رمان جام‌ِ جهانی در جوادیه و رویایی که واقعی شد

رمان جام‌ِ جهانی در جوادیه و رویایی که واقعی شد

داستان جام جهانی در جوادیه ماجرای سیاوش پسری از محله جوادیه تهران است که به همراه دوستانش در پی پیدا کردن زمینی مناسب برای فوتبال هستند اما حضور پسر بچه‌ کانادایی به اسم الکس ماجراهای جدید و عجیبی را رقم می‌زند.

 

الکس که پسر سفیر کاناداست در اتفاقی با سیاوش آشنا می‌شود و قرار می‌شود که سیاوش که به تازگی از موسسه زبان با نمره عالی فارغ‌التحصیل شده به او فارسی یاد دهد، کم‌کم رابطه دوستانه آن‌ها بیش‌تر می‌شود و الکس از جریان مسابقات فوتبال و بازی‌های بچه‌های محله جوادیه آگاه می‌شود. اینجاست که ایده‌ای به ذهن الکس هیکارد می‌رسد، او به سیاوش پیشنهاد می‌دهد مسابقه‌ای بین بچه‌های جوادیه و فرزندان کانادایی‌های مقیم ایران برگزار شود.

 

اما این تمام ماجرا نیست! با جمع شدن تیم پسرهای کانادایی کم‌کم پای بچه‌های دیگر سفرا و تابعین کشورهای برزیل، اسپانیا، ایتالیا و سایر کشورها نیز به جوادیه باز می‌شود، در کنار همین اتفاقات دو تیم دیگر شامل تیمِ بچه‌های کارگران افغانستانی محله و تیم منتخب عرب‌های ساکن در منطقه شکل می‌گیرد و بازی‌های کوچک محلی تبدیل به جامِ جهانی‌ در جوادیه می‌شود.

 

داوود امیریان نویسنده کرمانیِ رمانِ جام جهانی در جوادیه، یکی از نویسندگان خوش‌ذوق و قریحه نوجوانان است که با 45 کتاب تاکنون توانسته جوایز بسیاری را نیز کسب کرده و طرفداران زیادی میانِ نوجوانان و البته بزرگسالان داشته باشد. درست است که اکثر کتاب‌های امیریان در رده رمان‌های نوجوان تقسیم می‌شود اما می‌توان گفت آثار او محدود به یک گروه سنی خاص نیست و توانایی‌اش در خلق و آفرینش قصه‌هایی گیرا و جذاب توانسته تاثیر بسیار مطلوبی روی تمام مخاطبان داشته باشد.

 

از دیگر آثار موفق امیریان می‌توان به «فرزندان ایرانیم»، «دوستان خداحافظی نمی‌کنند»، «داستان بهنام»، «گردان قاطرچی‌ها» و «تولد یک پروانه» اشاره کرد. همانطور که گفتیم امیریان نویسنده پرکاری است و در کنار نوشتن رمان دستی در فیلم‌نامه‌نویسی نیز دارد که از جمله فیلم‌نامه‌های او که به مرحله نمایش رسیده‌اند می‌توان به «آخرین نبرد» ساخته حمید بهمنی اشاره کرد.

 

دلایل محبوبیت رمان جام‌جهانی در جوادیه چیست؟

احتمالا کمتر کسی است که در ایران کارتن فوتبالیست‌ها را ندیده باشد و آن را دوست نداشته باشد! رمان جام جهانی در جوادیه به نوعی یادآور همان فضای کارتون فوتبالیست‌هاست. داستانِ پسربچه‌های عاشق فوتبالی که به دلیل محرومیت‌های منطقه‌ای و اجتماعی امکان بازی کردن در زمین‌های بزرگ و استاندارد را ندارند اما به دلیل ِ استعدادهای فردی و عشق‌شان به فوتبال موفق می‌شوند رویایی نشدنی را به واقعیت تبدیل کنند.

 

داستان جام جهانی در جوادیه برای اکثر بچه‌های ایرانی داستانی آشناست. برای همه کسانی که در کودکی‌شان آرزو داشته‌اند ستاره فوتبال باشند و روزی جام‌ِ جهانی را بالای سر ببرند.

 

امیریان در این رمان با شخصیت‌پردازی قوی و جزئی‌پردازی‌های جذابش موفق شده خواننده را در دل ماجرا و روایت خود ببرد.

 

هدف رمان ِ جام جهانی در جوادیه اشاعه فرهنگِ صلح و دوستی بین ملت‌هاست، فرهنگی که از طریق نوجوانان و در دنیای ساده و بچه‌گانه آن‌ها محقق می‌شود. دنیایی که در آن بازی‌های سیاسی اهمیتی ندارد و این عشق و علاقه بین آدمهاست که تعیین کننده است.

 

جام جهانی در جوادیه داستانی شلوغ، پر از شخصیت، پرجنب و جوش و با ریتمی بالا و پرهیجان است. در طی مسیر این رمان حضور شخصیت‌های مختلف و خرده داستان‌ها، نقاط عطفی را تعریف کرده است که از هر خواننده‌ای از خوانندش لذت می‌برد.

 

برای خواندن این رمان لازم نیست حتما عاشقِ سینه‌چاک فوتبال باشید، همین که از هیجان و اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی لذت ببرید کافی است تا جام‌ِ جهانی در جوادیه را دوست داشته باشید.

 

اگر شما هم علاقه‌مند به خواندن این رمان جذاب و پرکشش هستید می‌توانید نسخه الکترونیک کتاب جام جهانی در جوادیه را از سایت فیدیبو دریافت کنید.

رمان جام‌ِ جهانی در جوادیه و رویایی که واقعی شد

جدیدترین مطالب