روش های تمیز کردن انواع لکه از روی فرش

روش های تمیز کردن انواع لکه از روی فرش

در این مطلب در مورد روش های پاک کردن انواع مختلف لکه چای  یا جوهر و یا خون از روی فرش بدون کوچکترین اسیب رسیدن به فرش در کوتاه ترین زمان ممکن خواهیم پرداخت.

 

اهمیت نظافت فرش ها

فرش ها یکی از مهم ترین وسایل در منزل هر ایرانی به شمار می رود و توجه به نظافت و پاکیزگی آن امری مهم تلقی خواهد شد.  فرش ها نقش بسیار مهمی در جلوه و زیبایی منازل شما خواهند داشت و چهارچوبی مناسب برای قرارگیری سایر وسایل خانه را به وجود خواهند آورد.

 

در حال حاضر استفاده از انواع فرش های ماشینی یا دستبافت و حتی ابریشمی و غیره در هر منزلی به چشم می خورد که هر کدام از این فرش ها با گذشت زمان نیاز به شست شو خواهند داشت حتی اگر شما برای مدت طولانی فرش خود را در مکانی بدون استفاده قرار دهید با گذشت زمان آلودگی های زیادی در آن به وجود خواهد آمد .

 

به همین دلیل نظافت فرش ها در هر شرایط و موقعیتی امری مهم می باشد. ازآنجا که بدن شما به صورت مکرر با این فرش ها در تماس خواهند بود عدم نظافت آن ها آسیب های فراوانی را به شما منتقل خواهد کرد. به همین دلیل شست شوی فرش ها برای حفظ سلامتی انسان نیز حائز اهمیت می باشد. شما می‌توانید نظافت فرش های خود را به روش دلخواه تان انجام دهید.

 

اما توجه داشته باشید که عدم نظافت فرش ها در طول عمر آنها نیز تاثیر خواهد داشت.برای مثال هر چه آلودگی های موجود در فرش بیشتر باشد و فرش برای مدت زمان طولانی شسته نشده باشد اسیب پذیری آن نیز افزایش خواهد یافت . فرش در مدت کوتاهتری حالت اولیه خود را از دست داده و بافت کهنه و فرسوده پیدا خواهد کرد. این کهنگی و فرسودگی تاثیرات بسیار زیادی در نمای کلی منزل شما خواهد داشت به همین دلیل نظافت فرش ها امری بسیار مهم تلقی می شود.

 

نظافت وشست شوی فرش ها نقش بسیار مهمی در تامین سلامتی انسان نیز خواهد داشت همانطور که می دانید این فرش ها با قرار گرفتن در پایین‌ترین قسمت منزل شما بستری برای نشستن راه رفتن و بسیاری از فعالیت های روزانه شما را فراهم می کند .به صورت طبیعی از مجرای خروجی در منزل گرد و غبار و آلودگی های زیادی به آن وارد می شود.

 

اکثر این گرد و غبار ها دارای جرم سنگینی می باشند به همین دلیل ترجیح می دهند  تا در پایین‌ترین قسمت دسترسی خود قرار بگیرند. فرش ها نیز با قرار گرفتن در این قسمت محلی برای این آلودگی ها می باشند از طرف دیگر رفت و آمد های شما از خارج از منزل الودگی ها و باکتری های زیادی را به فرش شما منتقل خواهد کرد اگر شست شو و نظافت آنها در زمان‌های مقرر با دستگاه های پیشرفته قالیشویی انجام نشود این باکتری ها و آلودگی ها برای مدت طولانی در بافت فرش باقی مانده و تکثیر می شود زمانی که بدنتان به صورت مکرر با این آلودگی‌ها در تماس باشد بسیاری از بیماری ها و امراض پوستی برای شما رخ خواهد داد .

 

آلودگی های سطحی و نظافت فرش ها

در شرایط ممکن است فرش ها شما طی استفاده از مواد دچار آلودگی های سطحی شود که در چنین شرایطی نیاز به شست شوی کامل فرش نخواهید داشت و شما می توانید با استفاده از چند ماده ساده در منزل خود این شست شو را انجام دهید.

 

اگرچه پاکیزگی و شست شوی فرش امری بسیار مهم می باشد. اما اگر این فرآیند به صورت پی در پی و مکرر انجام نشود آسیب های زیادی نیز به بافت فرش وارد خواهد شد همان طور که می‌دانید استفاده پی‌درپی از این شوینده‌ها در بافت فرش آسیب‌های فراوانی را برای آن رقم خواهد زد و سبب خوردگی و ساییدگی فرش شما خواهد شد.

 

به همین دلیل بهتر است در صورت بروز آلودگی های سطحی در بافت فرش تان دست به شست شو کامل ان نزنید و سعی کنید از روش دیگری برای رفع لکه ها و آلودگی ها استفاده کنید .شما می توانید لکه های ایجاد شده را با توجه به متراژ و ماده آلوده کننده از سطح فرش خود نابود کنید در این بخش انواعی از لکه های ایجاد شده در فرش ها و روش از بین بردن آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

پاک کردن لکه چای

در شرایط ممکن است چای روی فرش شما بریزد و سبب ایجاد آلودگی در آن شود .همانطور که می دانید چای دارای رنگ تیره ای می باشد و ریختن آن روی فرش ها سبب تغییر رنگ فرش شما می شود. حال آنکه فرش شما دارای رنگ روشنی باشد در چنین شرایطی شما می توانید برای رفع این لکه از مواد ساده استفاده کنید.

 

یکی از این مواد نمک می باشد اگر چای روی فرش شما ریخت می توانید در همان لحظه مقداری نمک روی محل مورد نظر بریزید و آن را برای حدود یک ساعت دست نزنید نمک ریختن روی لکه چای باعث می‌شود تا نمک رنگ چای را به خود گرفته و فرش شما تغییر رنگ ندهد. توجه داشته باشید که نباید نمک را بعد از ریختن روی فرش خود بکشید و یا دست بزنید.

روش های تمیز کردن انواع لکه از روی فرش

 شما می توانید برای از بین بردن این لکه از ترکیب جوش شیرین و سرکه استفاده کنید برای این کار لازم است تا تنها مقداری جوش شیرین و سرکه را با هم مخلوط کرده و با استفاده از یک پارچه مخصوص روی فرش خود بکشید خواهید دید که به سرعت لکه چای از روی فرش شما پاک خواهد شد برای نتیجه گیری بهتر می توانید بعد از خشک شدن این کار را انجام دهید.

 

پاک کردن لکه جوهر

برای پاسخ به سوال مهم پاک کردن لکه جوهرخودکاراز روی فرش در زیر باید بگوییم:

 

اگر به صورت اتفاقی مقداری جوهر روی فرش شما ریخت می توانید به سرعت مقداری ماست روی آن بریزید ماست باعث می‌شود تا جوهر ریخته شده کم کم از فرش شما خارج شود. برای این کار بعد از ریختن ماست می توانید آن را با یک قاشق جمع‌آوری کنید. اگر می‌خواهید نتیجه‌گیری بهتری داشته باشید این کار را طی چند مرحله انجام دهید استفاده از ماست برای از بین بردن انواع جوهر روش مناسبی خواهد بود البته این که شما از چه نوع ماستی استفاده کنید دارای اهمیت نمی باشد توجه کنید زمانی که ماست و روی محل جوهری شده میریزید سایر قسمت های فرش با آن در تماس نباشد زیرا در این صورت لکه گسترش پیدا خواهد کرد.

روش های تمیز کردن انواع لکه از روی فرش

 

پاک کردن لکه خون

در شرایطی ممکن است فرش شما توسط خون آلوده شود در چنین شرایطی بهتر است از ترکیب نوشابه و آب برای از بین بردن آن استفاده کنید. شما می توانید از انواع نوشابه ها در چنین شرایطی استفاده کنید. برای این کار لازم است ابتدا مقداری آب و نوشابه را با هم مخلوط کنید تا از خاصیت اسیدی نوشابه کم شود .بعد از آن این محلول را با استفاده از یک پارچه نرم و مرطوب درمحل آلودگی بکشید. برای نتیجه گیری بهتر این کاررا طی چند مرحله تکرارنمایید شما می توانید برای پاک کردن لکه های قهوه و نسکافه نیز ازاین ترکیب استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از نوشابه های انرژی زا و الکلی برای این کار مناسب نمی باشد و امکان آسیب رسیدن به بافت فرش شما وجود دارد.

روش های تمیز کردن انواع لکه از روی فرش

جدیدترین مطالب