض به موقع آن اقدام نمایید. فیلترهای آبسردکن معمولا در بازه های 6 ماهه باید تعویض شوند، عدم تعویض فیلترها و یا استفاده از فیلترهای نامناسب نیز می تواند یکی از علل بوی بد آبسردکن باشد.

 

برای خرید و مشاهده انواع آبسردکن استیل اینجا کلیک کنید.

 

راهکارهای عملی برای از بین بردن بوی بد آبسرد کن

در این بخش راهکارهای عملی رفع بوی بد و نامطبوع آبسردکن را معرفی نموده و در ادامه مراحل انجام هر کدام را به شما آموزش خواهیم داد.

 

• نظافت و ضدعفونی مخزن آبسردکن

• استفاده از آب سالم و بهداشتی

• جرمگیری و رسوب زدایی لوله ها و مجاری آب

• تعویض فیلترها

 

نظافت و ضدعفونی مخزن آبسردکن

اگر منشاء بوی بد آبسردکن مخزن آب باشد باید نسبت به شستن و ضدعفونی کردن آن اقدام نماید. برای این کار می تواند از محلول‌های ضدعفونی شیمیایی و یا از مواد طبیعی مانند جوش شیرین و سرکه استفاده نمایید.

 

شستن مخزن آبسرد کن

قبل از ضد عفونی ابتدا باید مخزن آبسردکن را با استفاده از مایع ظرفشویی و آب کامل بشویید برای شستن داخل مخزن می توانید از فرچه های مخصوص این کار استفاده نمایید این فرچه ها دارای یک پارچه نمدی متصل به میله بلند است که به راحتی می‌توانید داخل مخزن را بشویید.

 

ضدعفونی با سرکه

برای ضد عفونی با سرکه کافی است مخزن را با محلول سرکه و آب پر نماید و تا نیم ساعت کناری بگذارید تا محلول داخل مخزن را به خوبی ضدعفونی نماید.

 

پس از اتمام زمان مقرر محلول داخل مخزن را خالی نمایید و با آب خوب بشویید برای رفع بود سرکه کافی است چند بار مخزن را از آب پر و خالی نمایید.

 

ضد عفونی با جوش شیرین

جوش شیرین یک ضدعفونی کننده و جاذب رطوبت قوی است که به راحتی می تواند بوی نامطبوع مخزن آبسرد کن را از بین ببرد.

 

برای این کار کافی است مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کرده (3 قاشق چای خوری به ازای هر لیتر) و داخل مخزن بریزید و خوب تکان دهید تا تمام قسمت های مخزن آغشته به محلول جوش شیرین شود. سپس اجازه دهید تا بیست دقیقه به همان حالت بماند.

 

بعد از 20 دقیقه می توانید نسبت به تخلیه محلول جوش شیرین اقدام نمایید. بعد از تخلیه محلول بهتر است چند بار مخزن را با آب پر و خالی نمایید.

 

استفاده از آب سالم و تصفیه شده

بهتر است از آب سالم و بهداشتی برای آبسردکن استفاده نمایید و اگر مصرف شما کم است بهتر است مخزن را به طور کامل از آب پر ننمایید. به مقداری آب در داخل مخزن بریزید که تا دو سه روز آینده مصرف شود.

 

جرمگیری و رسوب زدایی لوله ها و مجاری آب

به علت وجود املاح و مواد معدنی ممکن است بعد از مدتی لوله ها و مجاری آب دچار رسوب شوند.

 

برای رفع رسوب و جرم گیری می توانید یک چهارم مخزن را از آب پر نموده و به مقدار یک استکان مایع سفید کننده به آن اضافه نمایید و خوب تکان دهید تا کاملا در آب حل شود.

 

سپس با جایگذاری مخزن آب، شیر خروجی را باز نمایید تا محلول سفید کننده با عبور از مجاری و لوله ها نسبت به جرمگیری و رسوب زدایی آنها اقدام نماید. این کار را می‌توانید  به صورت دوره ای انجام دهید.

 

پس از خارج شدن کامل محلول، مخزن را خوب بشویید و سپس با آب پر کرده و جایگذاری نمایید و شیر خروجی را باز کنید تا محلول باقی مانده در لوله ها شسته شود و اثری از آن باقی نماند.

 

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی عوامل ایجاد کننده بوی نامطبوع در آبسرد کن پرداختیم و راهکارهایی جهت رفع این بوهای نامطبوع ارائه دادیم.

 

با انجام چند راهکار ساده علاوه بر رفع بوی بد و نامطبوع آبسردکن می‌توانید از بیماریهای عفونی و انگلی که در اثر نوشیدن آب آلوده بوجود می‌آید نیز جلوگیری نمایید.

جدیدترین مطالب